Koronavírus: mire figyeljünk sokízületi gyulladás esetén?

Koronavírus: mire figyeljünk sokízületi gyulladás esetén?

Dr. Kádár János Módosítva: 2023.04.25 17:16

A sokízületi gyulladással (rheumatoid arthritis) küzdő betegek könnyebben kaphatnak el fertőzéseket, így a koronavírus szempontjából is a rizikócsoportba tartoznak. Dr. Kádár János immunológust, az Immunközpont főorvosát arról kérdeztük, mit tanácsol a koronavírus-járvány időszakában a betegeknek.

Szedjük továbbra is a gyógyszereket?

A sokízületi gyulladás autoimmun betegség, vagyis a szervezet a saját sejtjei ellen fordul, azokat pusztítja el. Ahhoz, hogy ezt a kedvezőtlen folyamatot lelassítsuk, megállítsuk, a betegeknek az immunrendszer bizonyos funkcióit elnyomó, ún. immunszuppresszív készítményeket kell szedniük. Ezek miatt sajnos valóban megnőhet a kockázata annak, hogy könnyebben kaphatnak el különböző fertőzéseket.

 

Koronavírus járvány is szedjék a gyógyszereiket a sokízületi gyulladásos betegek.A valódi veszélyt azonban nem a gyógyszerek jelentik, hanem azok elhagyása. Ez esetben ugyanis bekövetkezne a betegség fellángolása, ami felerősítheti a tüneteket, ha pedig ebben az állapotban éri a fertőzés a beteget, az még súlyosabb lefolyású lehet, mintha a gyógyszerek szedése mellett, jól kezelt betegséggel történne. A sokízületi gyulladásra szedett gyógyszereket tehát a járvány időszakában is tovább kell szedni a betegeknek!

Milyen fájdalomcsillapítót szedhetek?

Korábbi hírekben felmerült, hogy az ibuprofén tartalmú nem-szteroid gyulladáscsökkentők súlyosbíthatják a koronavírus fertőzés tüneteit, a betegség lefolyását. Erre azonban valójában a mai napig nincs tudományos bizonyíték. A leírtak alapján tehát aki a jelenlegi helyzetben fájdalomcsillapításra csak ibuprofén tartalmú gyógyszert tart otthon, nincs oka arra, hogy megszakítsa a kezelést. Ha bármilyen kérdése lenne, beszéljen orvosával vagy gyógyszerészével.

Társbetegségek – további kockázat

A sokízületi gyulladásban szenvedő betegeknél sok esetben egyéb kórképek is jelen vannak. Gyakori a szív- és érrendszeri betegség, a COPD és más krónikus tüdőbetegségek, diabétesz és májbetegség. Sajnos a statisztikákból jól látszik, hogy ezek a betegségek önmagukban is nagy rizikót jelentenek a koronavírus fertőzés esetén.

Mit tehetek a megelőzésért?

  • Fontos a korábbi gyógyszerek folyamatos szedése. Gondoskodjunk időben a recept felíratásáról!
  • Ha lehet, ne mi váltsuk ki a receptet, kérjünk segítséget a bevásárlásban is, kerüljük a közösséget, maradjunk otthon!
  • Ha mégis el kell hagynunk az otthonunkat, akkor ügyeljünk a fizikai távolságtartásra – legalább 2méter a körülöttünk lévőktől.
  • A gyakori, 20 mp-ig tartó szappanos kézmosás segít megelőzni, hogy a szemek, száj vagy az orr érintésével a kezünkről a szervezetünkbe kerüljön a kórokozó.

Sokízületi gyulladás esetén változnak a koronavírus tünetek?

A koronavírus fertőzés jellegzetes tünetei a láz, a száraz köhögés és a nehézlégzés. Az immunszuppresszív készítmények szedése mellett azonban a láz akár el is maradhat, így a fertőzésre akkor is gondolni kell, ha láz nélkül jelentkezik a másik két tünet. Emellett előfordulhat szaglásvesztés, torokfájás, étvágytalanság, hányinger és hasmenés is. Ha Önnél felmerül a koronavírus fertőzés gyanúja, keresse telefonon háziorvosát és érdeklődjön a további teendőkről!

Téma szakértője

  • Dr. Kiss Csaba PhD

  • Szakterületek:
    • reumatológus
  • Specialitások:
    • autoimmun ízületi gyulladások
    • rheumatoid arthritis
    • arthritis sporiatica
    • Bechterew- kór

     

    Rendelési helyszín:

    • 1036 Budapest, Lajos utca 66. Budasquare Irodaház B épület, 5.emelet

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit
    • magyar és angol nyelvű ellátás / consultation in English available

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Figyelmes

Az ő átfogó megértése a betegség jellegéről és az aktuális terápiás lehetőségekről nagyon segítő volt számomra. Kiemelkedő figyelmet fordított a betegség progressziójának követésére és a megfelelő gyógyszeres kezelésre. Az általa nyújtott támogatás és szakértői tanácsok segítettek megbirkózni a Bechterew-kór okozta kihívásokkal.

További vélemények

Hírek

3 autoimmun betegség, ami nyáron rosszabbodhat

3 autoimmun betegség, ami nyáron rosszabbodhat

A kánikula mindannyiunk szervezetét megviseli, de az autoimmun betegek különösen kiszolgáltatottak lehetnek ezekben a hetekben. Dr. Kádár János, az Immunközpont immunológusa három olyan immunológiai kórképről beszél, amelyek súlyosbodhatnak a nyári hónapokban.

A pikkelysömör nem fertőz, de megbélyegezheti a betegeket

A pikkelysömör nem fertőz, de megbélyegezheti a betegeket

A psoriasis a krónikus autoimmun betegségek közé tartozik, ami több mint 125 millió embert érint világszerte, vagyis a teljes népesség nagyjából 3 százalékát. Az arcon, a nyakon és a test más, jól látható részein megjelenő ezüstfehér pikkelyekkel borított, vaskos hámló foltok nem fertőznek, mégis súlyos negatív pszichológiai hatással vannak az érintettekre – mondja dr. Kádár János belgyógyász, immunológus, infektológus, az Immunközpont orvosa.

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel:

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK