A koronavírussal kapcsolatban most a leggyakoribb kérdés, hogy a krónikus betegséggel élők jelentkezzenek-e az oltásra. Dr. Kádár János immunológus, az Immunközpont főorvosa az autoimmun betegek számára fontos tudnivalókat mondta el.
A krónikus betegségek megléte fokozott kockázatot jelent a koronavírus-fertőzés szempontjából. Az érintettek körében a fertőzés súlyosabb lefolyású lehet, ezért eddig arra hívtuk fel az autoimmun betegek figyelmét, hogy a járványhelyzetben fokozottan ügyeljenek a rendszeres gyógyszerszedésre, az orvosi utasítások követésére, mert a jól kezelt alapbetegség esetén kisebb a koronavírus-fertőzéssel járó szövődmények kockázata – magyarázza dr. Kádár János. Most már lehetőség van a betegség súlyosabb lefolyását csökkenteni a védőoltás segítségével, így ezt is mindenképpen javasoljuk a betegeinknek – teszi hozzá a főorvos.
A hírekből tájékozódva, a közösségi oldalak bejegyzéseit olvasva azt látjuk, hogy a védőoltásokkal kapcsolatban sok a tévhit, és kevés a hiteles információ, amiből a betegek megbízhatóan tájékozódhatnak. Gyakori félreértés, miszerint a védőoltás megelőzi a koronavírus-fertőzést. Ez a valóságban nem így van. A kórokozó jelenlétét az oltással nem tudjuk szabályozni, azt viszont igen, hogy ha elkapjuk a betegséget, az milyen komoly szövődményekkel járhat, mennyire lesz súlyos lefolyású.
Hamis biztonságérzetet ad tehát, hogy autoimmun betegként védve vagyunk a fertőzéstől, ha a családtagunk beoltatja magát. Valójában ő hordozhatja a kórokozót, ami nála az oltásnak köszönhetően nem, vagy enyhe tünetekkel jár, de megfertőzheti a környezetében élőket.
Az autoimmun betegekkel kapcsolatban a vezető ajánlás az, hogy javasolt az oltás, kérjék az oltást. Ez vonatkozik mindenkire, akinek autoimmun betegsége van, akinek immunszuppresszív kezelésre van szüksége és aki szteroidot szed, ill. az immunhiányos betegek jó részére is – mondta el az Immunközpont főorvosa.
Dr. Kádár János azonban arra is felhívta a figyelmet, hogy nyilván nem az interneten dől el az indikáció, de a vezető javaslat az oltás. Aki bizonytalan, kérjen tanácsot a kezelőorvosától, aki ismeri a kórtörténetét, így személyre szabott választ tud adni a kérdéseire is. Félelemből, vagy információhiány miatt ne zárkózzunk el az oltás lehetőségétől, melynek sokkal kisebb a kockázata, mint egy valószínűen bekövetkező fertőzés esélyes szövődményének kockázata lenne.
Rendelés típusa:
További véleményekKellemes, nyugodt légkör fogadott. Segítőkészek a nővérkek. A doktor úr udvarias, figyelmes, pontos.
Rheumatoid arthritis (RA) néven is ismert az ízületi gyulladás autoimmun formája. Nevével ellentétben azonban a betegség tünetei nem korlátozódnak kizárólag az ízületekre. Dr. Kádár János immunológus, az Immunközpont főorvosa elmondta, hogy milyen panaszok fordulhatnak még elő a betegeknél és mit tehetünk a kezelés érdekében.
Ha a C-reaktív protein (CRP) értéke megnő meg a vérben, az rendszerint azt jelzi, hogy a szervezetben valahol gyulladás zajlik. Egy friss kutatás szerint ennek megelőzésében és kezelésében is segíthet a D-vitamin pótlás. A hír kapcsán dr. Kádár János immunológust, az Immunközpont főorvosát kérdeztük.
Tájékoztatjuk tisztelt pácienseinket, hogy a hatályban lévő jogszabályok szerint rendelőinkben továbbra is kötelező a maszk használata mind az ott dolgozók, mind pedig a hozzánk érkező betegek és kísérőik számára. Kérjük szíves megértésüket és az előírás betartását!