A Sjögren-szindróma elsősorban 40 év feletti hölgyek körében fordul elő. Kutatók megfigyelték, hogy ha ennél korábban, 35 éves kor előtt kialakul, akkor van, hogy súlyosabb betegséget jelez. Az autoimmun kórkép tüneteiről dr. Kádár János immunológust, az Immunközpont főorvosát kérdeztük.
A Sjögren-szindróma első tünete rendszerint a szemszárazság, majd ezt követően, vagy ezzel egy időben a csökkent nyáltermelődés miatt jelentkező szájszárazság. A tünetekhez társulhat ízületi fájdalom vagy gyulladás, fáradékonyság, esetleg hőemelkedés. A betegség kezeletlen esetben a nyálmirigyek teljes sorvadásával járhat.
A betegség első tünetei általában 40 és 60 éves kor között jelentkeznek. Ha ennél korábban, 35 éves kor előtt kialakul, akkor a Rheumatology folyóiratban közölt kutatás alapján rosszabb a betegség prognózisa.
A Sjögren-szindróma az esetek 15%-ában szisztémás komplikációkkal jár – magyarázza dr. Kádár János. A betegség miatt csökkenhet a hasnyálmirigy enzimtermelése, a tüdő is károsodhat, kötőszövetes átalakulás jöhet létre, aminek következtében csökken a légzőfelület és csökkenhet a tüdő véráteresztő képessége. A máj epekiválasztása romolhat, az epe visszamaradása a májban súlyos károsodáshoz vezethet. A tartós gyulladás következtében a vér sűrűsége megváltozhat és kisér-gyulladás jöhet létre, de a betegség akár vérképzőszervi következményekkel is járhat. Szerencsére csak az esetek egy részében alakul ki súlyos károsodás.
A folyóirat közlése szerint a szövődmények súlyosabbak és gyakrabban jelentkeznek, ha a betegség 35 éves kor előtt kialakul. A vizsgálatban részt vett 338 páciensnél kései kiindulású volt a betegség, 55 résztvevőnél viszont 35 évesen, vagy még korábban jelentkeztek az első tünetek.
A későbbi kezdetű Sjögrenhez képest, náluk jóval gyakoribb volt a nyálmirigyek megnagyobbodása, a nyirokcsomók megduzzadása, az értágulatok/purpurák – hajszálerek gyulladásával járó betegség - megjelenése és a vesék érintettsége. A laboreredményeikben a kóros immunológiai faktorok is gyakoribbak voltak. Korai kiindulású Sjögren-szindróma esetén a betegség 5 éven belüli rosszabbodása gyakoribb, míg a késői kiindulású Sjögren esetén jelentős javulás várható.
A Sjögren-szindróma rendszerint lassú lefolyású. A betegség felismerését nehezíti, hogy a tünetek nagyobb időbeni eltéréssel, akár évek alatt is megjelenhetnek, időnként fellángolhatnak, majd átmeneti javulás figyelhető meg, amit rendszerint ismételt állapotromlás követ.
Dr. Kádár János azt tanácsolja, ha észleljük, hogy a tünetek kiújultak, ismét fokozódik a szem- és/vagy szájszárazság, ízületi fájdalom, fáradékonyság, esetleg hőemelkedés is jelentkezik, forduljunk orvoshoz. Ne várjuk meg, míg a tünetek javulnak, vagy elmúlnak. A kivizsgálás során a vérvizsgálat mellett a könnytermelés és a nyálmirigy működésének vizsgálata is megtörténik.
A korai diagnózis és kezelés azért nagyon lényeges, mert a Sjögren-szindróma nem gyógyítható, de féken tartható betegség. Nem könnyű az észlelése, mert a betegség lassan romlik, a kedd alig rosszabb, mint a hétfő volt. Több veszélyeztető társbetegséget is idejekorán észlelni lehet, a hosszú távon alkalmazott immunmoduláns hatóanyagú készítményekkel az állapotromlás kivédhető. A megfelelő gyógyszerekkel a gyulladást mérsékelni lehet. A korai felismeréssel a szem- és szájszárazság kellemetlen tüneteit is enyhíteni lehet.
Nem jó összekeverni az aktív állapotot és a maradványállapotot. Előbbiben van gyulladás, laboreltérés és a panaszok, ha lassan is, de romlanak. Utóbbi egy „kialudt” betegséget jelez, aktivitás nincs, de nincs is már mit tenni a száraz szem/száraz száj tünetei miatt: immunológiai beavatkozás nem szükséges.
Rendelés típusa:
További véleményekSzinte nincs várakozási idő, az immonológus főorvos kedves, figyelmes, nagytudású, a recepciósok is segítőkészek. Köszönöm!
A kánikula mindannyiunk szervezetét megviseli, de az autoimmun betegek különösen kiszolgáltatottak lehetnek ezekben a hetekben. Dr. Kádár János, az Immunközpont immunológusa három olyan immunológiai kórképről beszél, amelyek súlyosbodhatnak a nyári hónapokban.
A psoriasis a krónikus autoimmun betegségek közé tartozik, ami több mint 125 millió embert érint világszerte, vagyis a teljes népesség nagyjából 3 százalékát. Az arcon, a nyakon és a test más, jól látható részein megjelenő ezüstfehér pikkelyekkel borított, vaskos hámló foltok nem fertőznek, mégis súlyos negatív pszichológiai hatással vannak az érintettekre – mondja dr. Kádár János belgyógyász, immunológus, infektológus, az Immunközpont orvosa.