Koronavírus: mire figyeljünk sokízületi gyulladás esetén?

Koronavírus: mire figyeljünk sokízületi gyulladás esetén?

Dr. Kádár János Létrehozva: 2020.04.20 Módosítva: 2023.04.25

A sokízületi gyulladással (rheumatoid arthritis) küzdő betegek könnyebben kaphatnak el fertőzéseket, így a koronavírus szempontjából is a rizikócsoportba tartoznak. Dr. Kádár János immunológust, az Immunközpont főorvosát arról kérdeztük, mit tanácsol a koronavírus-járvány időszakában a betegeknek.

Szedjük továbbra is a gyógyszereket?

A sokízületi gyulladás autoimmun betegség, vagyis a szervezet a saját sejtjei ellen fordul, azokat pusztítja el. Ahhoz, hogy ezt a kedvezőtlen folyamatot lelassítsuk, megállítsuk, a betegeknek az immunrendszer bizonyos funkcióit elnyomó, ún. immunszuppresszív készítményeket kell szedniük. Ezek miatt sajnos valóban megnőhet a kockázata annak, hogy könnyebben kaphatnak el különböző fertőzéseket.

 

Koronavírus járvány is szedjék a gyógyszereiket a sokízületi gyulladásos betegek.A valódi veszélyt azonban nem a gyógyszerek jelentik, hanem azok elhagyása. Ez esetben ugyanis bekövetkezne a betegség fellángolása, ami felerősítheti a tüneteket, ha pedig ebben az állapotban éri a fertőzés a beteget, az még súlyosabb lefolyású lehet, mintha a gyógyszerek szedése mellett, jól kezelt betegséggel történne. A sokízületi gyulladásra szedett gyógyszereket tehát a járvány időszakában is tovább kell szedni a betegeknek!

Milyen fájdalomcsillapítót szedhetek?

Korábbi hírekben felmerült, hogy az ibuprofén tartalmú nem-szteroid gyulladáscsökkentők súlyosbíthatják a koronavírus fertőzés tüneteit, a betegség lefolyását. Erre azonban valójában a mai napig nincs tudományos bizonyíték. A leírtak alapján tehát aki a jelenlegi helyzetben fájdalomcsillapításra csak ibuprofén tartalmú gyógyszert tart otthon, nincs oka arra, hogy megszakítsa a kezelést. Ha bármilyen kérdése lenne, beszéljen orvosával vagy gyógyszerészével.

Társbetegségek – további kockázat

A sokízületi gyulladásban szenvedő betegeknél sok esetben egyéb kórképek is jelen vannak. Gyakori a szív- és érrendszeri betegség, a COPD és más krónikus tüdőbetegségek, diabétesz és májbetegség. Sajnos a statisztikákból jól látszik, hogy ezek a betegségek önmagukban is nagy rizikót jelentenek a koronavírus fertőzés esetén.

Mit tehetek a megelőzésért?

  • Fontos a korábbi gyógyszerek folyamatos szedése. Gondoskodjunk időben a recept felíratásáról!
  • Ha lehet, ne mi váltsuk ki a receptet, kérjünk segítséget a bevásárlásban is, kerüljük a közösséget, maradjunk otthon!
  • Ha mégis el kell hagynunk az otthonunkat, akkor ügyeljünk a fizikai távolságtartásra – legalább 2méter a körülöttünk lévőktől.
  • A gyakori, 20 mp-ig tartó szappanos kézmosás segít megelőzni, hogy a szemek, száj vagy az orr érintésével a kezünkről a szervezetünkbe kerüljön a kórokozó.

Sokízületi gyulladás esetén változnak a koronavírus tünetek?

A koronavírus fertőzés jellegzetes tünetei a láz, a száraz köhögés és a nehézlégzés. Az immunszuppresszív készítmények szedése mellett azonban a láz akár el is maradhat, így a fertőzésre akkor is gondolni kell, ha láz nélkül jelentkezik a másik két tünet. Emellett előfordulhat szaglásvesztés, torokfájás, étvágytalanság, hányinger és hasmenés is. Ha Önnél felmerül a koronavírus fertőzés gyanúja, keresse telefonon háziorvosát és érdeklődjön a további teendőkről!

Téma szakértője

  • Dr. Kiss Csaba PhD

  • Szakterületek:
    • reumatológus
  • Specialitások:
    • autoimmun ízületi gyulladások
    • rheumatoid arthritis
    • arthritis sporiatica
    • Bechterew- kór

     

    Rendelési helyszín:

    • 1036 Budapest, Lajos u. 66.  'B' lépcsőház, V. emelet (Buda Square irodaház)

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Hozzáértő és figyelmes

Dr. Kiss Csaba rendkívül jártas az autoimmun ízületi gyulladások kezelésében. Amikor hozzá fordultam, meghallgatott minden panaszomat, és alaposan megvizsgált. Megértő és részletesen elmagyarázta a betegségem jellegét és a lehetséges kezelési lehetőségeket. A kezelési terv, amit kidolgozott számomra, hatékonyan enyhítette a fájdalmat és a gyulladást, és javította az életminőségem. Dr. Kiss Csaba hozzáértése a témában és figyelmessége egyedülálló! Teljes mértékben bízom benne, hogy a legjobb kezekbe kerültem.

További vélemények

Hírek

Pajzsmirigy-alulműködés? Így csökkentheti a Hashimoto tüneteit

Pajzsmirigy-alulműködés? Így csökkentheti a Hashimoto tüneteit

Aki rendszeresen fáradtnak, kimerültnek, kedvetlennek érzi magát, meglassult, nagy az alvásigénye, száraz a bőre, hullik a haja, esetleg hízik/nem tud fogyni, hiába figyel az étkezésére, székrekedésre hajlamos annak lehet, hogy Hashimoto-betegség miatt kialakult pajzsmirigy alulműködése van. Jó hír, hogy szakorvosi vizsgálattal ez könnyen felderíthető, a betegség tünetei pedig gyógyszeres kezeléssel és egészséges életmóddal jelentős mértékben enyhíthetők vagy megszüntethetők – magyarázza dr. Kádár János belgyógyász, immunológus, az Immunközpont munkatársa.

A tartós bőrpírt nem csak a meleg okozhatja

A tartós bőrpírt nem csak a meleg okozhatja

A nyári melegben gyakran kipirulunk, ha azonban ez az állapot tartóssá válik, fényérzékenység és ízületi fájdalmak is jelentkeznek, az már autoimmun betegséget is jelezhet. A lupusz sajátossága, hogy sokszor alattomosan és hétköznapi panaszokkal jelentkezik, melyek ráadásul több más, gyakori kórkép jelei is lehetnek. Dr. Kádár János immunológus, az Immunközpont főorvosa elmondta, hogy a betegség a szó klasszikus értelmében véve nem gyógyítható, de idejében megkezdett kezeléssel az állapotromlás és a szövődmények megelőzhetők.

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel:

Prima Medica Egészségközpontok

Tisztelt Pácienseink!

Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!

A felújítás ideje alatt a rendelők zavartalanul működnek!

Köszönettel:

Prima Medica Egészségközpontok