A leggyakoribb krónikus ízülei gyulladás. A lakosság 3%-át érinti. Elsősorban nőket. 40 éves kor környékén kezdődik, családi halmozódást mutat.
Általában teljesen általános tünetekkel indul, mint levertség, fáradtság, étvágytalnság, fogyás, majd hónapokkal később jelenik meg az ízületi gyulladás. A reumatoid arthritisre jellemző a kézujjak ízületeinek mozgatásra erősödő fájdalmas gyulladása, mely sokszor a kézfogás során jelentkezik először. Az izületi gyulladás átterjedhet a kéztő ízületeire, a bokaízületre, az állkapocs-ízületre.
A kórfolyamat előre haladtával a gyulladt ízületek deformálódnak, az izmok atrofizálnak.
Reumatoid arthritisnél a gyulladás ízületeken kívül is előfordulhat. Így rheumatoid csomók jelenhetnek meg a bőrben, belső szervekben - tüdőben, szívben, erekben.
Egy vérvizsgálatból is sokat megtudhatunk egészségi állapotunkról. A szervezetben zajló gyulladásos folyamatokat a CRP szint ellenőrzésével ki lehet mutatni. Arról, hogy pontosan mit mutat ez az érték, és milyen tünetek kapcsán érdemes ellenőriztetni, dr. Kádár János immunológus, az Immunközpont főorvosa beszélt részletesebben.Kapcsolódó cikkünk
4 ok a CRP vizsgálat elvégeztetésére
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt |
A reumatoid arthritis kialakulásában - mint a legtöbb szisztémás autoimmun betegségben - belső, genetikai és külső tényezők együttes hatása feltételezhető. Egyes vélemények szerint a reumatoid arthritis bakteriális eredetű betegség, bár a baktériumok csak a betegség beindításában játszanak szerepet. A betegség lefolyásában az autoimmun reakció játszik döntő szerepet.
A betegség lényege az ízületi belhártya gyulladása, következményesen a porc károsodása.
A reumatoid arthritis kezelésében a gyulladás csökkentése áll a középpontban. Szteroidokkal, nem szteroidokkal, bázisterápiáal, biológiai terápiával.
Facebook oldal: Immunközpont
Facebook csoport: autoimmun betegséggel - teljes életet
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt |
|
Bejelentkezés kezelésére: |
Immunközpont vizitdíjait itt nézheti meg: Árlista Telefonon az alábbi számon ér el minket: +36 (70) 617 3627 Email: info@immunkozpont.hu |
Autoimmun betegségnek nevezzük, ha az immunrendszer a beteg saját szervezetét támadja meg. Az autoimmun betegségeknek több típusa létezik, ezek eltérő tüneteket okozhatnak, ám közös vonásuk, hogy többségében, mintegy 75%-ban nőket érintenek. Ennek okairól dr. Kádár János immunológust, az Immunközpont főorvosát kérdeztük.
Gyakran felmerülő kérdés a napokban, melyik COVID-19 elleni oltás adható különféle betegséggel élőknek. Ezért készítettünk egy összehasonlító táblázatot a COVID19 oltásokról. A táblázat a jelenleg rendelkezésünkre álló hivatalos alkalmazási előírásokból származó információkat tartalmazza.
FONTOS! Ezek általános irányelvek, mindenkinél egyedileg az oltó orvosnak kell mérlegelnie és szakmai döntést hoznia az olthatóságról - ide értve, hogy mit jelent az adott illetőnél a "fellángolás", az "egyensúly", a "jelentős eltérés".