Cöliákia - lisztérzékenység

Szerző: Immunközpont.hu Módosítva: 2018.06.21 11:58
A cöliákia a gabonafélék (búza, rosz, stb) egyik fehérjéje - glutén / gliadin - elleni allegriás reakció. Az allergia a vékonybelek gyulladását, következményes felszívódási zavart okoz.

Cöliákia tünetei

A cöliákia leggyakoribb tünetei

  • krónikus hasmenés,
  • haspuffadás,
  • emésztetlen tömeges, zsírfényű széklet,
  • hasi fájdalom,
  • súlygyarapodási és növekedési zavar,
  • hiányállapotok (fehérje, nyomelemek, vitaminok) kialakulása

Előfordulhat azonban, hogy nem a típusos tünetekkel, hanem kevésbé feltűnő módon jelenik meg a betegség: alacsony növés, vashiányos vérszegénység, a fogzománc hibás fejlődése, osteoporozis vagy a pubertás késése az egyetlen tünet.

Cöliákiai kóroki háttere

A coeliakia örökletes, genetikailag meghatározott betegség.

Ha a családban coeliakiás beteg van, nagy a valószínűsége a coeliakia ismételt megjelenésének. Elsőfokú rokonoknál lappangó formában 10%-ban, aktív coeliakia 2-3%-ban fordul elő. Egypetéjű ikrek között az előfordulás gyakorisága 75%-os mindkét gyermeknél.

A cöliákia indító oka a gliadin ellenes allergiás reakció, de a kórfolyamat során számos autoantitest is termelődik.

Cöliákia társult betegségei, szövődményei

Vannak olyan betegségek, melyekkel a coeliakia gyakran társul: fiatalkori cukorbetegség (1. típusú diabetes mellitus), Down kór, a pajzsmirigy gyulladásos megbetegedése, allergiás bélgyulladás, rheumatoid arthritis, atópia. Ilyen betegségek esetén a coeliakia kivizsgálását is célszerű elvégeztetni.

Gyakran lehet megfigyelni, hogy meddőség hátterében más klinikai tüneteket nem okozó, enyhe cöliáka áll.

Cöliákia kezelése

A lisztérzékenység kezelése a glutén mentes diéta betartása.

Hírek

3 autoimmun betegség, ami nyáron rosszabbodhat

3 autoimmun betegség, ami nyáron rosszabbodhat

A kánikula mindannyiunk szervezetét megviseli, de az autoimmun betegek különösen kiszolgáltatottak lehetnek ezekben a hetekben. Dr. Kádár János, az Immunközpont immunológusa három olyan immunológiai kórképről beszél, amelyek súlyosbodhatnak a nyári hónapokban.

A pikkelysömör nem fertőz, de megbélyegezheti a betegeket

A pikkelysömör nem fertőz, de megbélyegezheti a betegeket

A psoriasis a krónikus autoimmun betegségek közé tartozik, ami több mint 125 millió embert érint világszerte, vagyis a teljes népesség nagyjából 3 százalékát. Az arcon, a nyakon és a test más, jól látható részein megjelenő ezüstfehér pikkelyekkel borított, vaskos hámló foltok nem fertőznek, mégis súlyos negatív pszichológiai hatással vannak az érintettekre – mondja dr. Kádár János belgyógyász, immunológus, infektológus, az Immunközpont orvosa.

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel:

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK