Ismerje fel a lupuszra utaló tüneteket!

Ismerje fel a lupuszra utaló tüneteket!

Immunközpont.hu Módosítva: 2021.08.06 12:05

Mint a legtöbb autoimmun betegség, a lupusz is inkább nőknél fordul elő. Szerteágazó tünetei miatt gyakran későn kerül sor a diagnózisra, pedig a korai kezeléssel jobb életminőséget lehet elérni. Dr. Kádár János immunológus, az Immunközpont orvosa a betegség tüneteit ismertette.

Az egész szervezetben jelentkezhetnek

A bőrpír a lupusz jellegzetes tüneteKialakulásának pontos okai nem ismertek. Világszerte 5 millió embert érint. Tünetei az egész szervezetben jelentkezhetnek, - erre utal a betegség neve is, szisztémás (az egész szervezetet érintő) lupusz, (rövidítése SLE) - időszakos fellángolást követően akár hosszabb időre meg is szűnhetnek. A betegség diagnózisát nemcsak a tünetek sokszínűsége, de a más kórképekhez – arthritis, fibromyalgia - való hasonlósága is nehezíti.

Bőrpír, fájó ízületek és lábduzzanat

A lupusz legjellegzetesebb tünete az arcon, az orcákon pillangó formában jelentkező bőrpír, ami napfény hatására fokozódik. A bőr fényérzékenysége miatt kiütések is jelentkezhetnek. Gyakori a hirtelen, látszólag ok nélküli hajhullás is. Az ízületek fájdalmasak, duzzadtak lehetnek, a beteg gyengének érzi magát, extrém fáradtsága pihenésre sem múlik. Néhány napon át tartó, 38 fok feletti láz is jelentkezhet, előfordulhat mély lélegzetvételnél mellkasi fájdalom. Gyanúra ad okot, ha a szájban és az orrban fekélyek, a bőrön nehezen gyógyuló sebek jelentkeznek. Nem ritka a vérszegénység, véralvadási problémák és vetélés is előfordulhat a betegek körében. A vizeletben fehérje jelenhet meg, a vesék romló működése miatt a lábak és a boka duzzanata jelentkezhet.

A diagnózis három fő pillére

A bőrtünetek és az ízületi fájdalom együttes jelentkezése mellett a laboratóriumi vizsgálatok eredménye is döntő fontosságú a diagnózis szempontjából – mondja dr. Kádár János. Habár a lupuszra nincs gyógymód, idejében felfedezve jól kezelhető. A gyulladásos folyamatok mérséklésére és a szervkárosodások megelőzésére szteroidokat és immunmoduláns szereket írnak fel az orvosok a betegek részére. A bőrtüneteket kortikoszteroid tartalmú krémekkel lehet enyhíteni. A szerteágazó tünetek miatt a diagnózisra előfordul, hogy csak későn kerül sor, pedig a korai diagnózis és kezelés nagyon fontos lupusz esetén. Segítségükkel ugyanis az állapotromlás és a szövődmények megelőzhetők.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés  kezelésre:

Immunközpont

Árlista

 +36 (70) 617 3627 

Téma szakértője

  • Dr. Kádár János

  • Szakterületek:
    • belgyógyász, immunológus, infektológus
  • Specialitások:
    • Szisztémás autoimmun betegségek (SLE-lupus, Sjögren, stb.)
    • Habituális vetélések immunológiai okai
    • Ismeretlen eredetű láz
    • Kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit
    • magyar és angol nyelvű ellátás / consultation in English available

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr/Nő!

Jelenleg ciklusmonitorozás alatt állok,jelenleg 19.napon domináns tüszőm sincs,előző hónapban 21.napon volt peteérésem. NK ölősejt vizsgálatot szeretnék csináltatni,mely ciklushoz kötött.Ezzel kapcsolatosan lenne kérdésem,ha 20.napon megyek el nem lesz korai?Nem ad fals eredményt?Vagy mehetek a 27.napon a hosszú ciklusom miatt,amely 32-35 napos? (Tudom,hogy 17-21.nap között szokták kérni,de az nekem nem kimondottan a ciklusom 2.fele)
Előre is köszönöm gyors válaszát!
Üdvözlettel: Adrienn


Dr. Kádár János
Dr. Kádár János
Kedves Érdeklődő,
valóban, hosszabb ciklus esetén későbbre esik az optimális időszak, az Ön esetén inkább a 20-25. nap között.

Tisztelettel,
Kádár János dr.

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Udvarias

Kellemes, nyugodt légkör fogadott. Segítőkészek a nővérkek. A doktor úr udvarias, figyelmes, pontos.

További vélemények

Hírek

3 autoimmun betegség, ami nyáron rosszabbodhat

3 autoimmun betegség, ami nyáron rosszabbodhat

A kánikula mindannyiunk szervezetét megviseli, de az autoimmun betegek különösen kiszolgáltatottak lehetnek ezekben a hetekben. Dr. Kádár János, az Immunközpont immunológusa három olyan immunológiai kórképről beszél, amelyek súlyosbodhatnak a nyári hónapokban.

A pikkelysömör nem fertőz, de megbélyegezheti a betegeket

A pikkelysömör nem fertőz, de megbélyegezheti a betegeket

A psoriasis a krónikus autoimmun betegségek közé tartozik, ami több mint 125 millió embert érint világszerte, vagyis a teljes népesség nagyjából 3 százalékát. Az arcon, a nyakon és a test más, jól látható részein megjelenő ezüstfehér pikkelyekkel borított, vaskos hámló foltok nem fertőznek, mégis súlyos negatív pszichológiai hatással vannak az érintettekre – mondja dr. Kádár János belgyógyász, immunológus, infektológus, az Immunközpont orvosa.

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel:

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK