Szemszárazság? Komoly betegség is állhat a háttérben

Szerző: Immunközpont.hu Módosítva: 2023.09.20 09:43

A szemszárazság gyakran a számítógép előtt töltött hosszú órák vagy a száraz levegő következtében jelentkezik. Azonban kevesen tudják, hogy néha súlyosabb problémák jele is lehet. A sjögren szindróma egy olyan autoimmun betegség, melyre a szemszárazság az egyik legelső tünet.

A szemszárazság kialakulása

A Sjögren szindróma

A Sjögren szindróma és a szemszárazság kapcsolata

Kezelési módok (szemszárazság, Sjögren szindróma)

Gyakran ismételt kérdések  (szemszárazság, Sjögren szindróma)

A szemszárazság kialakulása

Környezeti hatások

A számítógépek és okostelefonok elengedhetetlen részévé váltak mindennapi életünknek. Napjainkban szinte minden tevékenységünket ezek az eszközök kísérik, legyen szó munkáról, szórakozásról vagy kommunikációról. Azonban, ahogy ezek a technológiák egyre inkább jelen vannak az életünkben, úgy növekszik a számítógép és okostelefonok használatának hatása a szemünkre.

A kijelzők folyamatosan sugároznak kék fényt, amely hosszú távon károsíthatja a szemünk egészségét. A kék fény különösen erős a számítógépek és okostelefonok kijelzőin. Amikor hosszú ideig nézünk ezekre a kijelzőkre, a szemünk fáradni kezd, és a könnytermelés lecsökken, ami szemszárazságot eredményezhet.

Emellett a számítógép és okostelefon használata gyakran magával hozza, hogy hosszú ideig koncentráljunk a képernyőre. Ez azt jelenti, hogy kevesebb szemhéjmozgás történik, ami a könnyek egyenletesebb eloszlásának hiányához vezethet a szemfelszínen. Ennek eredményeképpen a szemszárazság alakul ki.

Fontos megjegyezni, hogy ezek az hatások fokozódhatnak, ha nem tartunk megfelelő szüneteket a képernyő előtt, vagy ha a munkakörnyezet nem megfelelően megvilágított. 

Kapcsolódó cikkünk

Szem- és légúti fertőzésekre is hajlamosít a Sjögren-szindróma

Az autoimmun betegségben érintettek részére a szem- és szájszárazság nemcsak kellemetlen tünet, de szövődmények forrása is lehet. Dr. Kádár János immunológust kérdeztük.

Hormonális változások

A hormonális változások különösen érzékenyen érintik a nőket, és hatással lehetnek a szemszárazság kialakulására is. A női szervezetben időről időre bekövetkező hormonális változások a menstruációs ciklus során, a terhesség alatt vagy a menopauza idején lépnek fel.

A menstruációs ciklus során a hormonok szintjei ingadoznak, különösen az ösztrogén és a progeszteron. Ezek a változások befolyásolhatják a könnytermelést és a szem felszínének hidratáltságát. Ezért menstruáció előtt vagy alatt szemszárazság alakulhat ki.

A terhesség során is jelentős hormonális változások következnek be a női szervezetben. Az emelkedett hormonszintek kihatnak az egész testre, beleértve a szemet is. Egyes terhes nők tapasztalhatják a szemszárazság tüneteit ebben az időszakban.

A menopauza a legmarkánsabb hormonális változás a női életben. Ekkor a petefészkek működése leáll, ami jelentős hatással van a hormontermelésre. Az alacsonyabb ösztrogénszintek a könnytermelés csökkenéséhez vezethetnek, ami szintén hozzájárulhat a szemszárazság kialakulásához.

Fontos megérteni, hogy ezek a hormonális változások természetes részei a női életciklusnak. Azonban, ha a szemszárazság tünetei jelentkeznek, érdemes konzultálni egy szakemberrel, aki segíthet megfelelő kezelési módszereket javasolni a kellemetlen tünetek enyhítésére.

A Sjögren szindróma

Mi is az a Sjögren szindróma?

A Sjögren szindróma egy autoimmun betegség, mely főként a szemek és a száj nyálkahártyáját érinti. Ez az autoimmun állapot azt jelenti, hogy a beteg saját immunrendszere tévedésből támadja meg a test saját szöveteit. A Sjögren szindróma esetén a nyál- és könnytermelő mirigyekre irányul ez az immunrendszeri támadás. Ennek eredményeképpen a nyál és könnytermelés csökken, ami szemszárazságot és fájdalmat okoz a szájban.

Tünetek

A Sjögren szindróma tünetei általában a szemek és a száj területén mutatkoznak meg. A szemek szemszárazsággal, feszüléssel, égéssel és vörösséggel reagálhatnak. A szájban a nyálkahártya is kiszáradhat, ami kellemetlen érzést, szárazságot és fájdalmat okozhat, valamint a szájban keletkező sebek is gyakoriak lehetnek. Emellett, a nyálmirigyek megnagyobbodása és érzékenysége is jellemző lehet.

Diagnózis és kezelés

A Sjögren szindróma diagnózisa összetett lehet, és a pontos diagnózis elengedhetetlen a megfelelő kezelés kiválasztásához. A diagnózis felállítása során az orvosok speciális laboratóriumi teszteket és vizsgálatokat alkalmaznak, például vérvizsgálatokat, melyek segítenek az autoimmun folyamatok kimutatásában. A kezelés során a fájdalmas tünetek enyhítésére és a szemek, illetve a száj hidratálására irányuló intézkedéseket alkalmaznak. Ezek közé tartoznak a gyulladáscsökkentő gyógyszerek, mesterséges könnyek és a megfelelő hidratáció biztosítása. A szakorvos által előírt kezelési terv és rendszeres ellenőrzések segítenek a betegeknek megküzdeni ezzel az autoimmun betegséggel és enyhíteni a tüneteket.

A Sjögren szindróma és a szemszárazság kapcsolata

A szemszárazság korai jelzése

A szemszárazság lehet az első jele a Sjögren szindróma autoimmun betegségnek. Ez a jelenség gyakran nem csupán kellemetlen tünet, hanem az autoimmun betegség korai felismerésének kulcsa is lehet. A szemek feszülése, égése, viszketése vagy vörössége jellemző lehet ebben az időszakban, valamint olyan érzés, mintha homokszemek lennének a szemekben. Emellett a szokásosnál gyakoribb lehet a hunyorgás is, ami a szemek védekezési mechanizmusának egy formája.

Hogyan különböztethető meg a szimpla szemszárazságtól?

A Sjögren szindrómával járó szemszárazság más jellemzőkkel is jár, amelyek segíthetnek megkülönböztetni azt a hétköznapi szemszárazság érzetétől. A betegek gyakran tapasztalnak más szájüregi problémákat is, mint például a szájnyálkahártya kiszáradása vagy fájdalom. Emellett, a szájban lévő nyálmirigyek megnagyobbodhatnak és érzékenyebbé válhatnak. A szemszárazság kialakulásával járó fáraadékonyság és a szervezet általános kiszáradásának jelei is megfigyelhetők.

További lehetőségek a diagnózishoz

A sjögren szindróma diagnózisának felállítása során a vérvizsgálatok és egyéb speciális vizsgálatok kiemelkedő fontosságúak. Ezek a tesztek lehetővé teszik az orvos számára, hogy pontosabb képet kapjon a beteg immunrendszerének működéséről, és kiderítse, hogy a szervezet hogyan reagál a saját szöveteire. A pontos diagnózis elengedhetetlen a megfelelő kezelési módok kiválasztásához és a betegség megfelelő kezeléséhez. Ezért is fontos, hogy a tünetek jelentkezésekor ne habozzon konzultálni szakemberrel.

Kezelési módok - szemszárazság, sjögren szindróma

Tünetek enyhítése

A kezelés általában a tünetek enyhítésére irányul, és magában foglalhat gyulladáscsökkentőket, mesterséges könnyeket, nyálstimulánsokat és egyéb tüneti kezeléseket. Mesterséges könnyek fontos szerepet játszanak a kezelésben. Ezek speciális cseppek vagy gélek, melyek hidratálják a szemet, és pótolják a hiányzó könnyréteget. Ezek segítségével enyhíthető a szemszárazság és a kellemetlen érzés a szemben. Az egyéni kezelési tervet mindig szakember állítja össze az adott beteg állapotát és szükségleteit figyelembe véve.

Életmódbeli Tanácsok

Az egészséges életmód szerepe kiemelkedő a Sjögren szindróma kezelésében. Fontos odafigyelni a megfelelő hidratációra, főként a száj és a szem területén. Rendszeres folyadékfogyasztás, valamint a cukormentes rágógumik és cukormentes cukorkák használata is segíthet a száj nyáltermelésének fokozásában.

Továbbá, a megfelelő táplálkozás is fontos szerepet játszik. Omega-3 zsírsavakban gazdag ételek, mint a lazac és a lenmag, segíthetnek csökkenteni az enyhe gyulladásokat. Ezenkívül, kerülni kell az olyan káros szokásokat, mint a dohányzás és a túlzott alkoholfogyasztás, melyek tovább súlyosbíthatják a szemszárazság tüneteit. 

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Fontos azonban figyelembe venni, hogy bár igaz, hogy az autoimmun betegségek közül a Sjögren szindróma leggyakoribb tünete a szemszárazság nem ez az egyetlen ilyen betegség!

A következő autoimmun betegségek tünetei között is szerepelhet a szemszárazság:

Lupus

A lupusz miatt számos szemprobléma valószínűbb, de a leggyakoribb a szemszárazság. A gyulladás károsítja a könnytermelő mirigyeket, így azok nem tudnak elegendő nedvességet termelni ahhoz, hogy szemed egészséges maradjon.

Reumatoid Artritisz (RA)

Ez a típusú ízületi gyulladás szinte bármelyik testrészre kihat, beleértve a szemet is. Néhány RA-ban szenvedő személynél másodlagos autoimmun betegség is kialakulhat, mint a a Sjögren szindróma, aminek ugye a szemszárazság az egyik leggyakoribb tünete. 

Gyakran ismételt kérdések - szemszárazság, Sjögren szindróma

Hogyan lehet megelőzni a szemszárazságot?

  • Az egészséges életmód, a megfelelő hidratáció és a szem pihentetése fontos szerepet játszik a megelőzésben.

Mik a leggyakoribb tünetei a Sjögren szindróma immun betegségnek?

  • A száraz szemek és száj mellett fáradékonyság és ízületi fájdalmak is gyakori tünetek.

Milyen kezelési módok léteznek a Sjögren szindróma immun betegségre?

  • Gyógyszerek, mesterséges könnyek és életmódbeli változtatások is segíthetnek a tünetek enyhítésében.

Hogyan diagnosztizálható a Sjögren szindróma immun betegség?

  • Orvosi vizsgálatok és vérvizsgálatok segítenek a pontos diagnózis felállításában.

Lehetséges teljes életet élni Sjögren szindróma immun betegséggel?

  • Igen, megfelelő kezeléssel és életmódbeli változtatásokkal a betegek aktív életet élhetnek. 

    Téma szakértője

    • Dr. Kádár János

    • Szakterületek:
      • belgyógyász, immunológus, infektológus
    • Specialitások:
      • Szisztémás autoimmun betegségek (SLE-lupus, Sjögren, stb.)
      • Habituális vetélések immunológiai okai
      • Ismeretlen eredetű láz
      • Kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

      Rendelés típusa:

      • személyes (rendelői) vizit
      • magyar és angol nyelvű ellátás / consultation in English available

Hírek

„Miért lettem autoimmun beteg?”

„Miért lettem autoimmun beteg?”

Vajon miért dönt úgy az immunrendszer, hogy a szervezet saját sejtjeit ellenségként ismeri fel, és támadásba lendül ellenük? Ez még az immunológiával foglalkozó szakemberek számára is rejtély, és bár pontos válasszal nem szolgálhatunk, néhány tényezőt sikerült beazonosítani, amelyek az autoimmun betegségek kialakulásában szerepet játszhatnak – fogalmaz dr. Kádár János, az Immunközpont belgyógyász, immunológus, infektológus szakorvosa.

Torokgyulladás vagy csókbetegség kínozza?

Torokgyulladás vagy csókbetegség kínozza?

Az őszi-téli vírusszezonban már-már természetes, hogy a torokfájás egyre gyakrabban talál meg bennünket. Ez a tünet azonban számos betegségben előfordulhat, beleértve a fertőző mononukleózist és a Streptococcus fertőzés okozta torokgyulladást. De honnan tudhatjuk, melyik betegség gyűrt le bennünket? Amint, arra dr. Kádár János, az Immunközpont belgyógyász, immunológus, infektológus szakorvosa rámutatott, a két kórkép elkülönítése gyakran még a szakembereknek is fejtörést okoz.  

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel:

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK