Mi az a Bechterew-kór? - Ismerd fel az időben történő diagnózis fontosságát!

Mi az a Bechterew-kór? - Ismerd fel az időben történő diagnózis fontosságát!

Szerző: Immunközpont.hu Módosítva: 2023.05.23 10:09

A Bechterew-kór egy krónikus, progresszív, gyulladásos betegség, mely a gerincet érinti. A Bechterew-kórt spondyloarthritis ankylopoetica-nak is hívják. A Bechterew-kór idővel a gerinc szalagjainak elmeszesedését és a csigolyáknak az összeolvadását okozhatja. Ez az összeolvadás a gerincet merevebbé teszi, és görnyedt testtartást, beszűkült mozgásokat és fájdalmat eredményezhet. Ha a bordák is érintettek a Bechterew-kór által, az a légzést fogja akadályozni, mert a mellkasi kitérés csökken. A Bechterew-kór tünetei jellemzően a korai felnőttkorban kezdődnek és a férfiakat gyakrabban érinti. A gyulladás a test más részein - leggyakrabban a szemen - is jelentkezhet. A Bechterew-kór egy krónikus betegség, nem gyógyítható, de a kezelések enyhíthetik a tüneteket és esetleg lassíthatják a betegség előrehaladását.

Bechterew-kórral kapcsolatos szolgáltatásaink
Mik a Bechterew-kór tünetei?
Mely ízületeket érinti elsősorban a Bechterew-kór?
Milyen típusai vannak a Bechterew-kórnak?
Mikor kell orvoshoz fordulni a Bechterew-kór gyanújával?
Milyen okok állnak a Bechterew-kór hátterében?
Milyen szövődményekkel járhat a Bechterew-kór?
Hogyan vizsgálják ki a Bechterew-kórt?
Hogyan kezelhető a Bechterew-kór?
Javítható életmódváltoztatással a Bechterew-kór?

Bechterew-kórral kapcsolatos szolgáltatásaink

Szakorvosi kivizsgálás
Immunológiai vizsgálatok
Röntgenfelvétel
Légzésfunkciós vizsgálat számítógéppel
Gyulladáscsökkentő kezelés
Injekciós kezelések
Gyógytorna

Mik a Bechterew-kór tünetei?

A Bechterew-kór korai tünetei közé tartozhat a hátfájás és a deréktáji merevség, mely éjszaka fokozódik, reggel és mozgásszegény időszakok után jelentkezik. Az ízületek bemozgatására enyhül a fájdalom. A Bechterew-kór fájdalma érintheti a keresztcsonti, deréktáji, csípő és saroktáji régiót. A nyakfájdalom és a fáradtság szintén gyakori. Idővel a tünetek súlyosbodhatnak, javulhatnak vagy szabálytalan időközönként megszűnhetnek.

A Bechterew-kórnak az ízületeken kívül is lehetnek tünetei, melyek a következőek:    

  • mellkasi szorítás, páncélérzés
  • emelkedett testhőmérséklet
  • étvágytalanság, fogyás
  • fáradtság
  • iritis (szemgyulladás)
  • aortitis (aorta gyulladás)
  • pericarditis (szívburok gyulladása)
  • tüdőfibrosis
  • mellkas légzési kitérése csökken
  • púp a gerinc háti szakaszán

Mely ízületeket érinti elsősorban a Bechterew-kór?

A Bechterew-kór (ahogyan az előző bekezdésben is láthatják) nem csak ízületi fájdalmat okoz, hanem más tünetei is lehetnek a testben. Azonban az ízületi fájdalom, mozgásbeszűkülés tipikus a Bechterew-kórra, leggyakrabban ezzel a tünettel fordulnak orvoshoz az érintettek.
A Bechterew- kór által a leggyakrabban érintett ízületek a következők:

Milyen típusai vannak a Bechterew-kórnak?

A Bechterew-kórnak két típusa van. Ha az állapotot röntgenfelvételen találják meg, akkor a spondylitis ankylopoetica-nak, más néven axiális spondyloarthritis-nek hívjuk. Amikor az állapot röntgenfelvételen nem látható, de a tünetek, vérvizsgálatok és egyéb képalkotó vizsgálatok alapján megállapítható, akkor nem röntgenfelvételes axiális spondyloarthritisnek nevezik.

Ha a Bechterew-kór tünetei (mozgásbeszűkülés, elmeszesedés) nem csak a gerinc és a sacro-iliacalis ízületet érinti, hanem a perifériás ízületekben is megjelenik, azt Strümpel-Marie típusúnak nevezzük.

A Bechterew-kórnak az alapján is két típusa van, hogy hol jelentek meg a tünetek először, és honnan terjednek tovább. Felszálló típusnak nevezzük, amikor a gerinc alsó tájékáról indul; és leszállónak, amikor a nyaki gerinc szakaszáról.

Mikor kell orvoshoz fordulni a Bechterew-kór gyanújával?

A Bechterew-kór fiatal felnőttekben, főként férfiakban jelentkezik a leggyakrabban. Nagyon fontos a tünetek tapasztalásakor korán orvoshoz fordulni, hogy a Bechterew-kór mihamarabb kivizsgálásra kerüljön, és megkaphassa az illető a szükséges kezelést. A Bechterew-kór egy krónikus betegség, és mint minden krónikus betegség, nem gyógyítható; de az időben elkezdett kezelések enyhíthetik a tüneteket és lassíthatják a betegség előrehaladását.
Forduljon orvoshoz, ha olyan derék- vagy fenékfájdalmai vannak, amelyek lassan jelentkeztek, reggel rosszabbak, vagy az éjszaka második felében felébresztik álmából. Különösen gyanús Bechterew-kórra, ha ez a fájdalom testmozgásra javul, pihenésre pedig rosszabbodik. Azonnal keressen fel szemész szakorvost, ha fájdalmas vörös szem, súlyos fényérzékenység vagy homályos látás jelentkezik, melyik szintén tünetei a Bechterew-kórnak.

Milyen okok állnak a Bechterew-kór hátterében?

A Bechterew-kór egy autoimmun betegség, nincs ismert specifikus oka, bár úgy tűnik, hogy genetikai tényezők is szerepet játszanak kialakulásában. Különösen a HLA-B27 nevű génnel rendelkező személyeknél jelentősen megnő a Bechterew-kór kialakulásának kockázata. Ezen kívül úgy gondolják, hogy fertőzések, például a különböző bélbaktériumok is szerepet játszhatnak a Bechterew-kór kialakulásában. A Bechterew-kór pontos oka azonban máig ismeretlen.

Milyen szövődményekkel járhat a Bechterew-kór?

A Bechterew-kórban a gyulladás hatására a gerincet stabilizáló szalagok elmeszesednek, a porcok kopnak, a csontok leépülnek. Súlyos Bechterew-kórban a szervezet gyógyulási kísérleteinek részeként új csont képződik. Ez az új csont fokozatosan áthidalja a csigolyák közötti rést, és végül egyesíti a csigolyák egyes részeit, összeolvasztja őket. A gerinc ezen részei merevvé és rugalmatlanná válnak. Az összeolvadás a bordakosarat is megmerevítheti, ami korlátozza a tüdőkapacitást és a tüdőfunkciót.

A Bechterew-kór egyéb szövődményei lehetnek:

  • Szemgyulladás, az úgynevezett uveitisz és iritis: A Bechterew-kór egyik leggyakoribb szövődménye, az uveitisz gyorsan jelentkező szemfájdalmat, fényérzékenységet és homályos látást okozhat. Ha ezek a tünetek jelentkeznek, azonnal keresse fel szemész-orvosát.
  • Kompressziós törések: A csontok meggyengülhetnek a Bechterew-kór korai szakaszában. A meggyengült csigolyák összenyomódhatnak, ami fokozza a görnyedt testtartás súlyosságát. A csigolyatörések nyomást gyakorolhatnak a gerincvelőre és a gerincen áthaladó idegekre, amik ennek következtében megsérülhetnek.
  • Szívproblémák: A Bechterew-kór okozhat problémákat az aortával, a test legnagyobb artériájával. A gyulladt aorta annyira megnagyobbodhat, hogy eltorzíthatja a szívben lévő aortabillentyű alakját, ami károsítja annak működését. A Bechterew-kórhoz társuló gyulladás általában növeli a szívbetegségek kockázatát.
    Kapcsolódó cikkünk

    Mitől függ, hogy kinél alakul ki reumás ízületi gyulladás?

    A rheumatoid arthritisz (RA) vagy reumás ízületi gyulladás néven ismert betegség elősorban 40 év körüli nők körében fordul elő. Dr. Kádár János immunológust, az Immunközpont orvosát arról kérdeztük, hogy milyen tényezők játszanak szerepet a megjelenésében, és mit tehetünk a megelőzés érdekében?

Hogyan vizsgálják ki a Bechterew-kórt?

  • Fizikális vizsgálat: A fizikális vizsgálat során az orvos megkérheti Önt, hogy különböző irányokba hajoljon, hogy tesztelje a gerinc mozgásterjedelmét. A kezelőorvosa megpróbálhatja reprodukálni a fájdalmat a medence bizonyos részeinek megnyomásával vagy a lábainak egy bizonyos pozícióba történő mozgatásával. Arra is megkérhetik, hogy vegyen mély lélegzetet, hogy lássa, nehezen tágul-e a mellkasa.
  • Képalkotó vizsgálatok: A röntgenfelvételek segítségével ellenőrizhetőek az ízületek és csontok elváltozásai. Az MRI részletesebb képet ad a csontokról és lágyrészekről.
  • Laborvizsgálatok: Nincsenek specifikus laboratóriumi vizsgálatok a Bechterew-kór diagnosztizálására. Bizonyos vérvizsgálatokkal ellenőrizni lehet, hogy jelen vannak-e a gyulladás markerei, de ezek szintje számos betegég miatt is megemelkedhet. A vérből vizsgálható a HLA-B27 gén, melynek jelenléte hajalmosíthat a Bechterew-kórra, de nem lesz mindenki beteg, akinél ezt a gén variációt találják.

Hogyan kezelhető a Bechterew-kór?

A Bechterew-kór kezelésének célja a fájdalom és a merevség enyhítése, valamint a szövődmények és a gerinc deformitásának megelőzése vagy késleltetése. A Bechterew-kór kezelése korai stádiumban a legsikeresebb, mielőtt a betegség visszafordíthatatlan károsodást okozna. Éppen ezért nagyon fontos korán orvoshoz fordulni  a tünetekkel!Bechterew_kór

  • Gyógyszerek: A nem szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID-ok) az orvosok által leggyakrabban alkalmazott gyógyszerek a Bechterew-kór kezelésére. Ezek a gyógyszerek enyhíthetik a gyulladást, a fájdalmat és a merevséget, azonban emésztőrendszeri vérzést is okozhatnak. Ha a NSAID-ok nem segítenek, orvosa javasolhatja, hogy kezdjen tumor nekrózis faktor (TNF) blokkolót vagy interleukin-17 (IL-17) gátlót. Ezeket a gyógyszereket a bőr alá injektálják vagy intravénásan adják be. Egy másik lehetőség a Janus kináz (JAK) gátló. A JAK-gátlókat szájon át kell bevenni. Az ilyen típusú gyógyszerek reaktiválhatják gyengítik az immunrendszert, és hajlamosabbá tehetik a fertőzésekre.
  • Fizikoterápia: A fizikoterápia a kezelés fontos részét képezi, és számos előnnyel járhat, a fájdalomcsillapítástól az erő és a rugalmasság javulásáig. A gyógytornász az Ön igényeinek megfelelő speciális gyakorlatokat tud kialakítani. A jó testtartás megőrzése érdekében végzett, tanított gyakorlatok:
    • Mozgásterjedelmi és nyújtógyakorlatok
    • Erősítő gyakorlatok a has- és hátizmok számára
    • Megfelelő alvási és járási pozíciók
  • Műtét: A legtöbb Bechterew-kórban szenvedő embernek nincs szüksége műtétre. Műtétet akkor lehet javasolni, ha súlyos fájdalmai vannak, vagy ha a csípőízület annyira károsodott, hogy ki kell cserélni protézisre.

Javítható életmódváltoztatással a Bechterew-kór?

Igen, az életmódbeli döntések, az egészséges életmód kialakítása is segíthet a Bechterew-kór kezelésében. Tanácsaink a helyes életmódra Bechterew-kór esetén:

  • Maradjon aktív. A testmozgás segíthet enyhíteni a fájdalmat, fenntartani a rugalmasságot és javítani a testtartást.
  • Ne dohányozzon. Ha dohányzik, hagyja abba. A dohányzás általában káros az egészségre, de a Bechterew-kórban szenvedők számára további problémákat okoz, többek között tovább nehezíti a légzést.
  • Gyakorolja a helyes testtartást. Az egyenes tartás gyakorlása a tükör előtt segíthet elkerülni a Bechterew-kórral járó testtartási problémák egy részét.

    Téma szakértője

    • Dr. Kiss Csaba PhD

    • Szakterületek:
      • reumatológus
    • Specialitások:
      • autoimmun ízületi gyulladások
      • rheumatoid arthritis
      • arthritis sporiatica
      • Bechterew- kór

       

      Rendelési helyszín:

      • 1036 Budapest, Lajos utca 66. Budasquare Irodaház B épület, 5.emelet

       

      Rendelés típusa:

      • személyes (rendelői) vizit
      • magyar és angol nyelvű ellátás / consultation in English available

Hírek

Torokgyulladás vagy csókbetegség kínozza?

Torokgyulladás vagy csókbetegség kínozza?

Az őszi-téli vírusszezonban már-már természetes, hogy a torokfájás egyre gyakrabban talál meg bennünket. Ez a tünet azonban számos betegségben előfordulhat, beleértve a fertőző mononukleózist és a Streptococcus fertőzés okozta torokgyulladást. De honnan tudhatjuk, melyik betegség gyűrt le bennünket? Amint, arra dr. Kádár János, az Immunközpont belgyógyász, immunológus, infektológus szakorvosa rámutatott, a két kórkép elkülönítése gyakran még a szakembereknek is fejtörést okoz.  

3 autoimmun betegség, ami nyáron rosszabbodhat

3 autoimmun betegség, ami nyáron rosszabbodhat

A kánikula mindannyiunk szervezetét megviseli, de az autoimmun betegek különösen kiszolgáltatottak lehetnek ezekben a hetekben. Dr. Kádár János, az Immunközpont immunológusa három olyan immunológiai kórképről beszél, amelyek súlyosbodhatnak a nyári hónapokban.

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel:

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK