Immunológia
A sokízületi gyulladás nem csak az ízületeket betegíti meg

A sokízületi gyulladás nem csak az ízületeket betegíti meg

Dr. Kádár János Létrehozva: 2022.11.14 Módosítva: 2023.04.25

Rheumatoid arthritis (RA) néven is ismert az ízületi gyulladás autoimmun formája. Nevével ellentétben azonban a betegség tünetei nem korlátozódnak kizárólag az ízületekre. Dr. Kádár János immunológus, az Immunközpont főorvosa elmondta, hogy milyen panaszok fordulhatnak még elő a betegeknél és mit tehetünk a kezelés érdekében.

Sokízületi gyulladás – autoimmun betegség

Az immunrendszer fontos védekező funkciót lát el a szervezetben. Felismeri a szervezetbe került kórokozót és támadást indít ellene. Az autoimmun betegségek során azonban a felismerés folyamatába hiba csúszik, a szervezetünk saját sejtjeit véli ellenségnek, így immunrendszerünk a saját testünk ellen száll harcba.

 

A rheumatoid arthritis is egy autoimmun betegség, a hibás immunválasz itt elsődlegesen az ízületekben okoz tüneteket. A sokízületi gyulladást azonban az orvosok a szisztémás betegségek közé sorolják, ami azt jelenti, hogy tünetei az egész szervezetre hatással lehetnek – magyarázza dr. Kádár János. A betegség következtében elváltozások alakulhatnak ki többek között a szemben, a szívben, csontban és a tüdőben is. Ezen kívül előfordulhatnak a szervezet kisereinek gyulladásával „vasculitisével” járó kórképek is.

 

Így teszi tönkre az ízületeket

 

Sokízületi gyulladás tünetei.A betegség korai tünetei rendszerint az ízületekben jelentkeznek, a reggeli ízületi fájdalom és merevség a kórkép által okozott egyik jellegzetes kezdeti panasz. Az ízületekben kialakult gyulladás a porcok lebontását okozhatja. Emiatt az ízületben lévő csontok egymáshoz dörzsölődnek. Ha ez az állapot tartósan fennáll, az végleg károsíthatja az ízületeket.

 

  • A sokízületi gyulladás jellegzetes tünete a reumás csomók megjelenése. Az ízületeknél – leggyakrabban az ujjak, könyök vagy térd területén – megjelenő csomók fájdalommal nem járnak, de kellemetlen miattuk a térdelés vagy könyöklés.
  • Az ízületek el is deformálódhatnak a betegség következtében, ez rendszerint az ujjak és a lábujjak görbületét okozza.
  • RA mellett gyakran a lábakon és a boka területén nyáktömlőgyulladás - folyadékkal teli, fájdalmas csomó - is kialakulhat.
  • A betegség mellett megnő a csontritkulás kockázata is, a rizikót fokozzák az RA kezelésére szájon át szedett kortikoszteroidok is.
  • A lábak és a lábujjak zsibbadását keringési zavar okozhatja. Ez gyakran a károsodott ízületek és az erek gyulladásának következménye, emiatt akadályozott a vér áramlása a lábakba.

A szemekre és a szájra is hat

 

A sokízületi gyulladás gyakran társul más autoimmun betegségekkel, ilyen például a Sjögren-szindróma. Ez a kórkép a szem- és szájnyálkahártya szárazságot okozó tüneteiről ismert. A nyáltermelés visszaesése miatt nyelési nehézség, fogínygyulladás is jelentkezhet, a könnytermelés csökkenése miatt pedig megnő a szembetegségek, gyulladás és szaruhártya károsodás kockázata.

 

Tüdők és szív

 

A betegek nagy százalékánál a tüdőben is elváltozásokat okoz a RA. Reumás csomók jelenhetnek meg a tüdőben és a tartós gyulladás miatt légzési nehézségeket okozó tüdőfibrózis is kialakulhat. A krónikus gyulladás az erek falát is károsítja, emiatt megnő az érelmeszesedés, szívbetegségek és vérszegénység kockázata.

 

Agy, vesék és máj

 

A krónikus fájdalom is okozhatja, ha a betegnél viselkedésbeli változások, „ködös agy” és depresszió jelentkezik. A mozgásszegény életmód felerősítheti ezeket a tüneteket, de akár az agyi artériák károsodása is állhat a háttérben. A betegség kezelésére tartósan szedett fájdalomcsillapítók és gyulladáscsökkentő gyógyszerek mellett a betegeknél fontos rendszeres időközönként a vese- és májfunkció ellenőrzése is.

 

A sokízületi gyulladás nem gyógyítható, de jó esetben az események megállíthatóak. A tüneteit lehet kezelni, a betegek életminőségét lehet javítani. A kezelésben fontos a korai diagnózis, így idejében beavatkozva megfelelően le lehet lassítani az állapotromlást. A gyógyszerek mellett fontos figyelni a táplálkozásra és a rendszeres mozgásra is. Lényeges a rendszeres orvosi kontroll, a betegek állapotának nyomon követése.

Téma szakértője

  • Dr. Kiss Csaba PhD

  • Szakterületek:
    • reumatológus
  • Specialitások:
    • autoimmun ízületi gyulladások
    • rheumatoid arthritis
    • arthritis sporiatica
    • Bechterew- kór

     

    Rendelési helyszín:

    • 1036 Budapest, Lajos u. 66.  'B' lépcsőház, V. emelet (Buda Square irodaház)

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Hozzáértő és figyelmes

Dr. Kiss Csaba rendkívül jártas az autoimmun ízületi gyulladások kezelésében. Amikor hozzá fordultam, meghallgatott minden panaszomat, és alaposan megvizsgált. Megértő és részletesen elmagyarázta a betegségem jellegét és a lehetséges kezelési lehetőségeket. A kezelési terv, amit kidolgozott számomra, hatékonyan enyhítette a fájdalmat és a gyulladást, és javította az életminőségem. Dr. Kiss Csaba hozzáértése a témában és figyelmessége egyedülálló! Teljes mértékben bízom benne, hogy a legjobb kezekbe kerültem.

További vélemények

Hírek

A tartós bőrpírt nem csak a meleg okozhatja

A tartós bőrpírt nem csak a meleg okozhatja

A nyári melegben gyakran kipirulunk, ha azonban ez az állapot tartóssá válik, fényérzékenység és ízületi fájdalmak is jelentkeznek, az már autoimmun betegséget is jelezhet. A lupusz sajátossága, hogy sokszor alattomosan és hétköznapi panaszokkal jelentkezik, melyek ráadásul több más, gyakori kórkép jelei is lehetnek. Dr. Kádár János immunológus, az Immunközpont főorvosa elmondta, hogy a betegség a szó klasszikus értelmében véve nem gyógyítható, de idejében megkezdett kezeléssel az állapotromlás és a szövődmények megelőzhetők.

6+1 teendő kullancscsípés esetén

6+1 teendő kullancscsípés esetén

A kullancscsípés komoly egészségügyi kérdéseket vet fel, mivel a kullancsok potenciálisan betegségeket terjeszthetnek. A legfontosabb az, hogy nyugodt maradjon, és megfelelően reagáljon a csípésre. Ez a cikk áttekintést nyújt arról, hogy mit tegyen, ha megcsípte egy kullancs, és hogyan minimalizálja a lehetséges egészségügyi kockázatokat.

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel:

Prima Medica Egészségközpontok

Tisztelt Pácienseink!

Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!

A felújítás ideje alatt a rendelők zavartalanul működnek!

Köszönettel:

Prima Medica Egészségközpontok