Mint a legtöbb autoimmun betegség, a lupusz is inkább nőknél fordul elő. Szerteágazó tünetei miatt gyakran későn kerül sor a diagnózisra, pedig a korai kezeléssel jobb életminőséget lehet elérni. Dr. Kádár János immunológus, az Immunközpont orvosa a betegség tüneteit ismertette.
Kialakulásának pontos okai nem ismertek. Világszerte 5 millió embert érint. Tünetei az egész szervezetben jelentkezhetnek, - erre utal a betegség neve is, szisztémás (az egész szervezetet érintő) lupusz, (rövidítése SLE) - időszakos fellángolást követően akár hosszabb időre meg is szűnhetnek. A betegség diagnózisát nemcsak a tünetek sokszínűsége, de a más kórképekhez – arthritis, fibromyalgia - való hasonlósága is nehezíti.
A lupusz legjellegzetesebb tünete az arcon, az orcákon pillangó formában jelentkező bőrpír, ami napfény hatására fokozódik. A bőr fényérzékenysége miatt kiütések is jelentkezhetnek. Gyakori a hirtelen, látszólag ok nélküli hajhullás is. Az ízületek fájdalmasak, duzzadtak lehetnek, a beteg gyengének érzi magát, extrém fáradtsága pihenésre sem múlik. Néhány napon át tartó, 38 fok feletti láz is jelentkezhet, előfordulhat mély lélegzetvételnél mellkasi fájdalom. Gyanúra ad okot, ha a szájban és az orrban fekélyek, a bőrön nehezen gyógyuló sebek jelentkeznek. Nem ritka a vérszegénység, véralvadási problémák és vetélés is előfordulhat a betegek körében. A vizeletben fehérje jelenhet meg, a vesék romló működése miatt a lábak és a boka duzzanata jelentkezhet.
A bőrtünetek és az ízületi fájdalom együttes jelentkezése mellett a laboratóriumi vizsgálatok eredménye is döntő fontosságú a diagnózis szempontjából – mondja dr. Kádár János. Habár a lupuszra nincs gyógymód, idejében felfedezve jól kezelhető. A gyulladásos folyamatok mérséklésére és a szervkárosodások megelőzésére szteroidokat és immunmoduláns szereket írnak fel az orvosok a betegek részére. A bőrtüneteket kortikoszteroid tartalmú krémekkel lehet enyhíteni. A szerteágazó tünetek miatt a diagnózisra előfordul, hogy csak későn kerül sor, pedig a korai diagnózis és kezelés nagyon fontos lupusz esetén. Segítségükkel ugyanis az állapotromlás és a szövődmények megelőzhetők.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt |
Bejelentkezés kezelésre: |
ImmunközpontÁrlista+36 (70) 617 3627 |
További véleményekKellemes, nyugodt légkör fogadott. Segítőkészek a nővérkek. A doktor úr udvarias, figyelmes, pontos.
Gyakran felmerülő kérdés a napokban, melyik COVID-19 elleni oltás adható különféle betegséggel élőknek. Ezért készítettünk egy összehasonlító táblázatot a COVID19 oltásokról. A táblázat a jelenleg rendelkezésünkre álló hivatalos alkalmazási előírásokból származó információkat tartalmazza.
FONTOS! Ezek általános irányelvek, mindenkinél egyedileg az oltó orvosnak kell mérlegelnie és szakmai döntést hoznia az olthatóságról - ide értve, hogy mit jelent az adott illetőnél a "fellángolás", az "egyensúly", a "jelentős eltérés".
A Sjögren-szindróma elsősorban 40 év feletti hölgyek körében fordul elő. Kutatók megfigyelték, hogy ha ennél korábban, 35 éves kor előtt kialakul, akkor van, hogy súlyosabb betegséget jelez. Az autoimmun kórkép tüneteiről dr. Kádár János immunológust, az Immunközpont főorvosát kérdeztük.