Az erythema nodosum a mélyben fekvő kiserek gyulladásához vezető késleltetett típusú túlérzékenységi reakció. Csomók formájában jelentkezik, elsősorban a sípcsonton feletti bőr területén. A betegség becslések szerint 100 000 emberből 1-5-öt érint. Dr. Kádár János, az Immunközpont belgyógyász, immunológus, infektológus szakembere szerint az erythema nodosumot a szervezet által idegennek tekintett antigének: fertőzések, gyógyszerek vagy akár téves felismerés miatt autoimmun gyulladásos állapotok egyaránt kiválthatják, azonban sokszor nem sikerül a pontos okot azonosítani.
Széll Kálmán téri rendelő - 1015 Budapest, Ostrom 16.
- Az erythema nodosum jellegzetes duzzanatokkal, kiütésekkel járó bőrbetegség. Ezek a duzzanatok mélyen a bőr alatt zajló érgyulladás miatt alakulnak ki. Az erythema nodosum előfordulhat minden életkorban és mindkét nemben, de főként a fiatal nőket érinti, és a legtöbb eset 15-45 éves kor között jelentkezik – mondja dr. Kádár János. A betegség leggyakrabban más betegségekkel vagy állapotokkal társul, így gyakran tapasztaljuk, hogy autoimmun betegségek (szisztémás lupus, erythematosus, reumatoid artritisz, Crohn-betegség, szarkoidózis) és fertőzések (pl. Streptococcus, Yersinia, gyomor-bélrendszeri fertőzések, Mycoplasma) a provokáló tényezők. Emellett bizonyos gyógyszerek, például nem szteroid gyulladáscsökkentők, fogamzásgátlók, kéntartalmú gyógyszerek vagy a depresszió kezelésében alkalmazott gyógyszerek (SSRI-k) is kiválthatják a tüneteket. Az esetek egyharmadában azonban a kiváltó ok ismeretlen marad. A hölgyek kapcsán meg kell említeni, hogy hormonális változások is előidézhetik a betegség kialakulását, így az erythema nodosum a várandósság során is kialakulhat. Bár a tünetek általában megszűnnek a szülés után, az újabb várandóssággal ismét visszatérhetnek. Azoknál is kialakulhat a betegség, akik orális fogamzásgátlót vagy hormonszabályozó gyógyszereket szednek, erre általában a gyógyszer szedésének első néhány hónapjában lehet számítani.
-A betegség fájdalmas, meleg, kemény tapintatú, sima felületű csomók formájában jelentkezik elsősorban a sípcsonton bőre alatt. A csomók átmérője 1-5 cm, általában kétoldaliak és szimmetrikusak. A test más részei (fenék, combok, karok) is érintettek lehetnek – magyarázza Kádár doktor, de ezeken a helyeken az elváltozások általában kisebbek. A kezdetben élénkpiros csomók idővel zöldes vagy sárgás árnyalatúak lesznek, hasonlóan ahhoz, amit a zúzódások gyógyulási folyamatakor tapasztalhatunk. Az általában 3-6 hétig tartó bőrtüneteket a betegek egy részénél láz, rossz közérzet, fáradtság és ízületi fájdalom is kísérheti. Ez utóbbi akár hónapokig fennmaradhat. A diagnózist fizikális vizsgálat és a jellegzetes tünetek alapján állítjuk fel, az alapbetegség vagy a kiváltó ok tisztázásában a vér- és mikrobiológiai vizsgálatok segítenek, illetve bizonyos esetekben képalkotó vizsgálatokra és biopsziára is szükség lehet – ismerteti a szakember.
Elsősorban a kiváltó okot kell megkeresni – hangsúlyozza dr. Kádár János, aki hozzáteszi, hogy bár a tünetek általában maguktól gyógyulnak, de erős fájdalom esetén non-szteroid, súlyosabb esetben pedig kortikoszteroid gyulladáscsökkentők jönnek szóba. Ha alapbetegség társul a tünetekhez, természetesen ennek specifikus kezelése is szükséges, például fertőzés esetén antibiotikumot vagy egyéb antimikrobiális szert kap a páciens. Tüneti kezelésként elsősorban pihenést, a lábak felpolcolását és hideg vizes borogatását javasoljuk; emellett kompressziós harisnya alkalmazása is szóba jöhet. Fontos, hogy a gyógyulás ideje alatt a beteg próbálja elkerülni a hosszú ideig tartó állást, gyaloglást és futást.
-A kellemetlen és ijesztő tünetek ellenére az erythema nodosum viszonylag jóindulatú és kedvező lefolyású betegség, ami a legtöbb esetben spontán gyógyul. Szövődmények (pl. ízületi gyulladás, tüdőgyulladás vagy vese- vagy szívproblémákat) nagyon ritkán alakulnak ki. Az esetek körülbelül egyharmadában azonban a tünetek és panaszok újbóli megjelenésével és az állapot tartós fennállásával kell számolni – mondja dr. Kádár János, az Immunközpont orvosa.
Rendelés típusa:
További véleményekDr. Kádár Jánosnál jártam lupusszal. Kiváló orvos. Empatikus hozzáállása és szakmai tapasztalatai, tudása alapján határozottan ajánlom őt mindazoknak, akik ezzel betegséggel küzdenek.
Vajon miért dönt úgy az immunrendszer, hogy a szervezet saját sejtjeit ellenségként ismeri fel, és támadásba lendül ellenük? Ez még az immunológiával foglalkozó szakemberek számára is rejtély, és bár pontos válasszal nem szolgálhatunk, néhány tényezőt sikerült beazonosítani, amelyek az autoimmun betegségek kialakulásában szerepet játszhatnak – fogalmaz dr. Kádár János, az Immunközpont belgyógyász, immunológus, infektológus szakorvosa.
Az őszi-téli vírusszezonban már-már természetes, hogy a torokfájás egyre gyakrabban talál meg bennünket. Ez a tünet azonban számos betegségben előfordulhat, beleértve a fertőző mononukleózist és a Streptococcus fertőzés okozta torokgyulladást. De honnan tudhatjuk, melyik betegség gyűrt le bennünket? Amint, arra dr. Kádár János, az Immunközpont belgyógyász, immunológus, infektológus szakorvosa rámutatott, a két kórkép elkülönítése gyakran még a szakembereknek is fejtörést okoz.