A következő hónapokban több időt töltünk a szabadban, így fontos felkészülni a ránk leselkedő veszélyekre is.
Kullancsokkal ma már nem csak az erdei séták alkalmával, de egyre gyakrabban a játszótereken, udvarokban is találkozhatunk.
Az általuk terjesztett betegségekkel és a fertőzés tüneteivel kapcsolatban feltett kérdéseinkre dr. Kádár János immunológus, infektológus, az Immunközpont orvosa válaszolt.
A kullancsok által terjesztett két emberekre is veszélyes betegség közül csak a ritkább, vírusos agyhártya- és agyvelőgyulladás (kullancs-encephalitis) ellen létezik védőoltás.
A védőoltás főként azoknak ajánlott, akik például erdei vagy mezőgazdasági munka, vadászat, horgászat, sportolás, gombászás, gyógynövénygyűjtés közben gyakran töltenek hosszabb időt a természetben.
A szintén súlyos következményekkel járó Lyme-kór ellen viszont nincs, ezért a legjobb védekezés továbbra is a megelőzés, illetve a mielőbbi felismerés és a kullancs eltávolítása.
Ha kullancsveszélyes helyen tartózkodunk, a látható bőrfelületeket érdemes rendszeresen ellenőrizni, a nap végén pedig a teljes testfelületet alaposan átvizsgálni.
Ne feledkezzünk meg a hajlatokról, a lábujjak közötti részekről és a hajas fejbőr áttekintéséről sem!
Ha valahol a bőrünkben felfedezzük a vérszívót, azonnal távolítsuk el.
A patikában kapható speciális eszköz, de akár kézzel vagy közönséges csipesszel fogjuk meg óvatosan a szájszerve mögött, és erőteljes csavaró mozdulattal húzzuk ki.
Ha beszakad a bőrben a szájszerve, akkor se próbáljuk meg kivenni, mert csak gyulladást okozhatunk. Rendszerint később magától kiesik. Orvoshoz akkor érdemes fordulni, ha nem tudjuk megfogni és kihúzni az élősködőt.
A Lyme-kórt az egyes kullancsokban megtalálható baktérium, a Borrelia burgdorferi okozza.
A Lyme-kór általános tünetei egy-négy héttel a fertőzött állat csípését követően jelentkeznek. Először a jól ismert kör alakú folt formájában, de a bőrtünettel egy időben sokan számolnak be influenzaszerű panaszokról (láz, fejfájás, nyirokcsomó duzzanat) is.
A gyógyulás esélyei akkor a legjobbak, ha korai stádiumban felfedezzük a fertőzést. Ilyenkor antibiotikum több hetes szedésével tudjuk megelőzni a szövődmények megjelenését. Ezért nagyon fontos a legkisebb gyanús tünettel minél hamarabb felkeresni az orvost.
A fertőzött vérszívó csípése közben a baktérium a szervezetünkbe jut és ennek kockázata egyenes arányban nő a bennünk eltöltött idővel, ezért fontos a bőrünkbe fúródott kullancsot mielőbb eltávolítani.
Ha a betegség felismerése és kezelése korai stádiumban nem kezdődik meg, később – akár hetekkel, vagy hónapokkal a csípés után - testszerte jelentkezhetnek a változatos, több betegségre is hasonlító tünetek: ízületi- és izomfájdalom, izomgyengeség, szív- és idegrendszeri problémák.
Kései stádiumban az antibiotikumok adása mellett is nehezebben szűnnek meg a tünetek, a gyógyulás több időt vehet igénybe.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt |
Bejelentkezés kezelésére: |
ImmunközpontÁrlista+36 (70) 617 3627 |
Rendelés típusa:
További véleményekSzinte nincs várakozási idő, az immonológus főorvos kedves, figyelmes, nagytudású, a recepciósok is segítőkészek. Köszönöm!
Aki rendszeresen fáradtnak, kimerültnek, kedvetlennek érzi magát, meglassult, nagy az alvásigénye, száraz a bőre, hullik a haja, esetleg hízik/nem tud fogyni, hiába figyel az étkezésére, székrekedésre hajlamos annak lehet, hogy Hashimoto-betegség miatt kialakult pajzsmirigy alulműködése van. Jó hír, hogy szakorvosi vizsgálattal ez könnyen felderíthető, a betegség tünetei pedig gyógyszeres kezeléssel és egészséges életmóddal jelentős mértékben enyhíthetők vagy megszüntethetők – magyarázza dr. Kádár János belgyógyász, immunológus, az Immunközpont munkatársa.
A nyári melegben gyakran kipirulunk, ha azonban ez az állapot tartóssá válik, fényérzékenység és ízületi fájdalmak is jelentkeznek, az már autoimmun betegséget is jelezhet. A lupusz sajátossága, hogy sokszor alattomosan és hétköznapi panaszokkal jelentkezik, melyek ráadásul több más, gyakori kórkép jelei is lehetnek. Dr. Kádár János immunológus, az Immunközpont főorvosa elmondta, hogy a betegség a szó klasszikus értelmében véve nem gyógyítható, de idejében megkezdett kezeléssel az állapotromlás és a szövődmények megelőzhetők.
Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!
A felújítás ideje alatt a rendelők zavartalanul működnek!
Köszönettel:
Prima Medica Egészségközpontok