Fájdalmas csomók a lábszáron - mi okozhatja?

Fájdalmas csomók a lábszáron - mi okozhatja?

Dr. Kádár János Módosítva: 2024.04.08 06:42

Az erythema nodosum a mélyben fekvő kiserek gyulladásához vezető késleltetett típusú túlérzékenységi reakció. Csomók formájában jelentkezik, elsősorban a sípcsonton feletti bőr területén. A betegség becslések szerint 100 000 emberből 1-5-öt érint. Dr. Kádár János, az Immunközpont belgyógyász, immunológus, infektológus szakembere szerint az erythema nodosumot a szervezet által idegennek tekintett antigének: fertőzések, gyógyszerek vagy akár téves felismerés miatt autoimmun gyulladásos állapotok egyaránt kiválthatják, azonban sokszor nem sikerül a pontos okot azonosítani.

Online Bejelentkezés

Dr. Kádár János

Széll Kálmán téri rendelő - 1015 Budapest, Ostrom 16.

Az erythema nodosum okai és kiváltó tényezői

- Az erythema nodosum jellegzetes duzzanatokkal, kiütésekkel járó bőrbetegség. Ezek a duzzanatok mélyen a bőr alatt zajló érgyulladás miatt alakulnak ki. Az erythema nodosum előfordulhat minden életkorban és mindkét nemben, de főként a fiatal nőket érinti, és a legtöbb eset 15-45 éves kor között jelentkezik – mondja dr. Kádár János. A betegség leggyakrabban más betegségekkel vagy állapotokkal társul, így gyakran tapasztaljuk, hogy autoimmun betegségek (szisztémás lupus, erythematosus, reumatoid artritisz, Crohn-betegség, szarkoidózis) és fertőzések (pl. Streptococcus, Yersinia, gyomor-bélrendszeri fertőzések, Mycoplasma) a provokáló tényezők. Emellett bizonyos gyógyszerek, például nem szteroid gyulladáscsökkentők, fogamzásgátlók, kéntartalmú gyógyszerek vagy a depresszió kezelésében alkalmazott gyógyszerek (SSRI-k) is kiválthatják a tüneteket. Az esetek egyharmadában azonban a kiváltó ok ismeretlen marad. A hölgyek kapcsán meg kell említeni, hogy hormonális változások is előidézhetik a betegség kialakulását, így az erythema nodosum a várandósság során is kialakulhat. Bár a tünetek általában megszűnnek a szülés után, az újabb várandóssággal ismét visszatérhetnek. Azoknál is kialakulhat a betegség, akik orális fogamzásgátlót vagy hormonszabályozó gyógyszereket szednek, erre általában a gyógyszer szedésének első néhány hónapjában lehet számítani.

Milyen tüneteket okoz a betegség?

-A betegség fájdalmas, meleg, kemény tapintatú, sima felületű csomók formájában jelentkezik elsősorban a sípcsonton bőre alatt. A csomók átmérője 1-5 cm, általában kétoldaliak és szimmetrikusak. A test más részei (fenék, combok, karok) is érintettek lehetnek – magyarázza Kádár doktor, de ezeken a helyeken az elváltozások általában kisebbek. A kezdetben élénkpiros csomók idővel zöldes vagy sárgás árnyalatúak lesznek, hasonlóan ahhoz, amit a zúzódások gyógyulási folyamatakor tapasztalhatunk. Az általában 3-6 hétig tartó bőrtüneteket a betegek egy részénél láz, rossz közérzet, fáradtság és ízületi fájdalom is kísérheti. Ez utóbbi akár hónapokig fennmaradhat. A diagnózist fizikális vizsgálat és a jellegzetes tünetek alapján állítjuk fel, az alapbetegség vagy a kiváltó ok tisztázásában a vér- és mikrobiológiai vizsgálatok segítenek, illetve bizonyos esetekben képalkotó vizsgálatokra és biopsziára is szükség lehet – ismerteti a szakember.

Milyen kezelés szükséges?

Elsősorban a kiváltó okot kell megkeresni – hangsúlyozza dr. Kádár János, aki hozzáteszi, hogy bár a tünetek általában maguktól gyógyulnak, de erős fájdalom esetén non-szteroid, súlyosabb esetben pedig kortikoszteroid gyulladáscsökkentők jönnek szóba. Ha alapbetegség társul a tünetekhez, természetesen ennek specifikus kezelése is szükséges, például fertőzés esetén antibiotikumot vagy egyéb antimikrobiális szert kap a páciens. Tüneti kezelésként elsősorban pihenést, a lábak felpolcolását és hideg vizes borogatását javasoljuk; emellett kompressziós harisnya alkalmazása is szóba jöhet. Fontos, hogy a gyógyulás ideje alatt a beteg próbálja elkerülni a hosszú ideig tartó állást, gyaloglást és futást.

 

-A kellemetlen és ijesztő tünetek ellenére az erythema nodosum viszonylag jóindulatú és kedvező lefolyású betegség, ami a legtöbb esetben spontán gyógyul. Szövődmények (pl. ízületi gyulladás, tüdőgyulladás vagy vese- vagy szívproblémákat) nagyon ritkán alakulnak ki. Az esetek körülbelül egyharmadában azonban a tünetek és panaszok újbóli megjelenésével és az állapot tartós fennállásával kell számolni – mondja dr. Kádár János, az Immunközpont orvosa.

Téma szakértője

  • Dr. Kádár János

  • Szakterületek:
    • belgyógyász, immunológus, infektológus
  • Specialitások:
    • Szisztémás autoimmun betegségek (SLE-lupus, Sjögren, stb.)
    • Habituális vetélések immunológiai okai
    • Ismeretlen eredetű láz
    • Kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit
    • magyar és angol nyelvű ellátás / consultation in English available

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Udvarias

Kellemes, nyugodt légkör fogadott. Segítőkészek a nővérkek. A doktor úr udvarias, figyelmes, pontos.

További vélemények

Hírek

3 autoimmun betegség, ami nyáron rosszabbodhat

3 autoimmun betegség, ami nyáron rosszabbodhat

A kánikula mindannyiunk szervezetét megviseli, de az autoimmun betegek különösen kiszolgáltatottak lehetnek ezekben a hetekben. Dr. Kádár János, az Immunközpont immunológusa három olyan immunológiai kórképről beszél, amelyek súlyosbodhatnak a nyári hónapokban.

A pikkelysömör nem fertőz, de megbélyegezheti a betegeket

A pikkelysömör nem fertőz, de megbélyegezheti a betegeket

A psoriasis a krónikus autoimmun betegségek közé tartozik, ami több mint 125 millió embert érint világszerte, vagyis a teljes népesség nagyjából 3 százalékát. Az arcon, a nyakon és a test más, jól látható részein megjelenő ezüstfehér pikkelyekkel borított, vaskos hámló foltok nem fertőznek, mégis súlyos negatív pszichológiai hatással vannak az érintettekre – mondja dr. Kádár János belgyógyász, immunológus, infektológus, az Immunközpont orvosa.

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel:

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK