A Guillain-Barré-szindróma (GBS) egy ritka, perifériás idegek és ideggyökök autoimmun gyulladása, mely következtében mind az érző funkciók, mint a váz- és simaizmok működése is károsodik. A kór oka pontosan nem ismert; az esetek egy részében a betegség kezdete előtt gyomrot és a légutakat érintő fertőzés zajlik le. A leggyakoribb kórokozók, melyek kapcsolatba hozhatók a betegséggel: Campylobacter jejuni, a Mycoplasma pneumoniae, Cytomegalovirus (CMV), az Epstein-Barr vírus (EBV).
Az idegrendszer alegységei, az idegsejtek (neuronok) ingerületvezetését biztosító ún. myelinhüvelyek károsodása következtében károsodnak az érző és izomműködési funkciók.
Mint minden autoimmun betegségnél, a GBS esetében is a szervezet saját szöveteit testidegennek érzékeli. Ennek feltételezett oka, hogy a fent említett kórokozók felszínén elhelyezkedő antigén nagyon hasonló valamely saját sejtünk felszínén lévő antigénhez. Ez megtévesztheti az immunrendszert, aminek következtében a saját sejtet, szövetet, szervet ellenségnek véli, és elpusztítja.
A betegség mindkét nemet egyaránt érintheti, előfordulása 1:100000-hez. Magyarországon 100-200 Guillan-Barré-szindrómás beteget tartanak számon.
A betegség első tünetei a kéz- és lábujjakban jelentkező zsibbadás, bizsergő érzés. A „hangyamászásérzés” fokozatosan kezd a test felé terjedni, majd izomgyengeség és -fájdalom jelentkeznek. A hasizmok érintettsége székrekedéshez vezethet, illetve a betegek kb. 25%-ánál jelenik meg a légzőizmok gyengesége, mely légzési elégtelenséget okozhat. A beteg egyötödénél ingadozó vérnyomás, rendszertelen szívverés figyelhető meg. Gyakran a nyak izmai is érintettek, mely kiterjedhet a fej mozgatásáért felelős izmok, arcizmok idegsejtjeire is. Ennek kapcsán előfordulhat arcizom-gyengeség, nyelési nehézség.
A betegség legtöbb esetben 1-2 hónap alatt spontán is javul, és többnyire maradványtünetek nélkül vagy minimális maradványtünetekkel gyógyul. Az esetek csak kis részében jellemző maradandó végtagbénülás. Ha a légzőizmok, illetve a szív is érintett, a betegség végzetes is lehet.
Mivel az esetek többségében spontán gyógyulás következik be, a beteg gondos ápolására (gyógytorna, légzőtorna, megfelelő széklet- és vizeletürítés biztosítása), és a másodlagos szövődmények kivédésére kell hangsúlyt fektetni. Oki terápia a károsító immunfehérjék termelésének gátlása, eltávolítása a szervezetből. Ennek egyik lehetősége az ún. plazmaferezis, másrészről a nem specifikus immunglobulinok (immunfehérjék) adása.
Rendelés típusa:Téma szakértője
Dr. Prinz Géza
A nyári melegben gyakran kipirulunk, ha azonban ez az állapot tartóssá válik, fényérzékenység és ízületi fájdalmak is jelentkeznek, az már autoimmun betegséget is jelezhet. A lupusz sajátossága, hogy sokszor alattomosan és hétköznapi panaszokkal jelentkezik, melyek ráadásul több más, gyakori kórkép jelei is lehetnek. Dr. Kádár János immunológus, az Immunközpont főorvosa elmondta, hogy a betegség a szó klasszikus értelmében véve nem gyógyítható, de idejében megkezdett kezeléssel az állapotromlás és a szövődmények megelőzhetők.
A kullancscsípés komoly egészségügyi kérdéseket vet fel, mivel a kullancsok potenciálisan betegségeket terjeszthetnek. A legfontosabb az, hogy nyugodt maradjon, és megfelelően reagáljon a csípésre. Ez a cikk áttekintést nyújt arról, hogy mit tegyen, ha megcsípte egy kullancs, és hogyan minimalizálja a lehetséges egészségügyi kockázatokat.
Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!
A felújítás ideje alatt a rendelők zavartalanul működnek!
Köszönettel:
Prima Medica Egészségközpontok