5 dolog, amiről felismerheti a Raynaud-szindrómás beteget!

5 dolog, amiről felismerheti a Raynaud-szindrómás beteget!

Immunközpont.hu Módosítva: 2021.10.08 14:10

A Raynaud-szindróma főként nőket érintő betegség, mely általában 40 éves kor felett jelentkezik, de ennél korábban is kialakulhat. A betegség első tünetei: hideg hatására az ujjak elfehéredése. Ha a tünetek több alkalommal előfordulnak, fontos orvoshoz fordulni, a hosszú ideje kezeletlen tünetek ugyanis súlyos következményekkel is járhatnak: idővel az ujjbegyek sorvadása, egyes bőrterületek elhalása is létrejöhet.

Raynaud-szindróma: együtt élni a betegséggel

elfehéredő ujjak kézfejenAhogyan azt Jenni Falconer skót televíziós és rádiós műsorvezető, korábban a Mirror című angol lap online kiadásában nyilatkozta, a Raynaud-szindróma mellett is teljes életet lehet élni. Az interjúból kiderül, hogy Jenni annak ellenére aktívan sportol, hogy több mint 20 éve fennálló betegsége gyakran csal könnyeket a szemébe. Első tünetei 17 éves korában, testnevelés órát követően jelentkeztek: mutatóujja teljesen elfehéredett, zsibbadt és érzéketlenné vált. Az ijesztő tünet rövid időn belül megszűnt, amikor csípő, égő, lüktető érzés kíséretében a vérkeringés újra megindult az ujjában.

Mi okozhatja az ujjak elfehéredését? >>
Tudjon meg többet a Raynaud-szindrómáról!

A Raynaud-szindrómás beteg ismérvei

Már ősszel is kesztyűt visel
- az ujjak elfehéredését megelőzendő, az érintettek számára a hűvösebb napok beköszöntével ajánlott a kezeket melegen tartani.

fázik, nő, forró, csésze, hideg kezekA radiátor mellett ül
- a kezek mellett a betegség tünetei a lábujjakon is megjelenhetnek. A hidegből a lakásba betérő Raynaud-szindrómás beteg ezért a legszívesebben azonnal a legvastagabb zokniba bújna és a fűtőtest mellett melegítené fázó lábujjait.

A légkonditól vagy hideg italtól is elfehérednek az ujjai
- egyéni érzékenységtől is függ, de a tüneteket nemcsak a téli mínuszok, hanem nyáron egy hűtőtt üdítősüveg érintése vagy a légkondiból kiáramló hideg levegő is képes előidézni.

A legszokatlanabb helyeken melegíti a kezeit
- nem ritka jelenség, ha az érintett meleg csészét szorongat, forró vízzel most kezet vagy hosszan időzik a kézszárító melege alatt.

Nála jobban senki nem várja a nyarat
- habár a nyár is tartogathat kellemetlen meglepetéseket – például a hideg italok és légkondi által – a legtöbb megpróbáltatás a téli hónapokban éri a Raynaud-szindrómás betegeket. Ők azok, aki gyakran már a meleg szobában is beleborzonganak a kinti hideg látványába.

Korai diagnózis és kezelés mellett teljes élet >>
Többet is megtudhat a kivizsgálásról és a kezelésről, ha a a tünetek alapján úgy gondolja, hogy Önnél felmerülhet a Raynaud-szindróma gyanúja.

 

Téma szakértője

  • Dr. Kádár János

  • Szakterületek:
    • belgyógyász, immunológus, infektológus
  • Specialitások:
    • Szisztémás autoimmun betegségek (SLE-lupus, Sjögren, stb.)
    • Habituális vetélések immunológiai okai
    • Ismeretlen eredetű láz
    • Kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit
    • magyar és angol nyelvű ellátás / consultation in English available

Orvos válaszol

Tisztelt Főorvos Úr!
3 éve van fejbőr problémám, pontosan körülírt területen nincs hajam, teljes a kopaszodás, ahol nem nő vissza a haj. Néhány szál maradt ezen a területen. Sajnos lassan, de tovább terjed ez a hajhiányos hely. Kezelték már antibiotikummal,szteroidos krémmel+injekcióval, illetve immunrendszer gyengítő gyógyszerrel. Diagnózisom bizonytalan, vévizsgálat sem készült arról hogy immunrendszer beteg lennék. Kérem a tanácsát, mit tegyek, jó lenne egy laborvizsgálatokkal megerősített diagnózis, nem csak a találgatások és felesleges gyógyszerszedések.
Válaszát és tanácsát előre is köszönöm.
Szabó Edina

Dr. Kádár János
Dr. Kádár János
Kedves Szabó Edina,

a tanácsom: személyes konzultáció, amennyiben komolyan gondolja a kérdés feltevését. Levélben nem lehet ilyen dolgokat rendezni, de a legnagyobb készséggel állok a rendelkezésre, vagy bármelyik kollegámat megkeresheti.

Tisztelettel,

Kádár János dr.

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Nagytudású

Szinte nincs várakozási idő, az immonológus főorvos kedves, figyelmes, nagytudású, a recepciósok is segítőkészek. Köszönöm!

További vélemények

Hírek

Torokgyulladás vagy csókbetegség kínozza?

Torokgyulladás vagy csókbetegség kínozza?

Az őszi-téli vírusszezonban már-már természetes, hogy a torokfájás egyre gyakrabban talál meg bennünket. Ez a tünet azonban számos betegségben előfordulhat, beleértve a fertőző mononukleózist és a Streptococcus fertőzés okozta torokgyulladást. De honnan tudhatjuk, melyik betegség gyűrt le bennünket? Amint, arra dr. Kádár János, az Immunközpont belgyógyász, immunológus, infektológus szakorvosa rámutatott, a két kórkép elkülönítése gyakran még a szakembereknek is fejtörést okoz.  

3 autoimmun betegség, ami nyáron rosszabbodhat

3 autoimmun betegség, ami nyáron rosszabbodhat

A kánikula mindannyiunk szervezetét megviseli, de az autoimmun betegek különösen kiszolgáltatottak lehetnek ezekben a hetekben. Dr. Kádár János, az Immunközpont immunológusa három olyan immunológiai kórképről beszél, amelyek súlyosbodhatnak a nyári hónapokban.

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel:

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK