Glutén és ízületi gyulladás: mi a kapcsolat?

Glutén és ízületi gyulladás: mi a kapcsolat?

Dr. Kádár János Létrehozva: 2019.09.19 Módosítva: 2023.04.25

Arról, hogy milyen kapcsolat lehet a sokízületi gyulladás (reumás arthritisz) és autoimmun gluténérzékenység közt, dr. Kádár János immunológust, az Immunközpont főorvosát kérdeztük.

Az autoimmun betegségek egy részére az a jellemző, hogy nem a szervezet egésze érintett (ezek a szisztémás autoimmun betegségek), hanem csak bizonyos szervekben alakul ki immunológiai eredetű gyulladás (ezek a szerv-specifikus autoimmun betegségek). Ez utóbbiak azonban egymással társulni szoktak, ezért javasolt például autoimmun pajzsmirigybetegség esetén cöliákia szűrést is végeztetni. Kutatások figyelmeztetnek arra, hogy ez a vizsgálat sokízületi gyulladásban, másnéven reumás arthritiszben (RA) szenvedők esetében is ajánlott.

Cöliákia vagy NCGS

Autoimmun gluténérzékenység és reumás arthritisz.A cöliákia (autoimmun gluténérzékenység) autoimmun betegség, az NCGS (nem-cöliákiás gluténérzékenység) pedig nem autoimmun eredetű. Közös azonban bennük, hogy a tüneteket a glutén tartalmú ételek – búza, árpa, rozs - fogyasztása okozza. A hasi panaszokon túl az érintettek gyakran számolnak be egyéb tünetekről is: sokaknál okoz fejfájást, szorongást, depressziót, szájüregi aftákat és ízületi fájdalmakat is a glutén fogyasztása. A kórkép felismerése bizonyos daganatos bélbetegségek megelőzése miatt is lényeges.

Glutén hatására erősödő tünetek

reumás arthritisz olyan krónikus állapot, amely gyulladást okoz az ízületekben, s ez idővel károsodásokhoz és deformációkhoz vezethet. A betegek egy része úgy tapasztalja, hogy a glutén fogyasztása miatt az RA tünetei fellángolnak, fájdalom, gyulladás és duzzanat jelentkezik az ízületekben. Az elmúlt évek vizsgálatai azt is igazolják, hogy a bélflórát alkotó baktériumok összességének, a mikrobiomnak is határozott jelentősége van az autoimmun kórképek kialakulásában.

„Az étrend és az RA közötti kapcsolat tisztázásához további kutatások szükségesek, annak érdekében, hogy egyértelmű étrendi javaslatokat lehessen tenni. A kérdéssel azonban mindenképp foglalkozni kell, már csak azért is, mert az autoimmun betegségek valóban gyakran társulnak egymással.”

Autoimmun betegségek és glutén fogyasztás

Lengyel kutatók számoltak be róla, hogy a cöliákia kapcsán fellépő ellenanyagok gyakrabban fordulnak elő RA és Sjögren-szindrómás betegekben, mint azok körében, akiknél nem mutatható ki a két autoimmun betegség egyike sem.

A Disease Markers folyóiratban megjelent tanulmány alapján pedig úgy tűnik, hogy átfedések vannak a RA és az autoimmun gluténérzékenység között. A kutatók kiderítették, hogy a cöliákiás személyeknél gyakran kimutathatók az RA markerei (reuma faktorok), és hogy az RA-ban szenvedő embereknek gyakran vannak cöliákiás tünetei. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy mindenkinek, akinek sokízületi gyulladása van, gluténérzékenysége is lesz.

Gluténérzékenység és ízületi gyulladás kivizsgálása

Autoimmun gluténérzékenység és sokízületi gyulladás.RA esetén tehát figyelemmel kell kísérni, hogy ha autoimmun gluténérzékenységre utaló tüneteink vannak: hasi fájdalom, puffadás, hasmenés, székrekedés, fáradékonyság, hajhullás, korai csontritkulás, ismétlődő vetélések, meddőség és fogyás. Ilyen esetben forduljunk orvoshoz, a szükséges vizsgálatok elvégzésével – vérvizsgálat és gyomortükrözés – megállapítható a cöliákia diagnózisa. Fontos, hogy a gluténmentes étkezést ne kezdjék meg a vizsgálat előtt, ez esetben ugyanis álnegatív eredmény születhet!

Cöliákia esetén pedig szintén javasolt az RA kivizsgálása, különösen, ha az alábbi tüneteket tapasztaljuk:

  • levertség, fáradtság,
  • étvágytalanság, fogyás,
  • először csak a test egyik oldalán jelentkező fájdalmas, duzzadt ízületek,
  • merev ízületek ébredéskor, jellemzően hosszabb időn át fennálló állapot.

A reumás arthritisz diagnózisa a tünetek és a vérvizsgálat alapján megállapítható. Kezelésében fontos szerepet kapnak az immunszuppresszív készítmények, melyek az immunrendszer működését nyomják el annak érdekében, hogy az autoimmun folyamatokat – a porc lebontását - megfékezzük.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés  kezelésére:

Immunközpont

Árlista

 +36 (70) 617 3627 

Téma szakértője

  • Dr. Kiss Csaba PhD

  • Szakterületek:
    • reumatológus
  • Specialitások:
    • autoimmun ízületi gyulladások
    • rheumatoid arthritis
    • arthritis sporiatica
    • Bechterew- kór

     

    Rendelési helyszín:

    • 1036 Budapest, Lajos u. 66.  'B' lépcsőház, V. emelet (Buda Square irodaház)

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit
    • magyar és angol nyelvű ellátás / consultation in English available

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Hozzáértő és figyelmes

Dr. Kiss Csaba rendkívül jártas az autoimmun ízületi gyulladások kezelésében. Amikor hozzá fordultam, meghallgatott minden panaszomat, és alaposan megvizsgált. Megértő és részletesen elmagyarázta a betegségem jellegét és a lehetséges kezelési lehetőségeket. A kezelési terv, amit kidolgozott számomra, hatékonyan enyhítette a fájdalmat és a gyulladást, és javította az életminőségem. Dr. Kiss Csaba hozzáértése a témában és figyelmessége egyedülálló! Teljes mértékben bízom benne, hogy a legjobb kezekbe kerültem.

További vélemények

Hírek

Fájdalmas csomók a lábszáron - mi okozhatja?

Fájdalmas csomók a lábszáron - mi okozhatja?

Az erythema nodosum a mélyben fekvő kiserek gyulladásához vezető késleltetett típusú túlérzékenységi reakció. Csomók formájában jelentkezik, elsősorban a sípcsonton feletti bőr területén. A betegség becslések szerint 100 000 emberből 1-5-öt érint. Dr. Kádár János, az Immunközpont belgyógyász, immunológus, infektológus szakembere szerint az erythema nodosumot a szervezet által idegennek tekintett antigének: fertőzések, gyógyszerek vagy akár téves felismerés miatt autoimmun gyulladásos állapotok egyaránt kiválthatják, azonban sokszor nem sikerül a pontos okot azonosítani.

Szem- és szájszárazság? Így enyhítheti a Sjögren-szindróma tüneteit

Szem- és szájszárazság? Így enyhítheti a Sjögren-szindróma tüneteit

A Sjögren-szindróma az egyik leggyakoribb autoimmun betegség, ami elsősorban a 30-65 év közötti hölgyeket érinti, és az életminőséget jelentősen befolyásoló tünetekkel bír. Dr. Kádár Jánost, az Immunközpont belgyógyász, immunológus, infektológus szakemberét kérdeztük arról, mire érdemes figyelniük a pácienseknek a hétköznapok során.

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel:

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK