A Bechterew-kór egy krónikus, progresszív, gyulladásos betegség, mely a gerincet érinti. A Bechterew-kórt spondyloarthritis ankylopoetica-nak is hívják. A Bechterew-kór idővel a gerinc szalagjainak elmeszesedését és a csigolyáknak az összeolvadását okozhatja. Ez az összeolvadás a gerincet merevebbé teszi, és görnyedt testtartást, beszűkült mozgásokat és fájdalmat eredményezhet. Ha a bordák is érintettek a Bechterew-kór által, az a légzést fogja akadályozni, mert a mellkasi kitérés csökken. A Bechterew-kór tünetei jellemzően a korai felnőttkorban kezdődnek és a férfiakat gyakrabban érinti. A gyulladás a test más részein - leggyakrabban a szemen - is jelentkezhet. A Bechterew-kór egy krónikus betegség, nem gyógyítható, de a kezelések enyhíthetik a tüneteket és esetleg lassíthatják a betegség előrehaladását.
Bechterew-kórral kapcsolatos szolgáltatásaink
Mik a Bechterew-kór tünetei?
Mely ízületeket érinti elsősorban a Bechterew-kór?
Milyen típusai vannak a Bechterew-kórnak?
Mikor kell orvoshoz fordulni a Bechterew-kór gyanújával?
Milyen okok állnak a Bechterew-kór hátterében?
Milyen szövődményekkel járhat a Bechterew-kór?
Hogyan vizsgálják ki a Bechterew-kórt?
Hogyan kezelhető a Bechterew-kór?
Javítható életmódváltoztatással a Bechterew-kór?
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
Szakorvosi kivizsgálás
Immunológiai vizsgálatok
Röntgenfelvétel
Légzésfunkciós vizsgálat számítógéppel
Gyulladáscsökkentő kezelés
Injekciós kezelések
Gyógytorna
A Bechterew-kór korai tünetei közé tartozhat a hátfájás és a deréktáji merevség, mely éjszaka fokozódik, reggel és mozgásszegény időszakok után jelentkezik. Az ízületek bemozgatására enyhül a fájdalom. A Bechterew-kór fájdalma érintheti a keresztcsonti, deréktáji, csípő és saroktáji régiót. A nyakfájdalom és a fáradtság szintén gyakori. Idővel a tünetek súlyosbodhatnak, javulhatnak vagy szabálytalan időközönként megszűnhetnek.
A Bechterew-kórnak az ízületeken kívül is lehetnek tünetei, melyek a következőek:
A Bechterew-kór (ahogyan az előző bekezdésben is láthatják) nem csak ízületi fájdalmat okoz, hanem más tünetei is lehetnek a testben. Azonban az ízületi fájdalom, mozgásbeszűkülés tipikus a Bechterew-kórra, leggyakrabban ezzel a tünettel fordulnak orvoshoz az érintettek.
A Bechterew- kór által a leggyakrabban érintett ízületek a következők:
A Bechterew-kórnak két típusa van. Ha az állapotot röntgenfelvételen találják meg, akkor a spondylitis ankylopoetica-nak, más néven axiális spondyloarthritis-nek hívjuk. Amikor az állapot röntgenfelvételen nem látható, de a tünetek, vérvizsgálatok és egyéb képalkotó vizsgálatok alapján megállapítható, akkor nem röntgenfelvételes axiális spondyloarthritisnek nevezik.
Ha a Bechterew-kór tünetei (mozgásbeszűkülés, elmeszesedés) nem csak a gerinc és a sacro-iliacalis ízületet érinti, hanem a perifériás ízületekben is megjelenik, azt Strümpel-Marie típusúnak nevezzük.
A Bechterew-kórnak az alapján is két típusa van, hogy hol jelentek meg a tünetek először, és honnan terjednek tovább. Felszálló típusnak nevezzük, amikor a gerinc alsó tájékáról indul; és leszállónak, amikor a nyaki gerinc szakaszáról.
A Bechterew-kór fiatal felnőttekben, főként férfiakban jelentkezik a leggyakrabban. Nagyon fontos a tünetek tapasztalásakor korán orvoshoz fordulni, hogy a Bechterew-kór mihamarabb kivizsgálásra kerüljön, és megkaphassa az illető a szükséges kezelést. A Bechterew-kór egy krónikus betegség, és mint minden krónikus betegség, nem gyógyítható; de az időben elkezdett kezelések enyhíthetik a tüneteket és lassíthatják a betegség előrehaladását. Egy vérvétellel kideríthető, van-e gyulladás a szervezetben - Kardio Központ
Forduljon orvoshoz, ha olyan derék- vagy fenékfájdalmai vannak, amelyek lassan jelentkeztek, reggel rosszabbak, vagy az éjszaka második felében felébresztik álmából. Különösen gyanús Bechterew-kórra, ha ez a fájdalom testmozgásra javul, pihenésre pedig rosszabbodik. Azonnal keressen fel szemész szakorvost, ha fájdalmas vörös szem, súlyos fényérzékenység vagy homályos látás jelentkezik, melyik szintén tünetei a Bechterew-kórnak. Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Ízületi kopás, vagy autoimmun betegség miatt fájnak az ízületei? - Immun Központ
Reumás ízületi gyulladás – az egész szervezetet megbetegíti - Immun Központ
Sokízületi gyulladás - Fájdalom Központ
A Bechterew-kór egy autoimmun betegség, nincs ismert specifikus oka, bár úgy tűnik, hogy genetikai tényezők is szerepet játszanak kialakulásában. Különösen a HLA-B27 nevű génnel rendelkező személyeknél jelentősen megnő a Bechterew-kór kialakulásának kockázata. Ezen kívül úgy gondolják, hogy fertőzések, például a különböző bélbaktériumok is szerepet játszhatnak a Bechterew-kór kialakulásában. A Bechterew-kór pontos oka azonban máig ismeretlen.
A Bechterew-kórban a gyulladás hatására a gerincet stabilizáló szalagok elmeszesednek, a porcok kopnak, a csontok leépülnek. Súlyos Bechterew-kórban a szervezet gyógyulási kísérleteinek részeként új csont képződik. Ez az új csont fokozatosan áthidalja a csigolyák közötti rést, és végül egyesíti a csigolyák egyes részeit, összeolvasztja őket. A gerinc ezen részei merevvé és rugalmatlanná válnak. Az összeolvadás a bordakosarat is megmerevítheti, ami korlátozza a tüdőkapacitást és a tüdőfunkciót.
A Bechterew-kór egyéb szövődményei lehetnek:
A rheumatoid arthritisz (RA) vagy reumás ízületi gyulladás néven ismert betegség elősorban 40 év körüli nők körében fordul elő. Dr. Kádár János immunológust, az Immunközpont orvosát arról kérdeztük, hogy milyen tényezők játszanak szerepet a megjelenésében, és mit tehetünk a megelőzés érdekében?
A Bechterew-kór kezelésének célja a fájdalom és a merevség enyhítése, valamint a szövődmények és a gerinc deformitásának megelőzése vagy késleltetése. A Bechterew-kór kezelése korai stádiumban a legsikeresebb, mielőtt a betegség visszafordíthatatlan károsodást okozna. Éppen ezért nagyon fontos korán orvoshoz fordulni a tünetekkel!
Igen, az életmódbeli döntések, az egészséges életmód kialakítása is segíthet a Bechterew-kór kezelésében. Tanácsaink a helyes életmódra Bechterew-kór esetén:
Rendelési helyszín:
Rendelés típusa:
Az őszi-téli vírusszezonban már-már természetes, hogy a torokfájás egyre gyakrabban talál meg bennünket. Ez a tünet azonban számos betegségben előfordulhat, beleértve a fertőző mononukleózist és a Streptococcus fertőzés okozta torokgyulladást. De honnan tudhatjuk, melyik betegség gyűrt le bennünket? Amint, arra dr. Kádár János, az Immunközpont belgyógyász, immunológus, infektológus szakorvosa rámutatott, a két kórkép elkülönítése gyakran még a szakembereknek is fejtörést okoz.
A kánikula mindannyiunk szervezetét megviseli, de az autoimmun betegek különösen kiszolgáltatottak lehetnek ezekben a hetekben. Dr. Kádár János, az Immunközpont immunológusa három olyan immunológiai kórképről beszél, amelyek súlyosbodhatnak a nyári hónapokban.