A szervezetben zajló gyulladás akár szerteágazó, látszólag nem összefüggő tüneteket is okozhat. A folyamat egyik jelző értéke a laborleletekben látható CRP-szint, amelynek jelentéséről, a magas CRP mögött álló lehetséges okokról dr. Kádár János, az Immunközpont belgyógyásza, immunológus, infektológus.
A laborleletükben megjelenő CRP jelentése C-reaktív protein, vagyis egy fehérjéről van szó, amelynek értéke a szervezetben jelen lévő gyulladás (és más okok) esetén megemelkedik. A májban termelődő CRP feladata, hogy támogassa a nagy falósejtek munkáját a testidegen és károsodott sejtek bekebelezésében. Gyulladás esetén megsokszorozódik a CRP értéke és amilyen gyorsan zajlik ez a folyamat a gyulladás jelenlétekor, olyan gyorsan végbemegy akkor is, ha megszűnik a probléma. Egy akut fertőzés esetén például a CRP-szint pár óra leforgása alatt akár tízszeresére vagy százszorosára is emelkedhet. Ez a gyorsaság nagy előnye a CRP-szint nyomon követésének, hiszen gyorsabb és érzékenyebb reakciót lehet így elemezni, mintha csak a fehérvérsejtszámból és a vérsüllyedésből következtetne az orvos a gyulladás jelenlétére vagy elmúltára.
A laborleletet elemezve tudni kell, hogy a CRP normál tartomány a nőkben kevesebb, mint 4,6 mg/l, férfiakban kevesebb, mint 5,2 mg/l. Azzal is tisztában kell lenni, hogy mindig az adott labor referenciaértékei az irányadók, a leleteken minden esetben feltüntetik az ott használt normál tartományt és jelzik az attól való eltérést.
Az emelkedett CRP-értékből mindenféle gyulladásra lehet következtetni, akár külső tényezők okozták (például vírusok, baktériumok, gombák), akár ún. autoimmun betegségről (például reumatoid arthritis, gyulladásos bélbetegségek, stb.), vagy akár csak gyógyszer mellékhatásról van szó. Ugyanakkor mivel más tényezők miatt – például daganatos betegség miatt – is megemelkedhet a CRP-szint, fontos, hogy bizonyos körülmények között további, kiegészítő vizsgálatokra is szükség van.
A vizsgálat nagy érzékenységű formája (az úgynevezett high sensitive CRP vagy hs-CRP-t) főként a szívbetegségek kockázatát képes jelezni. Akiknél a hs-CRP értéke tartósan a normál tartomány felső határán van, azoknál 1,5-4-szerese a szívinfarktus kockázata, mint azoknál az embereknél, akiknek a CRP értéke a normál tartomány alsó határán van.
Valójában nem az emelkedett CRP érték okozza a tüneteket, hanem az aktív gyulladásos folyamat, amellyel összefüggésben a magas CRP-szint csak egy jelző érték. Akut esetben, ha a kiváltó ok például egy bakteriális fertőzés, az érintetteknél olyan intenzív panaszok jelentkezhetnek, mint a magas láz, a gyors pulzus, a verejtékezés, hidegrázás, a nehézlégzés, a szédülés.
Krónikusan emelkedett C-reaktív protein mellett többek közt az alábbi panaszok fordulhatnak elő: megmagyarázhatatlan kimerültség, erős fáradtság-érzet, hőemelkedés, izomfájdalom, gyengeség és merevség, fejfájás, hányinger, emésztési zavarok, álmatlanság, akaratlan fogyás.
- A furcsa, sokszor szerteágazó tünetek és a laborleletben látható eltérések, így a magas CRP-szint is megijeszthetik a pácienseket, akik felületes információk alapján sokszor a legrosszabbra gondolnak. Azonban óva intenék mindenkit az öndiagnózistól, hiszen mindig az összképet kell nézni, amelyben elhelyezhetjük a különböző leleteket – hangsúlyozza dr. Kádár János, az Immunközpont belgyógyásza, immunológus, infektológus. – Éppen ezért nagyon hasznos, ha már a laborvizsgálat előtt, de legkésőbb az eredmények birtokában a tünetektől függően bejelentkezünk egy szakorvoshoz, vagy akár egy teljes kivizsgálásra.
Forrás: Immunközpont (www.immunkozpont.hu)
Rendelés típusa:
További véleményekDr. Kádár Jánosnál jártam lupusszal. Kiváló orvos. Empatikus hozzáállása és szakmai tapasztalatai, tudása alapján határozottan ajánlom őt mindazoknak, akik ezzel betegséggel küzdenek.
A szervezetben zajló gyulladás akár szerteágazó, látszólag nem összefüggő tüneteket is okozhat. A folyamat egyik jelző értéke a laborleletekben látható CRP-szint, amelynek jelentéséről, a magas CRP mögött álló lehetséges okokról dr. Kádár János, az Immunközpont belgyógyásza, immunológus, infektológus.
A polymyalgia rheumatica (PMR) egy gyulladásos mozgásszervi betegség, amely az 50-60 év feletti korosztályban a második leggyakoribb ilyen jellegű kórkép, a rheumatoid arthritis (RA) után. A PMR-re jellemző a vállak, a csípő és a kar erős fájdalma, amit reggeli merevség kísér, és a betegséghez általában az egész szervezetre kiterjedő heves gyulladás társul. Dr. Kádár János, az Immunközpont belgyógyásza, immunológus, infektológus szerint súlyosabb esetben az érintettek kifejezett „nagybeteg” benyomását keltik, de megfelelő kezeléssel a tünetek nagyon jól enyhíthetők, akár teljesen megszüntethetők.