Olykor mindenkivel előfordul, hogy reggelenként nehezebben kel ki az ágyból. Ha azonban ez az állapot már hosszabb ideje tart, érdemes elgondolkodni, nincs-e komolyabb gond a háttérben. Dr. Kádár János belgyógyász, immunológus, az Immunközpont főorvosa öt gyakori lehetőséget említ meg.
Már délben a sokadik kávét hörpintjük fel és közben értetlenül ásítozunk, hogy miért vagyunk megint ennyire fáradtak, miért nem tudunk a munkára koncentrálni. Pedig a magyarázat sok esetben nyilvánvaló: egyszerűen túl keveset alszunk.
Eltérő lehet, hogy kinek mennyi alvásra van szüksége, de a szakemberek felnőttek számára sem ajánlják, hogy a napi alvásmennyiség 6 óránál kevesebb – ideálisabb a 7 óra - legyen. Ennyi pihenésre szükségünk van ahhoz, hogy másnap kávétúladagolás nélkül bírjuk a napot.
A túl sok stressz károsítja az immun-, hormonális-, idegrendszer és a szív egészségét. Az állandó felfokozott idegállapot miatt gyomorproblémák, hasmenés, székrekedés, álmatlanság, szorongás, fejfájás, izomfájdalom és gyakoribb fertőző betegségek jelentkezhetnek.
„Az álmatlanság miatt már önmagában is fáradtabb, akinek stresszes az élete. Ehhez hozzáadódik, hogy az állandó túlhajtott, „készenléti” állapotban a szervezet nagyon kimerül. Emiatt napközben nagyon fáradtnak érezheti magát, a teljesítőképessége csökken, nehezen koncentrál a feladatai elvégzésére.”
Ne csodálkozzunk azon, hogy hamar kifáradunk, ha nem biztosítunk szervezetünk számára elegendő mennyiségű energiát és tápanyagot. Szánjunk napközben időt az étkezésekre, és lehetőleg egészséges hozzávalókból válogassunk. Ebben segít, ha előző este, vagy akár több napra előre átgondoljuk, hogy munka mellett hol és mikor tudunk majd étkezni. Ha szükséges vigyük magunkkal otthonról az ebédet, vagy nézzük meg, hogy a közelben hol találunk egészséges harapnivalót.
Épp ilyen fontos a rendszeres ivásra figyelni. Sokaknak csak este jut eszébe, viszont ahhoz, hogy az elemeink ne merüljenek le már délre, napközben kellene inkább többször, keveset fogyasztani.
Elsősorban nőknél fordul elő gyakrabban, hogy a szervezetükben kevés a hemoglobin, a vörösvérsejtek azon része, mely az oxigént szállítja. Ha a szövetek és a sejtek nem jutnak elég oxigénhez, nem tudnak tökéletesen működni. Ilyenkor jellegzetes tünet a sápadt arc, fáradékonyság, összpontosítási problémák.
„Mindenképp javasolt vérvizsgálatot végeztetni, mert ha a vas raktárakat fel kell tölteni, akkor az egyéni adagolás pontos menetét így lehet meghatározni. Fontos azonban megemlíteni, ha valakinél vaspótlás mellett is fennáll a vérszegénység, akkor további kivizsgálásra van szükség. Ilyenkor egyéb betegség, például autoimmun eredetű cöliákia is állhat a háttérben. A vérszegénységet pedig ilyen esetben csak az alapbetegség kezelésével lehet megszüntetni.”
Az autoimmun betegségek szerteágazó tüneteket okozhatnak. Ha a régóta fennálló fáradtság mellett egyéb panaszaink is vannak, akkor érdemes ennek lehetőségét is kizárni vagy megerősíteni, hogy a megfelelő kezeléssel a tüneteink enyhüljenek.
„Több autoimmun betegség - például lupusz, sokízületi gyulladás vagy autoimmun eredetű pajzsmirigy gyulladás - létezik, melyek ilyen tüneteket okozhatnak. Ha a fáradtság mellett bőrkiütések, álmatlanság, gyomor- és bélrendszeri tünetek is jelentkeznek, akkor érdemes immunológiai irányba is vizsgálódni.”
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt |
|
Bejelentkezés kezelésére: |
ImmunközpontÁrlista+36 (70) 617 3627 |
Rendelés típusa:
További véleményekDr. Kádár Jánosnál jártam lupusszal. Kiváló orvos. Empatikus hozzáállása és szakmai tapasztalatai, tudása alapján határozottan ajánlom őt mindazoknak, akik ezzel betegséggel küzdenek.
A kánikula mindannyiunk szervezetét megviseli, de az autoimmun betegek különösen kiszolgáltatottak lehetnek ezekben a hetekben. Dr. Kádár János, az Immunközpont immunológusa három olyan immunológiai kórképről beszél, amelyek súlyosbodhatnak a nyári hónapokban.
A psoriasis a krónikus autoimmun betegségek közé tartozik, ami több mint 125 millió embert érint világszerte, vagyis a teljes népesség nagyjából 3 százalékát. Az arcon, a nyakon és a test más, jól látható részein megjelenő ezüstfehér pikkelyekkel borított, vaskos hámló foltok nem fertőznek, mégis súlyos negatív pszichológiai hatással vannak az érintettekre – mondja dr. Kádár János belgyógyász, immunológus, infektológus, az Immunközpont orvosa.