5 dolog, amiről felismerheti a Raynaud-szindrómás beteget!

5 dolog, amiről felismerheti a Raynaud-szindrómás beteget!

Immunközpont.hu Módosítva: 2021.10.08 14:10

A Raynaud-szindróma főként nőket érintő betegség, mely általában 40 éves kor felett jelentkezik, de ennél korábban is kialakulhat. A betegség első tünetei: hideg hatására az ujjak elfehéredése. Ha a tünetek több alkalommal előfordulnak, fontos orvoshoz fordulni, a hosszú ideje kezeletlen tünetek ugyanis súlyos következményekkel is járhatnak: idővel az ujjbegyek sorvadása, egyes bőrterületek elhalása is létrejöhet.

Raynaud-szindróma: együtt élni a betegséggel

elfehéredő ujjak kézfejenAhogyan azt Jenni Falconer skót televíziós és rádiós műsorvezető, korábban a Mirror című angol lap online kiadásában nyilatkozta, a Raynaud-szindróma mellett is teljes életet lehet élni. Az interjúból kiderül, hogy Jenni annak ellenére aktívan sportol, hogy több mint 20 éve fennálló betegsége gyakran csal könnyeket a szemébe. Első tünetei 17 éves korában, testnevelés órát követően jelentkeztek: mutatóujja teljesen elfehéredett, zsibbadt és érzéketlenné vált. Az ijesztő tünet rövid időn belül megszűnt, amikor csípő, égő, lüktető érzés kíséretében a vérkeringés újra megindult az ujjában.

Mi okozhatja az ujjak elfehéredését? >>
Tudjon meg többet a Raynaud-szindrómáról!

A Raynaud-szindrómás beteg ismérvei

Már ősszel is kesztyűt visel
- az ujjak elfehéredését megelőzendő, az érintettek számára a hűvösebb napok beköszöntével ajánlott a kezeket melegen tartani.

fázik, nő, forró, csésze, hideg kezekA radiátor mellett ül
- a kezek mellett a betegség tünetei a lábujjakon is megjelenhetnek. A hidegből a lakásba betérő Raynaud-szindrómás beteg ezért a legszívesebben azonnal a legvastagabb zokniba bújna és a fűtőtest mellett melegítené fázó lábujjait.

A légkonditól vagy hideg italtól is elfehérednek az ujjai
- egyéni érzékenységtől is függ, de a tüneteket nemcsak a téli mínuszok, hanem nyáron egy hűtőtt üdítősüveg érintése vagy a légkondiból kiáramló hideg levegő is képes előidézni.

A legszokatlanabb helyeken melegíti a kezeit
- nem ritka jelenség, ha az érintett meleg csészét szorongat, forró vízzel most kezet vagy hosszan időzik a kézszárító melege alatt.

Nála jobban senki nem várja a nyarat
- habár a nyár is tartogathat kellemetlen meglepetéseket – például a hideg italok és légkondi által – a legtöbb megpróbáltatás a téli hónapokban éri a Raynaud-szindrómás betegeket. Ők azok, aki gyakran már a meleg szobában is beleborzonganak a kinti hideg látványába.

Korai diagnózis és kezelés mellett teljes élet >>
Többet is megtudhat a kivizsgálásról és a kezelésről, ha a a tünetek alapján úgy gondolja, hogy Önnél felmerülhet a Raynaud-szindróma gyanúja.

 

Téma szakértője

  • Dr. Kádár János

  • Szakterületek:
    • belgyógyász, immunológus, infektológus
  • Specialitások:
    • Szisztémás autoimmun betegségek (SLE-lupus, Sjögren, stb.)
    • Habituális vetélések immunológiai okai
    • Ismeretlen eredetű láz
    • Kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit
    • magyar és angol nyelvű ellátás / consultation in English available

Orvos válaszol

Tisztelt Doktorú4/Doktornő!
28 éves nő vagyok, és 5 éve derékfájdalmaktól szenvedek, az elmúlt 2,5 évben gyakorlatilag állandósultak a panaszok (napközben, éjszaka, előfordult már, hogy dolgozni sem tudtam menni miatta). Egyébként gyerekkorom óta sokat sportolok, mozgok, egészségesen táplálkozom, nincs súlyfeleslegem, viszont ülőmunkát végzek. A röntgen és vérkép leletek nem mutatnak olyan fokú elváltozást, amely ezeket a komoly tüneteket indokolnák (enyhe gerincferdülésem van csak). Két reumatológusnál is jártam, és gyakorlatilag nem tudtak semmit sem megállapítani, azt tudták tanácsolni, hogy járjak stabilizáló gyógytornára, mert nagyon gyenge a hátizomzat. A vérképemben az egyetlen kiugró érték az anti streptolizin titer értéke (2013-ban 2373 volt, 2016. novemberben 1717). Fogászati, nőgyógyászati, urológiai gyulladás/góc nincsen, a mandulám azonban gennyes volt, ezért azt 2017 januárban kivették. Ennek ellenére az AST tegnapi vérkép szerint továbbra is 1717. Mindemellett a vörösvérsejt süllyedés, crp, reuma faktor értékek normálisak. (Aceklofenákra nagyon jól reagál a derékfájdalmam, pl ibuprofenra egyáltalán nem.) A tüneti kezelés mellett (mozgás, gyógytorna, aflamin gyógyszer) szeretném megtalálni a kiváltó okot - úgy érzem, hogy ilyen komoly fájdalmak mellett kell hogy legyen valami az ülőmunkán kívül. A normális vvt süllyedés és crp értékek mellett lehet mégis a derékfájdalmak mögötti ok a magas AST? Van értelme immunológust felkeresnem ezek alapján, hátha a reumatológia helyett itt keresendő a probléma (pl. autoimmun folyamatokban)?

Dr. Kádár János
Dr. Kádár János
Kedves Hunyadi Katalin,

sokan úgy vélik, az AST meghatározás felett eljárt az idő: semmiféle jelentősége nincsen, így különösen nem jelent fertőzést és nem indokol góckeresést.

Azt, hogy immunológus véleményét kérje-e ki, javaslom, az rheumatológus kezelőorvosától kérdezze meg.

Tisztelettel,

Kádár dr.

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szakmai tapasztalat

Dr. Kádár Jánosnál jártam lupusszal. Kiváló orvos. Empatikus hozzáállása és szakmai tapasztalatai, tudása alapján határozottan ajánlom őt mindazoknak, akik ezzel betegséggel küzdenek.

További vélemények

Hírek

Magas a CRP értéke? Ez nem oka, hanem jelzője a gyulladásnak

Magas a CRP értéke? Ez nem oka, hanem jelzője a gyulladásnak

A szervezetben zajló gyulladás akár szerteágazó, látszólag nem összefüggő tüneteket is okozhat. A folyamat egyik jelző értéke a laborleletekben látható CRP-szint, amelynek jelentéséről, a magas CRP mögött álló lehetséges okokról dr. Kádár János, az Immunközpont belgyógyásza, immunológus, infektológus.

Akár súlyos csípő- és vállfájdalmat is okozhat a polymyalgia rheumatica

Akár súlyos csípő- és vállfájdalmat is okozhat a polymyalgia rheumatica

A polymyalgia rheumatica (PMR) egy gyulladásos mozgásszervi betegség, amely az 50-60 év feletti korosztályban a második leggyakoribb ilyen jellegű kórkép, a rheumatoid arthritis (RA) után. A PMR-re jellemző a vállak, a csípő és a kar erős fájdalma, amit reggeli merevség kísér, és a betegséghez általában az egész szervezetre kiterjedő heves gyulladás társul. Dr. Kádár János, az Immunközpont belgyógyásza, immunológus, infektológus szerint súlyosabb esetben az érintettek kifejezett „nagybeteg” benyomását keltik, de megfelelő kezeléssel a tünetek nagyon jól enyhíthetők, akár teljesen megszüntethetők.

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel:

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK