Immunológia
SLE - szisztémás lupus erythematosus

SLE - szisztémás lupus erythematosus

Szerző: Immunközpont.hu Létrehozva: 2013.04.02 23:01 | Módosítva: 2020.05.26 11:05

A szisztémás lupus erythematosus (SLE) az egyik leggyakoribb autoimmun megbetegedés. 10 ezer emberből 5-öt érint, jellemzően a fiatal nőket. (Gyakoribb, mint a TBC!)

SLE tünetei

Az SLE jellegzetes tünetekkel rendelkezik, bár a biztos diagnózishoz a laborvizsgálatok elengedhetetlenek.

Az SLE tünetei:

  • arcon jelentkező, pillangó alakú bőrpír
  • nem deformáló ízületi gyulladás
  • hőemelkedés vagy láz
  • gyorsult vörösvértest-süllyedés
  • csökkent fehérvérsejt-szám
  • fogyás

Az ízületek gyulladására - mely az esetek 90%ban fennáll - jellemző az ízületi fájdalmasság, reggeli merevség, mozgási korlátozottság, több ízületre kiterjedve, deformitást nem okozva.

Átmeneti hajhullást a betegek kb. 50%-nál tapasztalni, a hajszálak elvékonyodhatnak, a hajhullás gyakran foltokban jelentkezik.

Az SLE immunológiai háttere

Az SLE vagy lupus oka az immunrendszer szabályozási zavara. A B limfociták fokozottan működnek, termelnek különböző - köztük a szervezetet támadó un. auto - antitesteket. Az antitestek egyrészt megtámadják a saját sejteket, másrészt az antiénekkel komplexet alkotva lerakódnak a szervekben, és ezzel is károsítva azok működését. Ez a sokféle, bármit megtámadó antitest tömeg adja az SLE változatos tüneteit.

Jellegzetes immunológiai lelete: az ANA pozitivitás, ds-DNA pozitivitás.

Az SLE genetikai háttere

Gyakori kérdés, hogy az SLE öröklődik-e. A válasz rá: NEM öröklődik. Viszont a hajlam igen. Kimutatott, hogy az SLE családi halmazódást mutat, illetve bizonyos genetikai jellemzőkkel (HLA-B8, HLA-DR2, HLA-DR3) kapcsolatban van.

A betegség kialakulásában, tünetek erősödésében számos külső tényező játszik szerepet: napsugárzás, egyes gyógyszerek, vírusferőzések.

Az SLE kórlefolyása

Kapcsolódó cikkünk

Minden 100. ember szenved a szemszárazságot okozó betegségtől

A száraz szem egyre gyakoribb panasz, nevezhetjük akár civilizációs betegségnek is. A probléma kezeléséhez azonban gyakran kevés egy szemcsepp, a kezdetben még inkább csak kellemetlen tünet ugyanis autoimmun betegség jele is lehet.

Az SLE a bőr és az ízületek mellett számos más szervet is érinthet, mint a vesét, a szívet, a vérképző szerveket.

Az SLE lefolyása jobb és rosszabb időszakokkal tarkított, melyek közük a kó előrehaladtával a visszaesések kerülnek előtérbe. Egyes esetekben a rosszabbodás hirtelen is bekövetkezhet, akár akut életveszélyes állapotot kialakítva. Azon esetek, ahol a belső szervek jobban érintettek, a kilátások rosszabbak.

Életkilátások szempontjából a két legfontosabb szerv, melyet az SLE érinthet: a szív és a vese. Működésüket, állapotukat folyamatosan ellenőrizni kell.

SLE kezelése, gondozása

Az SLE gonodzásában kiemelkedő szerepe van az alábbiak nyomonkövetésének:

  • vérkép ellenőrzése
  • vesefunkciók ellenőrzése
  • betegség aktivitásának megítélése laborvizsgálatokkal
  • szív ellenőrzése
  • idegrendszeri tünetek követése

Az SLE kezelésének alapja a fokozott immunaktivitás visszafogása, valamint a tünetek csökkentése, illetve szervkárosodás esetén a szerv működésének támogatása. A kezelésnek azonban a klinikai állapothoz kell igazodnia. El kell kerülni a felesleges gyógyszerelést!

Életmód SLE-ben

Az SLE, lupus a mindennapokat befolyásolja. Csökken a munkateljesítmény, nő a fáradékonyság. A fényérzékenység miatt a napozás általában kerülendő.

SLE és terhesség

Terhesség SLE betegségben nem lehetetlen. Mai álláspont szerint a lupusos betegek nagyobbik része nem lényegesen nagyobb rizikóval vállalhat terhességet. Dönteni azonban minden esetben egyénileg kell, immunológus szakemberrel konzultálva.

SLE - lupus diagnózisa, kezelése, követése immunológiai magánorvosi rendelőben Budapesten, az Immunközpontban.

Csatlakozzon Ön is az autoimmun betegséggel - teljes életet Facebook csoportunkhoz, melynek szakmai hátterét az Immunközpont biztosítja.
Csoportunk célja, hogy segíthessük az érintetteket mindennapi életükben, megoszthassák egymással kérdéseiket és szakami támogatást kapjanak!

Facebook oldal: Immunközpont

Facebook csoport: autoimmun betegséggel - teljes életet 

Téma szakértői

Prof. Dr. Balázs Csaba

Prof. Dr. Balázs Csaba

belgyógyász, endokrinológus, immunológus
Dr. Kádár János

Dr. Kádár János

belgyógyász, immunológus, infektológus

 

 

Hírek

A sokízületi gyulladás nem csak az ízületeket betegíti meg

A sokízületi gyulladás nem csak az ízületeket betegíti meg

Rheumatoid arthritis (RA) néven is ismert az ízületi gyulladás autoimmun formája. Nevével ellentétben azonban a betegség tünetei nem korlátozódnak kizárólag az ízületekre. Dr. Kádár János immunológus, az Immunközpont főorvosa elmondta, hogy milyen panaszok fordulhatnak még elő a betegeknél és mit tehetünk a kezelés érdekében.

Magas CRP? Szedjen D-vitamint!

Magas CRP? Szedjen D-vitamint!

Ha a C-reaktív protein (CRP) értéke megnő meg a vérben, az rendszerint azt jelzi, hogy a szervezetben valahol gyulladás zajlik. Egy friss kutatás szerint ennek megelőzésében és kezelésében is segíthet a D-vitamin pótlás. A hír kapcsán dr. Kádár János immunológust, az Immunközpont főorvosát kérdeztük.

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel:

Prima Medica Egészségközpontok

Tájékoztatjuk tisztelt pácienseinket, hogy a hatályban lévő jogszabályok szerint rendelőinkben továbbra is kötelező a maszk használata mind az ott dolgozók, mind pedig a hozzánk érkező betegek és kísérőik számára. Kérjük szíves megértésüket és az előírás betartását!