Ismerje fel a lupuszra utaló tüneteket!

Ismerje fel a lupuszra utaló tüneteket!

Immunközpont.hu Módosítva: 2021.08.06 12:05

Mint a legtöbb autoimmun betegség, a lupusz is inkább nőknél fordul elő. Szerteágazó tünetei miatt gyakran későn kerül sor a diagnózisra, pedig a korai kezeléssel jobb életminőséget lehet elérni. Dr. Kádár János immunológus, az Immunközpont orvosa a betegség tüneteit ismertette.

Az egész szervezetben jelentkezhetnek

A bőrpír a lupusz jellegzetes tüneteKialakulásának pontos okai nem ismertek. Világszerte 5 millió embert érint. Tünetei az egész szervezetben jelentkezhetnek, - erre utal a betegség neve is, szisztémás (az egész szervezetet érintő) lupusz, (rövidítése SLE) - időszakos fellángolást követően akár hosszabb időre meg is szűnhetnek. A betegség diagnózisát nemcsak a tünetek sokszínűsége, de a más kórképekhez – arthritis, fibromyalgia - való hasonlósága is nehezíti.

Bőrpír, fájó ízületek és lábduzzanat

A lupusz legjellegzetesebb tünete az arcon, az orcákon pillangó formában jelentkező bőrpír, ami napfény hatására fokozódik. A bőr fényérzékenysége miatt kiütések is jelentkezhetnek. Gyakori a hirtelen, látszólag ok nélküli hajhullás is. Az ízületek fájdalmasak, duzzadtak lehetnek, a beteg gyengének érzi magát, extrém fáradtsága pihenésre sem múlik. Néhány napon át tartó, 38 fok feletti láz is jelentkezhet, előfordulhat mély lélegzetvételnél mellkasi fájdalom. Gyanúra ad okot, ha a szájban és az orrban fekélyek, a bőrön nehezen gyógyuló sebek jelentkeznek. Nem ritka a vérszegénység, véralvadási problémák és vetélés is előfordulhat a betegek körében. A vizeletben fehérje jelenhet meg, a vesék romló működése miatt a lábak és a boka duzzanata jelentkezhet.

A diagnózis három fő pillére

A bőrtünetek és az ízületi fájdalom együttes jelentkezése mellett a laboratóriumi vizsgálatok eredménye is döntő fontosságú a diagnózis szempontjából – mondja dr. Kádár János. Habár a lupuszra nincs gyógymód, idejében felfedezve jól kezelhető. A gyulladásos folyamatok mérséklésére és a szervkárosodások megelőzésére szteroidokat és immunmoduláns szereket írnak fel az orvosok a betegek részére. A bőrtüneteket kortikoszteroid tartalmú krémekkel lehet enyhíteni. A szerteágazó tünetek miatt a diagnózisra előfordul, hogy csak későn kerül sor, pedig a korai diagnózis és kezelés nagyon fontos lupusz esetén. Segítségükkel ugyanis az állapotromlás és a szövődmények megelőzhetők.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés  kezelésre:

Immunközpont

Árlista

 +36 (70) 617 3627 

Téma szakértője

  • Dr. Kádár János

  • Szakterületek:
    • belgyógyász, immunológus, infektológus
  • Specialitások:
    • Szisztémás autoimmun betegségek (SLE-lupus, Sjögren, stb.)
    • Habituális vetélések immunológiai okai
    • Ismeretlen eredetű láz
    • Kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit
    • magyar és angol nyelvű ellátás / consultation in English available

Orvos válaszol

T.Doktor Ur! Kérdésem az lenne hogy problémámal tudok Onokhoz fordulni?Már az osszes szakorvost bejártam!Feleslegesen ill.csak a fogaimat huzták ki feleslegesen!Goc kutatás miatt!Izuleti fájdalmak miatt mentem orvoshoz.Ahol kiderult hogy az Ast.900.Crp jo.Elindult a goc kutatás!Gégészet,urologia,kardiologia,hasi ultrahang mind negativ
De azért pár db fogamat kihuztak/hátha/?cimszoval!Ez vol 3éve.Azota is magyon fàjnak az izuleteim.Azota is mindig 900az Ast.Gyulladas nincs ugxszintém.Crp jo!A mamdulámat is kivenék/bár negativ lett a temyésztés/csak hogy hátha!?Tobb gégészeten voltam fele fele arányba mondták a kikel venni ill.kine vetesse!Szeretnèk megoldást találni?Tud Nek ebben segiteni?Még a dologhoz hozzà tartozik hogy nógyogysszatilag 2szer volt már streptococ.fertozott 8 ill.5éve is.De azt elvileg kikezelték!Mert az utso szurésem negativ lett.Tobbszor is! Koszonom szépen
Várom vàlaszát!


Dr. Kádár János
Dr. Kádár János
Kedves Réfi Anikó,

Az esetek egy részében az ok nem ilyen „góctermészetű”, hanem valódi immunológiai gyulladásos folyamatról van szó. Ennek eldöntésére, orvosi vizsgálatra készséggel várom, javaslom, vegye fel a kapcsolatot a Recepcióval, és egyeztessen egy konzultációs időpontot.

Tisztelettel,

Kádár János dr.

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Udvarias

Kellemes, nyugodt légkör fogadott. Segítőkészek a nővérkek. A doktor úr udvarias, figyelmes, pontos.

További vélemények

Hírek

Akár súlyos csípő- és vállfájdalmat is okozhat a polymyalgia rheumatica

Akár súlyos csípő- és vállfájdalmat is okozhat a polymyalgia rheumatica

A polymyalgia rheumatica (PMR) egy gyulladásos mozgásszervi betegség, amely az 50-60 év feletti korosztályban a második leggyakoribb ilyen jellegű kórkép, a rheumatoid arthritis (RA) után. A PMR-re jellemző a vállak, a csípő és a kar erős fájdalma, amit reggeli merevség kísér, és a betegséghez általában az egész szervezetre kiterjedő heves gyulladás társul. Dr. Kádár János, az Immunközpont belgyógyásza, immunológus, infektológus szerint súlyosabb esetben az érintettek kifejezett „nagybeteg” benyomását keltik, de megfelelő kezeléssel a tünetek nagyon jól enyhíthetők, akár teljesen megszüntethetők.

„Miért lettem autoimmun beteg?”

„Miért lettem autoimmun beteg?”

Vajon miért dönt úgy az immunrendszer, hogy a szervezet saját sejtjeit ellenségként ismeri fel, és támadásba lendül ellenük? Ez még az immunológiával foglalkozó szakemberek számára is rejtély, és bár pontos válasszal nem szolgálhatunk, néhány tényezőt sikerült beazonosítani, amelyek az autoimmun betegségek kialakulásában szerepet játszhatnak – fogalmaz dr. Kádár János, az Immunközpont belgyógyász, immunológus, infektológus szakorvosa.

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel:

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK