Fájdalmas csomók a lábszáron

Fájdalmas csomók a lábszáron

Dr. Kádár János Módosítva: 2020.11.16 16:38

Az alsó végtagok sípcsont felőli oldalán megjelenő, fájdalmas csomók jelzik az erythema nodosum nevű betegséget. A gyakran szemtünetekkel is járó kisér-gyulladás okairól és kezeléséről dr. Kádár János immunológus, az Immunközpont főorvosa ad felvilágosítást.

Fertőzés, vagy autoimmun betegség?

erythema nodosum-csomók lábszáronVírusfertőzések, vagy daganatok következtében is létrejöhet, de az immunrendszer téves működése miatt, autoimmun betegség formájában is jelentkezhet az erythema nodosum, mely gyakran más betegségekhez társul. Előfordulhat, hogy még az egyéb panaszok előtt, a lábszáron megjelenő bőrtünetek jelzik például a fekélyes vastagbélgyulladást – colitis ulcerosa - de rheumatoid arthritisz, tbc és szarkoidózis kísérő tüneteként is jelentkezhet. A betegség kialakulását okozhatják bizonyos gyógyszerek – például fogamzásgátló tabletta szedése- macskakarmolási betegség, mononukleózis is, de egészséges terhességben is jelentkezhet.

Jellegzetes tünetek

A lábszár elülső részén megjelenő, bőrpírral járó duzzanatot, tapintható csomókat az érintett területen lévő kiserek gyulladása okozza. A diagnózishoz sok esetben már a szemrevételezés is elég, ám ha szükséges, akkor a kórkép szövettani vizsgálattal is azonosítható – magyarázza dr. Kádár János. A lábon megjelenő bőrtünetek után vizsgálni kell azt is, hogy az érgyulladás nem jelentkezik-e más szerveken is. Az erythema nodosum ugyanis a szisztémás vasculitis, vagyis az egész szervezetet érintő érgyulladás kezdeti jele is lehet. Ez esetben a szervezetben zajló gyulladást a bőrtünetekhez társuló egyéb panaszok, például láz, általános gyengeség, fokozott verejtékezés, szemgyulladás is jelezheti.

Az erythema nodosum kezelése

Ha a betegség önállóan jelentkezik, akkor általában 3-6 hét alatt magától is gyógyul, esetleg a gyulladást lehet szteroid tartalmú gyógyszerekkel csökkenteni, amivel a lefolyása gyorsítható. Ha azonban az erythema nodosum csupán más betegségek tüneteként jelentkezik, akkor azokat mindenképpen kezelni kell, mert a betegség kiújulását és az alapbetegségek szövődményeit is csak így lehet megelőzni.

Téma szakértője

  • Dr. Kádár János

  • Szakterületek:
    • belgyógyász, immunológus, infektológus
  • Specialitások:
    • Szisztémás autoimmun betegségek (SLE-lupus, Sjögren, stb.)
    • Habituális vetélések immunológiai okai
    • Ismeretlen eredetű láz
    • Kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit
    • magyar és angol nyelvű ellátás / consultation in English available

Orvos válaszol

Tisztelt Főorvos Úr!
3 éve van fejbőr problémám, pontosan körülírt területen nincs hajam, teljes a kopaszodás, ahol nem nő vissza a haj. Néhány szál maradt ezen a területen. Sajnos lassan, de tovább terjed ez a hajhiányos hely. Kezelték már antibiotikummal,szteroidos krémmel+injekcióval, illetve immunrendszer gyengítő gyógyszerrel. Diagnózisom bizonytalan, vévizsgálat sem készült arról hogy immunrendszer beteg lennék. Kérem a tanácsát, mit tegyek, jó lenne egy laborvizsgálatokkal megerősített diagnózis, nem csak a találgatások és felesleges gyógyszerszedések.
Válaszát és tanácsát előre is köszönöm.
Szabó Edina

Dr. Kádár János
Dr. Kádár János
Kedves Szabó Edina,

a tanácsom: személyes konzultáció, amennyiben komolyan gondolja a kérdés feltevését. Levélben nem lehet ilyen dolgokat rendezni, de a legnagyobb készséggel állok a rendelkezésre, vagy bármelyik kollegámat megkeresheti.

Tisztelettel,

Kádár János dr.

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szakmai tapasztalat

Dr. Kádár Jánosnál jártam lupusszal. Kiváló orvos. Empatikus hozzáállása és szakmai tapasztalatai, tudása alapján határozottan ajánlom őt mindazoknak, akik ezzel betegséggel küzdenek.

További vélemények

Hírek

3 autoimmun betegség, ami nyáron rosszabbodhat

3 autoimmun betegség, ami nyáron rosszabbodhat

A kánikula mindannyiunk szervezetét megviseli, de az autoimmun betegek különösen kiszolgáltatottak lehetnek ezekben a hetekben. Dr. Kádár János, az Immunközpont immunológusa három olyan immunológiai kórképről beszél, amelyek súlyosbodhatnak a nyári hónapokban.

A pikkelysömör nem fertőz, de megbélyegezheti a betegeket

A pikkelysömör nem fertőz, de megbélyegezheti a betegeket

A psoriasis a krónikus autoimmun betegségek közé tartozik, ami több mint 125 millió embert érint világszerte, vagyis a teljes népesség nagyjából 3 százalékát. Az arcon, a nyakon és a test más, jól látható részein megjelenő ezüstfehér pikkelyekkel borított, vaskos hámló foltok nem fertőznek, mégis súlyos negatív pszichológiai hatással vannak az érintettekre – mondja dr. Kádár János belgyógyász, immunológus, infektológus, az Immunközpont orvosa.

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel:

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK