A Raynaud-szindróma főként nőket érintő betegség, mely általában 40 éves kor felett jelentkezik, de ennél korábban is kialakulhat. A betegség első tünetei: hideg hatására az ujjak elfehéredése. Ha a tünetek több alkalommal előfordulnak, fontos orvoshoz fordulni, a hosszú ideje kezeletlen tünetek ugyanis súlyos következményekkel is járhatnak: idővel az ujjbegyek sorvadása, egyes bőrterületek elhalása is létrejöhet.
Ahogyan azt Jenni Falconer skót televíziós és rádiós műsorvezető, korábban a Mirror című angol lap online kiadásában nyilatkozta, a Raynaud-szindróma mellett is teljes életet lehet élni. Az interjúból kiderül, hogy Jenni annak ellenére aktívan sportol, hogy több mint 20 éve fennálló betegsége gyakran csal könnyeket a szemébe. Első tünetei 17 éves korában, testnevelés órát követően jelentkeztek: mutatóujja teljesen elfehéredett, zsibbadt és érzéketlenné vált. Az ijesztő tünet rövid időn belül megszűnt, amikor csípő, égő, lüktető érzés kíséretében a vérkeringés újra megindult az ujjában.
Mi okozhatja az ujjak elfehéredését? >>
Tudjon meg többet a Raynaud-szindrómáról!
Már ősszel is kesztyűt visel
- az ujjak elfehéredését megelőzendő, az érintettek számára a hűvösebb napok beköszöntével ajánlott a kezeket melegen tartani.
A radiátor mellett ül
- a kezek mellett a betegség tünetei a lábujjakon is megjelenhetnek. A hidegből a lakásba betérő Raynaud-szindrómás beteg ezért a legszívesebben azonnal a legvastagabb zokniba bújna és a fűtőtest mellett melegítené fázó lábujjait.
A légkonditól vagy hideg italtól is elfehérednek az ujjai
- egyéni érzékenységtől is függ, de a tüneteket nemcsak a téli mínuszok, hanem nyáron egy hűtőtt üdítősüveg érintése vagy a légkondiból kiáramló hideg levegő is képes előidézni.
A legszokatlanabb helyeken melegíti a kezeit
- nem ritka jelenség, ha az érintett meleg csészét szorongat, forró vízzel most kezet vagy hosszan időzik a kézszárító melege alatt.
Nála jobban senki nem várja a nyarat
- habár a nyár is tartogathat kellemetlen meglepetéseket – például a hideg italok és légkondi által – a legtöbb megpróbáltatás a téli hónapokban éri a Raynaud-szindrómás betegeket. Ők azok, aki gyakran már a meleg szobában is beleborzonganak a kinti hideg látványába.
Korai diagnózis és kezelés mellett teljes élet >>
Többet is megtudhat a kivizsgálásról és a kezelésről, ha a a tünetek alapján úgy gondolja, hogy Önnél felmerülhet a Raynaud-szindróma gyanúja.
Rendelés típusa:
További véleményekKellemes, nyugodt légkör fogadott. Segítőkészek a nővérkek. A doktor úr udvarias, figyelmes, pontos.
Rheumatoid arthritis (RA) néven is ismert az ízületi gyulladás autoimmun formája. Nevével ellentétben azonban a betegség tünetei nem korlátozódnak kizárólag az ízületekre. Dr. Kádár János immunológus, az Immunközpont főorvosa elmondta, hogy milyen panaszok fordulhatnak még elő a betegeknél és mit tehetünk a kezelés érdekében.
Ha a C-reaktív protein (CRP) értéke megnő meg a vérben, az rendszerint azt jelzi, hogy a szervezetben valahol gyulladás zajlik. Egy friss kutatás szerint ennek megelőzésében és kezelésében is segíthet a D-vitamin pótlás. A hír kapcsán dr. Kádár János immunológust, az Immunközpont főorvosát kérdeztük.
Tájékoztatjuk tisztelt pácienseinket, hogy a hatályban lévő jogszabályok szerint rendelőinkben továbbra is kötelező a maszk használata mind az ott dolgozók, mind pedig a hozzánk érkező betegek és kísérőik számára. Kérjük szíves megértésüket és az előírás betartását!