Az immunológus tanácsai autoimmun betegek részére, a koronavírus-oltásról

Az immunológus tanácsai autoimmun betegek részére, a koronavírus-oltásról

Dr. Kádár János Létrehozva: 2021.01.12 Módosítva: 2021.01.12

A koronavírussal kapcsolatban most a leggyakoribb kérdés, hogy a krónikus betegséggel élők jelentkezzenek-e az oltásra. Dr. Kádár János immunológus, az Immunközpont főorvosa az autoimmun betegek számára fontos tudnivalókat mondta el.

A betegség fokozott kockázat

A krónikus betegségek megléte fokozott kockázatot jelent a koronavírus-fertőzés szempontjából. Az érintettek körében a fertőzés súlyosabb lefolyású lehet, ezért eddig arra hívtuk fel az autoimmun betegek figyelmét, hogy a járványhelyzetben fokozottan ügyeljenek a rendszeres gyógyszerszedésre, az orvosi utasítások követésére, mert a jól kezelt alapbetegség esetén kisebb a koronavírus-fertőzéssel járó szövődmények kockázata – magyarázza dr. Kádár János. Most már lehetőség van a betegség súlyosabb lefolyását csökkenteni a védőoltás segítségével, így ezt is mindenképpen javasoljuk a betegeinknek – teszi hozzá a főorvos.

Aki kéri az oltást, magát védi

Autoimmun betegséggel koronavírus elleni oltás.A hírekből tájékozódva, a közösségi oldalak bejegyzéseit olvasva azt látjuk, hogy a védőoltásokkal kapcsolatban sok a tévhit, és kevés a hiteles információ, amiből a betegek megbízhatóan tájékozódhatnak. Gyakori félreértés, miszerint a védőoltás megelőzi a koronavírus-fertőzést. Ez a valóságban nem így van. A kórokozó jelenlétét az oltással nem tudjuk szabályozni, azt viszont igen, hogy ha elkapjuk a betegséget, az milyen komoly szövődményekkel járhat, mennyire lesz súlyos lefolyású.

 

Hamis biztonságérzetet ad tehát, hogy autoimmun betegként védve vagyunk a fertőzéstől, ha a családtagunk beoltatja magát. Valójában ő hordozhatja a kórokozót, ami nála az oltásnak köszönhetően nem, vagy enyhe tünetekkel jár, de megfertőzheti a környezetében élőket.

Ha bizonytalan, kérdezze kezelőorvosát!

Az autoimmun betegekkel kapcsolatban a vezető ajánlás az, hogy javasolt az oltás, kérjék az oltást. Ez vonatkozik mindenkire, akinek autoimmun betegsége van, akinek immunszuppresszív kezelésre van szüksége és aki szteroidot szed, ill. az immunhiányos betegek jó részére is – mondta el az Immunközpont főorvosa.

 

Dr. Kádár János azonban arra is felhívta a figyelmet, hogy nyilván nem az interneten dől el az indikáció, de a vezető javaslat az oltás. Aki bizonytalan, kérjen tanácsot a kezelőorvosától, aki ismeri a kórtörténetét, így személyre szabott választ tud adni a kérdéseire is. Félelemből, vagy információhiány miatt ne zárkózzunk el az oltás lehetőségétől, melynek sokkal kisebb a kockázata, mint egy valószínűen bekövetkező fertőzés esélyes szövődményének kockázata lenne.

Téma szakértője

  • Dr. Kádár János

  • Szakterületek:
    • belgyógyász, immunológus, infektológus
  • Specialitások:
    • Szisztémás autoimmun betegségek (SLE-lupus, Sjögren, stb.)
    • Habituális vetélések immunológiai okai
    • Ismeretlen eredetű láz
    • Kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit
    • magyar és angol nyelvű ellátás / consultation in English available

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő/Doktor Úr!

A tegnapi nap folyamán fájdalmas csomót észleltem a kulcscsontom alatt, ami mozgatható, és már a körülötte lévő területek is fájnak. 37.5 a hőemelkedésem éjszaka, nappal 37.3 körül mozog. Hetek óta fájnak az izületeim, és néha furcsa hasmenésem is előfordult mostanában, emiatt nagyon meg vagyok ijedve, hogy komoly a baj. A csomó megjelenése előtt 1 nappal egy szabadtéri rendezvény alkalmával bolhacsípésem lett a csomótól pár centire a mellkasomon, ami vörös, és duzzadt. Arra is gondoltam, hogy a csípéstől alakulhatott ki a nyirokcsomó duzzanat, fertőzés miatt. Jártam ultrahangon, az orvos csak kifejezetten a nyirokcsomót vizsgálta meg, a környező részeket nem, a leletre azt írta, hogy reaktív nyirokcsomó. Ön szerint állhat leukémia, vagy limfóma a tünetek hátterében?

Válaszát előre is nagyon köszönöm!

Dr. Kádár János
Dr. Kádár János
Kedves Érdeklő,
jó vérkép mellett leukémia teljesen kizárható, lymphoma esetén jellemzően több nyirokcsomó megnagyobbodásával, gyulladásos folymatra utaló leletekkel és hosszabb kórtörténettel szoktunk találkozni. Az Ön által leírt esetben ilyeneket nem tetszett említeni.


Tisztelettel,
Kádár János dr.

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Udvarias

Kellemes, nyugodt légkör fogadott. Segítőkészek a nővérkek. A doktor úr udvarias, figyelmes, pontos.

További vélemények

Hírek

Fájdalmas csomók a lábszáron - mi okozhatja?

Fájdalmas csomók a lábszáron - mi okozhatja?

Az erythema nodosum a mélyben fekvő kiserek gyulladásához vezető késleltetett típusú túlérzékenységi reakció. Csomók formájában jelentkezik, elsősorban a sípcsonton feletti bőr területén. A betegség becslések szerint 100 000 emberből 1-5-öt érint. Dr. Kádár János, az Immunközpont belgyógyász, immunológus, infektológus szakembere szerint az erythema nodosumot a szervezet által idegennek tekintett antigének: fertőzések, gyógyszerek vagy akár téves felismerés miatt autoimmun gyulladásos állapotok egyaránt kiválthatják, azonban sokszor nem sikerül a pontos okot azonosítani.

Szem- és szájszárazság? Így enyhítheti a Sjögren-szindróma tüneteit

Szem- és szájszárazság? Így enyhítheti a Sjögren-szindróma tüneteit

A Sjögren-szindróma az egyik leggyakoribb autoimmun betegség, ami elsősorban a 30-65 év közötti hölgyeket érinti, és az életminőséget jelentősen befolyásoló tünetekkel bír. Dr. Kádár Jánost, az Immunközpont belgyógyász, immunológus, infektológus szakemberét kérdeztük arról, mire érdemes figyelniük a pácienseknek a hétköznapok során.

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel:

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK