Góckutatás

Góckutatás

Szerző: Immunközpont.hu Módosítva: 2018.11.12 14:45

A gócok olyan "idegen elemek" a szervezetben (többnyire letokoltan elhelyezkedő baktériumokról van szó), amelyek az immunrendszertől elzárt helyen találhatóak, vagyis annak ellenére, hogy jelenlétük immunválaszt indít be a szervezetben, az immunrendszer mégsem tud megküzdeni velük. Ez a folyamatos és eredménytelen harc, az állandósult immunreakció különböző tüneteket okoz, leginkább olyan panaszokat, amelyek az általános közérzetet, a beteg életminőségét rontják.

A góc

Góc - leggyakrabban ez alatt a ferőzéses erdetű gócot értjük, azaz a szervezet rejtett helyén, elzárva folyamatosan meglévő fertőzést - számos tünetet eredményezhet. Így góckutatás szükségessége, indokoltsága megrülhet fel, ha Önnél az alábbiak tapasztalhatóak:

  • hajhullás
  • bőrkiütés
  • ízületi gyulladás
  • hőemelkedés
  • veseproblémák
  • fáradékonyság
  • szemgyulladás

Ezek a tünetek legtöbbször heteken, hónapokon keresztül fennállnak. Megjelenésükre a nagy változékonyság a jellemző. Így előfordulhat, hogy csak egy tünet jelentkezik, de olyan is, hogy több tünet egyszerre vagy felváltva.

Cikkek, amiket mindenképp olvasson el!

Kapcsolódó cikkünk

Az UV-sugárzás rontja a lupus tüneteit

A szisztémás lupus az egész szervezetet érintő autoimmun betegség. A betegek jelentős hányada fényérzékeny, az ultraviola sugarak 40-70 százalékuknál a tünetek súlyosbodását okozzák. Dr. Kádár János, immunológus, az Immunközpont szakorvosa a fényvédelem fontosságára hívja fel a figyelmet.

A góc keresése, a góckutatás szükségessége akkor merül fel, amikor a tünetek - a tüneti kezelések ellenére - megmaradnak, kezelést követően újra és újra visszatérnek.


Fertőzéses eredetű góc

A góc leggyakrabban értett formája. Ilyenkor valahol a szervezetben elzárt helyen valamilyen baktérium (esetleg vírus) él folyamatosan, amit a szervezet nem tud elpusztítani. Az állandó jelenlét, az imunrendszer góc általi folyamatos ingerlése viszont az egész szervezet immunrendszerének működését megváltoztatja, ezáltal a góctól távoli, azzal "kapcsolatban nem lévő" szervekben okozva tüneteket.

A leggyakoribb fertőzéses góc helyek, gócpontok lehetnek: a fogak, a mandula, a húgyutak.

Nem fertőzés eredető góc

A fent említett fertőzéses góc mellett számos olyan kórállapot létezik, amikor a gócot valamilyen immunrendszert érintő betegség okozza. Ilyen betegség, kórállapot lehet az autoimmun betegségek, a daganatos megbetegedések, implantátumok, szervátültetés.

Góckutatás

A góc sokféle kóroki háttere, szerteágazó tünetei miatt a góckutatást legjobb, ha infektológus - immunológus szakorvos irányítja. A góc keresése, góckutatás során gyakran szükséges, hogy a fertőzéses gócok helyeit különböző szakorvosi vizsgálatok során megvizsgálják, a góc jelenlétét megállapítsák / elvessék.

Fül-orr-gégészet

Fertőzéses góc fül-orr-gégészeti területen előfordulhat mandulagyulladás, orr-melléküreg-gyulladás formájában. A kizáráshoz, megerősítéshez szükséges megfelelő képi diagnosztikai eszköz (fiberoszkóp, merev endoszkóp, 3D CT), valamint gyakorlott szakorvos.

Fogászat

A fogak gyökerénél gyakran tud kialakulni tünetmentes fertőzéses góc. Ennek kizárása, megerősítése leghatékonyabban a 3D CT vizsgálattal történik.

Góckutatást követő góctalanítás

Amennyiben a góc azonosítása sikerrel járt, úgy azt kezelni szükséges. A kezelését az adott terület szakorvosa tudja elvégezni. Lokalizált fertőzéses góc esetében a fül-orr-gégész, fogorvos, urológus; általános nem fertőzéses, illetve pl. perzisztáló vírusfertőzés esetén a fertőzéses góc esetében pedig az immunológus-infektológus.

Előfordul azonban olyan eset is, amikor a góc rejtve marad, a tünetek okát nem sikerül azonosítani. Ilyenkor az immunológus tud segíteni az immunrendszer működésének befolyásolásával a tünetek csökkentése érdekében.

Az Immunközpontban teljeskörű góckutatást és kezelést biztosítunk immunológus-infektológus vezetésével, rendelőhálózatunkon belüli fül-orr-gégészek, 3D CT, fogorvosok közreműködésével.

 

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés góckutatásra:

Immunközpont vizitdíjait itt nézheti meg: Árlista

Telefonon az alábbi számon ér el minket: +36 (70) 617 3627 

Emailcímünk: info@immunkozpont.hu

Téma szakértője

  • Dr. Kádár János

  • Szakterületek:
    • belgyógyász, immunológus, infektológus
  • Specialitások:
    • Szisztémás autoimmun betegségek (SLE-lupus, Sjögren, stb.)
    • Habituális vetélések immunológiai okai
    • Ismeretlen eredetű láz
    • Kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit
    • magyar és angol nyelvű ellátás / consultation in English available

Páciensek mondták

Nagytudású

Szinte nincs várakozási idő, az immonológus főorvos kedves, figyelmes, nagytudású, a recepciósok is segítőkészek. Köszönöm!

További vélemények

Hírek

3 autoimmun betegség, ami nyáron rosszabbodhat

3 autoimmun betegség, ami nyáron rosszabbodhat

A kánikula mindannyiunk szervezetét megviseli, de az autoimmun betegek különösen kiszolgáltatottak lehetnek ezekben a hetekben. Dr. Kádár János, az Immunközpont immunológusa három olyan immunológiai kórképről beszél, amelyek súlyosbodhatnak a nyári hónapokban.

A pikkelysömör nem fertőz, de megbélyegezheti a betegeket

A pikkelysömör nem fertőz, de megbélyegezheti a betegeket

A psoriasis a krónikus autoimmun betegségek közé tartozik, ami több mint 125 millió embert érint világszerte, vagyis a teljes népesség nagyjából 3 százalékát. Az arcon, a nyakon és a test más, jól látható részein megjelenő ezüstfehér pikkelyekkel borított, vaskos hámló foltok nem fertőznek, mégis súlyos negatív pszichológiai hatással vannak az érintettekre – mondja dr. Kádár János belgyógyász, immunológus, infektológus, az Immunközpont orvosa.

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel:

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK