Sjögren szindróma

Sjögren szindróma

Szerző: Immunközpont.hu Módosítva: 2024.07.30 09:34

Az egyik leggyakoribb autoimmun betegség. 100 emberből 1-et érint. Elsősorban a nők betegsége, jellemzően a 30-65 év közötti hölgyeket érinti.

Jellemző tünete a szemszárazság (csökkent könnytermelés) és a szájszárazság.

Online Bejelentkezés

Dr. Kádár János

Széll Kálmán téri rendelő - 1015 Budapest, Ostrom 16.

Sjögren szindróma tünetei

A Sjögren szindróma tünetei mögött a külső elválasztású mirigyek autoimmun gyulladása áll. A gyulladás következménye a mirigyek működsének csökkenése, a mirigyállomány pusztulása.

A Sjögren szindróma jellemző tünetei:

  • szemszárazság
  • szájszárazság
  • fáradékonyág, kimerültség

Ezen tüneeket kísérheti hőemelkedés, ízületi fájdalom.

A Sjögren szindróma immunológiai háttere

A Sjögren szindróma háttérben az immunrendszer szabályozási zavara áll. Jellemző a többféle autoantitest nagymértékű termelése, a külső elválasztású mirigyek limfocitás beszűrődése.

Kialakulásában vírusok szerepét feltételezik.

Kapcsolódó cikkünk

Fájdalmas csomók a lábszáron - mi okozhatja?

Az erythema nodosum a mélyben fekvő kiserek gyulladásához vezető késleltetett típusú túlérzékenységi reakció. Csomók formájában jelentkezik, elsősorban a sípcsonton feletti bőr területén. A betegség becslések szerint 100 000 emberből 1-5-öt érint. Dr. Kádár János, az Immunközpont belgyógyász, immunológus, infektológus szakembere szerint az erythema nodosumot a szervezet által idegennek tekintett antigének: fertőzések, gyógyszerek vagy akár téves felismerés miatt autoimmun gyulladásos állapotok egyaránt kiválthatják, azonban sokszor nem sikerül a pontos okot azonosítani.

A Sjögren szindróma kórlefolyása

Az esetek többsége igen lassú lefolyású, akár több évig is eltart. Vannak azonban olyan formák, amikor a jellemző tünetek mellett más autoimmun betegségekre is jellemző tünetek is megtalálhatóak, kisér-gyulladással, tüdőérintettséggel, vesekárosodással, izomgyulladással járó hevenyebb formák is. A nyirokcsomók sokszor kitapinthatóan megnagyobbodtak, ritka esetben daganatos betegség is kialakulhat.

A Sjögren szindróma diagnózisa

A diagnózis felállításánál Sjögren szindróma esetében fontos az egyéb betegségek kizárása, mivel tünetei igen gyakran más betegséget jelezhetnek. Így például a szemszárazságban szenvedő betegek mindössze fele Sjögren szindrómás. Másik felének a szemszárazság, szájszárazság mögött egyéb ok húzódik meg.

A Sjögren szindróma kezelése

A kezelés célja egyrészt a tünetek enyhítése, másrészt a gyulladásos folyamatok mérséklése, a szervkárosodás kialakulásának megakadályozása.

Műkönny adása mindenképpen indokolt. A gyulladás mérséklésére szteroidok, egyéb immunmoduláns szerek szolgálhatnak.

Fontos a száraz nyálkahártyákon kialakuló fertőzések korrekt kezelése, lehetőleg megelőzése.

Fontos, hogy a nyugvó állapotban lévő betegnél csak tüneti kezelést alkalmazunk. A kezelés helyes folytatásához szükséges a rendszeres kontroll, hogy akkor kezeljünk, amikor kell, és elkerüljük a felesleges szteroid, immunmoduláns adását.

Csatlakozzon Ön is az autoimmun betegséggel - teljes életet Facebook csoportunkhoz, melynek szakmai hátterét az Immunközpont biztosítja.
Csoportunk célja, hogy segíthessük az érintetteket mindennapi életükben, megoszthassák egymással kérdéseiket és szakami támogatást kapjanak!

Facebook csoport: autoimmun betegséggel - teljes életet 

Téma szakértője

  • Dr. Kádár János

  • Szakterületek:
    • belgyógyász, immunológus, infektológus
  • Specialitások:
    • Szisztémás autoimmun betegségek (SLE-lupus, Sjögren, stb.)
    • Habituális vetélések immunológiai okai
    • Ismeretlen eredetű láz
    • Kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit
    • magyar és angol nyelvű ellátás / consultation in English available

Hírek

3 autoimmun betegség, ami nyáron rosszabbodhat

3 autoimmun betegség, ami nyáron rosszabbodhat

A kánikula mindannyiunk szervezetét megviseli, de az autoimmun betegek különösen kiszolgáltatottak lehetnek ezekben a hetekben. Dr. Kádár János, az Immunközpont immunológusa három olyan immunológiai kórképről beszél, amelyek súlyosbodhatnak a nyári hónapokban.

A pikkelysömör nem fertőz, de megbélyegezheti a betegeket

A pikkelysömör nem fertőz, de megbélyegezheti a betegeket

A psoriasis a krónikus autoimmun betegségek közé tartozik, ami több mint 125 millió embert érint világszerte, vagyis a teljes népesség nagyjából 3 százalékát. Az arcon, a nyakon és a test más, jól látható részein megjelenő ezüstfehér pikkelyekkel borított, vaskos hámló foltok nem fertőznek, mégis súlyos negatív pszichológiai hatással vannak az érintettekre – mondja dr. Kádár János belgyógyász, immunológus, infektológus, az Immunközpont orvosa.

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel:

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK