Az antifoszfolipid szindróma újabban felismert tünetegyüttes, melyre az ismétlődő mélyvénás trombózisok, trombocitopénia, agyi trombózis és nőkben ismételt spontán vetélés előfordulása jellemző.
Az antifoszfolipid szindróma tünetei
Gyakran ismétlődő trombózisok, alacsony trombocita-szám, többszöri vetélés.
Az antifoszfolipid szindróma kóroki háttere
A tüneteket az antifoszfolipid antitestek okozzák. Az autoantitestek több, a véralvadásban szerepet játszó molekulát támadnak, ezzel több ponton is aktiválni képesek a véralvadási rendszert, végeredményképpen a trombóziskészséget fokozva.
Az antifoszfolipid szindróma gyakran fordul elő SLE-ben, az SLE-s betegek mintegy 40%-ban megtalálható a antifoszfolipid antitest. SLE-ben a trombózis előfordulása 10-70% közöttre tehető.
Az antifoszfolipid szindróma kezelése
Az antifoszfolipid szindróma kezelése alapvetően tüneti: a kialakult trombus oldása, a trombózis kialkulásának megelőzése tartós gyógyszereléssel.
Az antifoszfolipid szindróma diagnózisát és kezelését hálózatunkban a Trombózisközpontban Prof. Blaskó György végzi.
Csatlakozzon Ön is az autoimmun betegséggel - teljes életet Facebook csoportunkhoz, melynek szakmai hátterét az Immunközpont biztosítja.
Csoportunk célja, hogy segíthessük az érintetteket mindennapi életükben, megoszthassák egymással kérdéseiket és szakami támogatást kapjanak!
Facebook oldal: Immunközpont
Facebook csoport: autoimmun betegséggel - teljes életet