A Bechterew-kór krónikus, progresszív gyulladásos reumatológiai megbetegedés, ami a gerinc elmerevedéséhez vezethet. Dr. Kádár János, az Immunközpont belgyógyász, immunológus, infektológus orvosa szerint a kezeletlen Bechterew-kór által okozott fájdalom és merevség a betegek életminőségét és munkaképességét is befolyásolja, a betegség progressziójával pedig többféle szövődményre lehet számítani.
Kolosy Téri rendelő - 1036 Budapest, Lajos u. 66. Buda Square Irodaház 'B' lépcsőház, V. emelet
-A Bechterew-kórban szenvedők felénél legalább egyszer kialakul az úgynevezett uveitisz vagy iritis, amelyek a betegség leggyakoribb szövődményei. Az uveitisz a szem középső rétegének gyulladása, és olyan tüneteket okozhat, mint a szem bevörösödése, könnyezése, látáscsökkenés, látótérkiesés, valamint fényérzékenység és fejfájás. Ez a gyulladásos állapot szemész szakorvosi kivizsgálást és sürgős kezelést igényel, vaksághoz vezethet. Az iritisz az írisz vagy a szem szivárványhártyájának gyulladása: erős könnyezéssel és fényérzékenységgel, a homályos látás következtében esetleg kialakuló látáscsökkenéssel, valamint a szem színének változásával járó betegség. Kezeletlen szivárványhártya-gyulladás szövődményeként a látást veszélyeztető zöldhályog, szürkehályog, valamint maculaödéma is kialakulhat – magyarázza Kádár doktor.
- A hát és az ízületek gyulladás okozta károsodása az SPA előrehaladtával korlátozhatja az izmok és a csontok mozgását. Az ízületek és csontok elmeszesedésével, az ízfelszínek pusztulásával és az ízületek csontosodásának következtében a betegek egy részében a gerinc elmerevedik, és létrejön az ún. bambusznádgerinc. Ebben az állapotban a gerinc erősen előre hajlik, és a beteg számára az egyszerű mozgások is nehezen kivitelezhetővé válnak.
A Current Treatment Options in Rheumatology című szaklapban megjelent tanulmány szerint az SPA-ban szenvedők több mint felének alacsony a csontsűrűsége, ami csontritkuláshoz vezethet. Emiatt a csontok meggyengülhetnek, és a csigolyák összenyomódhatnak.
A fáradtság a Bechterew-kór egyik leggyakoribb tünete, ami a szervezetben keringő gyulladásos markerek, az úgynevezett citokinek miatt alakul ki. Mivel a szervezet energiájának nagy részét arra fordítja, hogy ezt a gyulladást kordában tartsa, idővel a fáradtság súlyosbodhat,
-Ha a csigolyák és a bordák közötti ízületek is érintetté válnak, a mellkas izomzata feszessé válik, az elégtelen mellkastágulás miatt a légzés is nehézséget okozhat – magyarázza a szakember, aki hozzáteszi, hogy a rendszeresen végzett légzőtorna segítségével a mellkasi légzés fokozható, és a tüdő, valamint a szív kóros folyamatainak a kialakulása is csökkenthető.
- A betegségben érintett embereknél megnőhet a szívproblémák (verőérgyulladás, szívbillentyű-gyulladás, vezetési és ritmuszavarok, szívelégtelenség) kialakulásának kockázata is – ismerteti Kádár doktor. A rendszeres testmozgás, a kiegyensúlyozott étrend, a dohányzás abbahagyása és az optimális testsúly fenntartása segíthet a szív- és érrendszeri tünetek kockázatának csökkentésében.
Egyes betegeknél a gyulladás a bélrendszert is érintheti: gyomorfájdalom, gyomorfekély, hasmenés és emésztési problémák, hasi görcsök, időnként véres-nyákos széklet is jelentkezhet. A Bechterew-kór gyakran jár együtt gyulladásos bélbetegséggel (IBD), például a Crohn-betegséggel, vagy társult fekélyes vastagbélgyulladással.
-A Bechterew-kór jelenleg nem gyógyítható, ugyanakkor megfelelő kezeléssel a beteg panaszai jelentősen csökkenthetők, a betegség előrehaladása lassítható. Az átfogó kezelési tervet mindig a betegség stádiuma, súlyossága és egyedi klinikai jellemzői alapján tervezi meg az orvos. Az ízületek duzzanatának és gyulladásának enyhítésére nem-szteroid gyulladáscsökkentőket, szteroid készítményeket, illetve a gyulladásos folyamat alapjait befolyásoló „báziskezeléseket” kapnak a páciensek. Az olyan esetekben, amikor a szokványos terápiás módszerek hatástalanok, biológiai terápiákat alkalmaznak: ezek a gyulladásos folyamatot közvetítő „információs/hírvivő” molekulák, citokinek gátlásával hatnak és ebben a kórképben különösen sikeresen alkalmazhatóak. A gyógyszeres kezelések mellett fontos, hogy a betegek fizikailag aktívak maradjanak. A kezelőorvos által javasolt fizikoterápia és a beteg aktuális állapotához igazodó sporttevékenységek elősegítheti a rugalmasságot, és csökkenthetik a tüneteket. Súlyos fájdalom, vagy már kialakult súlyos ízületi elváltozások esetén műtéti beavatkozás is szóba jöhet – mondja dr. Kádár János, az Immunközpont szakembere.
Rendelés típusa:
További véleményekSzinte nincs várakozási idő, az immonológus főorvos kedves, figyelmes, nagytudású, a recepciósok is segítőkészek. Köszönöm!
Vajon miért dönt úgy az immunrendszer, hogy a szervezet saját sejtjeit ellenségként ismeri fel, és támadásba lendül ellenük? Ez még az immunológiával foglalkozó szakemberek számára is rejtély, és bár pontos válasszal nem szolgálhatunk, néhány tényezőt sikerült beazonosítani, amelyek az autoimmun betegségek kialakulásában szerepet játszhatnak – fogalmaz dr. Kádár János, az Immunközpont belgyógyász, immunológus, infektológus szakorvosa.
Az őszi-téli vírusszezonban már-már természetes, hogy a torokfájás egyre gyakrabban talál meg bennünket. Ez a tünet azonban számos betegségben előfordulhat, beleértve a fertőző mononukleózist és a Streptococcus fertőzés okozta torokgyulladást. De honnan tudhatjuk, melyik betegség gyűrt le bennünket? Amint, arra dr. Kádár János, az Immunközpont belgyógyász, immunológus, infektológus szakorvosa rámutatott, a két kórkép elkülönítése gyakran még a szakembereknek is fejtörést okoz.