Vérszegénység: autoimmun eredetű is lehet

Vérszegénység: autoimmun eredetű is lehet

Dr. Kádár János Létrehozva: 2019.09.24 Módosítva: 2021.02.03

Az autoimmun hemolitikus vérszegénység olyan rendellenesség, melynek során a szervezet antitesteket termel, amik elpusztítják a vörösvérsejteket. A betegség tüneteiről, kivizsgálásáról és kezeléséről dr. Kádár János immunológust, az Immunközpont főorvosát kérdeztük.

Hibás immunműködés miatt túl kevés vörösvérsejt

Autoimmun betegség is okozhat vérszegénységet.Autoimmun hemolitikus anémia (AIHA) akkor fordul elő, ha az immunrendszer nem működik megfelelően. A hibás immunválasz miatt ellenségként, a szervezetre veszélyként érzékeli a vörösvérsejteket és támadást indít ellenük, korán elpusztítja őket. Emiatt a beteg szervezetében soha nem áll rendelkezésre elegendő számú vörösvérsejt.

„Autoimmun hemolitikus vérszegénység akkor alakul ki, ha nincs elég vörösvérsejt, mert a test elpusztítja azokat. A vörösvérsejtek általában 100-120 napig élnek a szervezetben. Az AIHA súlyos eseteiben azonban mindössze néhány napig maradhatnak meg.”

Az AIHA típusai

Az AIHA több csoportra osztható, létezik ún. meleg, hideg és kevert antitestes formája, illetve elsődleges és másodlagos AIHA is. A meleg vagy hideg osztályozás az érintett antitestek típusától függ.

Meleg antitestes AIHA

  • IgG antitestek képződésével jár, melyek a vörösvérsejteket 37 ° C hőmérsékleten vagy normál testhőmérsékleten megkötik.
  • Ez a típus a leggyakoribb, az esetek 80–90 százaléka.
  • A tünetek általában fokozatosan, több héten vagy hónapokon át alakulnak ki, ritkán azonban hirtelen, néhány napon belül is megjelenhetnek.

A meleg antitestes AIHA tünetei:

- sápadt vagy sárgás bőr

- fáradtság

- szédülés

- szívdobogás

Hideg antitestes AIHA

  • IgM autoantitestek képződésével jár, melyek akkor kötik meg a vörösvérsejteket, amikor a vér hideg hőmérsékletnek van kitéve, 0 ° C és 4 ° C közötti hőmérsékleten.
  • Ez a típus ritkább, az esetek 10–20 százaléka.
  • A tünetek megjelenhetnek hideg hőmérséklet vagy vírusos fertőzés következtében, az alacsony hőmérséklet pedig a már kialakult betegség tüneteit is súlyosbítja.

A hideg antitestes AIHA tünetei:

- fáradtság és szédülés

- sápadt vagy sárgás bőr

- hideg kezek és lábak

- mellkasi fájdalom

- hányás vagy hasmenés

- fájdalom és kékes színezés a kezekben és a lábakban

- Raynaud-szindróma

- szívproblémák, például aritmia, megnagyobbodott szív vagy szívelégtelenség.

Elsődleges vagy másodlagos AIHA

Az AIHA lehet elsődleges vagy másodlagos is. Az elsődleges AIHA akkor jelentkezik, ha nincs jelen egyéb olyan betegség, ami közre játszhatna a kialakulásában. A másodlagos AIHA akkor áll fenn, ha a betegség egyéb kórképekhez – például reumatoid arthritisz, lupus (SLE), Sjögren-szindróma vagy autoimmun pajzsmirigygyulladás - társultan jelentkezik.

Vérvizsgálatra van szükség az autoimmun anémia diagnózisához.„Az AIHA kialakulásában több tényező is közrejátszhat. Lényeges az öröklődés, a családi halmozódás szerepe. A meglévő egyéb autoimmun betegségek mellett okozhatja vírusfertőzés, bizonyos gyógyszerek szedése, de jelentkezhet önmagában is. A kiváltó októl függően az AIHA akár meg is szűnhet – például, ha a kiváltó ok valamilyen vírusfertőzés volt – de előfordul, hogy később visszatér.”

A diagnózis vér- és vizeletvizsgálatok elvégzésével megállapítható. A kezelés a vérszegénység súlyossága és a kiváltó ok függvénye is, de meghatározza a személy kora, egészségi állapota és kórtörténete is. A kezelésben elsődlegesen a szteroid készítmények szedése játszik főszerepet, de alkalmazhatók bizonyos sejtosztódást gátló gyógyszerek, intravénás immunglobulin (IVIG) terápia is.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés  kezelésére:

Immunközpont

Árlista

 +36 (70) 617 3627 

Téma szakértője

  • Dr. Kádár János

  • Szakterületek:
    • belgyógyász, immunológus, infektológus
  • Specialitások:
    • Szisztémás autoimmun betegségek (SLE-lupus, Sjögren, stb.)
    • Habituális vetélések immunológiai okai
    • Ismeretlen eredetű láz
    • Kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit
    • magyar és angol nyelvű ellátás / consultation in English available

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr!

Alkalmanként zuhanyzás közben az orrnyergem belsejénél illetve a szememnél heves viszketést érzek, pedig víz nem megy az orromba. Olykor pedig az orrom bedugul, majd kidugul teljesen véletlen szerűen. Tegnap egy vérkép eredménye durva allergiát jelölt, de még nem tudom mire lennék allergiás, amúgy pedig egyebekben tünetmentes vagyok. Ön szerint a panaszok mire utalhatnak?

Köszönettel

Dr. Kádár János
Dr. Kádár János
Tisztelt Kérdező,
Az allergia vizsgálat irányában érdemes tovább vizsgálódni.
Üdvözlettel:
Dr Kádár János

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Nagytudású

Szinte nincs várakozási idő, az immonológus főorvos kedves, figyelmes, nagytudású, a recepciósok is segítőkészek. Köszönöm!

További vélemények

Hírek

Szem- és szájszárazság? Így enyhítheti a Sjögren-szindróma tüneteit

Szem- és szájszárazság? Így enyhítheti a Sjögren-szindróma tüneteit

A Sjögren-szindróma az egyik leggyakoribb autoimmun betegség, ami elsősorban a 30-65 év közötti hölgyeket érinti, és az életminőséget jelentősen befolyásoló tünetekkel bír. Dr. Kádár Jánost, az Immunközpont belgyógyász, immunológus, infektológus szakemberét kérdeztük arról, mire érdemes figyelniük a pácienseknek a hétköznapok során.

A Bechterew-kór 7 szövődménye, amiről önnek is tudnia kell

A Bechterew-kór 7 szövődménye, amiről önnek is tudnia kell

A Bechterew-kór krónikus, progresszív gyulladásos reumatológiai megbetegedés, ami a gerinc elmerevedéséhez vezethet. Dr. Kádár János, az Immunközpont belgyógyász, immunológus, infektológus orvosa szerint a kezeletlen Bechterew-kór által okozott fájdalom és merevség a betegek életminőségét és munkaképességét is befolyásolja, a betegség progressziójával pedig többféle szövődményre lehet számítani.

 

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel:

Prima Medica Egészségközpontok