Lyme-kór vagy sokízületi gyulladás?

Lyme-kór vagy sokízületi gyulladás?

Dr. Kádár János Létrehozva: 2022.06.14 Módosítva: 2022.06.14

A sokízületi gyulladás tünetei hasonlítanak a Lyme-kór kapcsán kialakuló ízületi panaszokra. A pontos diagnózis fontos, hogy megfelelő kezelést kapjunk. Arról, hogy hogyan lehet megkülönböztetni egymástól a két betegséget, dr. Kádár János immunológust, az Immunközpont főorvosát kérdeztük.

Kullancscsípés vagy autoimmun betegség?

Kullaancscsípés tünetei.A Lyme-kór a Borrelia burgdorferi nevű baktériummal fertőzött kullancsok csípésével terjed. Sokan a kullancscsípést nem veszik észre és a jellegzetes kokárdaszerű bőrtünetek sem mindenkinél jelentkeznek, ezért az egyéb panaszok – láz, fejfájás, izomfájdalom - jelentkezése kapcsán nem is gondolnak arra, hogy tüneteik kullancscsípéssel lehetnek összefüggésben.

 

Ha az orvos a Lyme-kórt a legkorábbi stádiumban tudja diagnosztizálni, akkor antibiotikumokat írhat fel a fertőzés kezelésére, ami gyakran megakadályozhatja a késői stádiumú ízületi gyulladás kialakulását. Ha viszont a Lyme-fertőzés nem kerül idejében felismerésre és elmarad az ilyenkor szükséges kezelés, akkor a betegség elhúzódó panaszokat okozhat.

 

Hetek, hónapok múlva idegrendszeri, szív- és érrendszert érintő elváltozások és ízületi fájdalmak, gyulladások és duzzanat jelentkezhet. Az ízületi panaszokról ilyen esetben nehéz megállapítani, hogy autoimmun eredetű betegség vagy a Lyme-kór tüneteként jelentkeznek.

 

Lyme-kór és RA: ebben különböznek a tünetek

A sokízületi gyulladás, másnéven rheumatoid arthritis (RA) és a késői stádiumú Lyme-kór egyaránt okozhat ízületi gyulladást. Mindkét betegségre jellemző tünetek lehetnek a fáradtság, fejfájás, ízületi fájdalom és ízületi duzzanat.

 

Különbség azonban a két betegség között, hogy a rheumatoid arthritis általában a kéz- és a lábujjaknál okoz fájdalmat, duzzanatot, merevséget, és egyformán érinti az ízületeket a test mindkét oldalán. A Lyme-kór kapcsán kialakuló ízületi gyulladás ezzel szemben ritkán szimmetrikus, és jellemzően az egyik térdben jelentkezik.

 

Kivizsgálással megállapítható, mi okozza a tüneteket

Kullancscsípés és autoimmun betegség miatt is fájhatnak az ízületek.Ha a tünetei alapján úgy véli, hogy Lyme-kór vagy RA is állhat a háttérben, orvoshoz kell fordulnia. A beteg kórtörténetének és tüneteinek megismerésével és vérvizsgálat elvégzésével meg lehet állapítani, hogy Lyme-kór vagy RA okozza-e a panaszokat. Ezeken kívül az orvos képalkotó vagy ultrahangos vizsgálatokat rendelhet el az ízületi károsodás korai jeleinek azonosítására.

 

Eltérő kezelésre van szükség

A Lyme-kór általában kezeléssel megszűnik, bár ez néha évekig is eltarthat. A betegség kezelési lehetőségei attól függenek, hogy egy személy mikor kapja meg a diagnózist. Ha ez a korai stádiumban elmarad és később ízületi gyulladás alakul ki, akkor az orvos hosszabb antibiotikum-kúrával kezelheti a tüneteket. A Lyme-kór miatt kialakult ízületi gyulladás általában reagál a kezelésre, és idővel rendszerint megszűnik. Egyéntől függően azonban előfordulhatnak később ismétlődő Lyme-ízületi gyulladások is.

 

A sokízületi gyulladás ezzel szemben krónikus betegség, melynek kezeléséhez az immunrendszer működését elnyomó készítmények szedésére van szükség. A hatékony kezeléssel meg lehet fékezni a betegség súlyosbodását és minimalizálni lehet a szervezet károsodását, ám meggyógyítani nem lehet, az autoimmun betegségek gyógymódja jelenleg nem ismert. A korai diagnózis fontos, mert a hosszú ideje fennálló ízületi gyulladás deformálja az ízületeket és ez az elváltozás már nem visszafordítható. A mielőbbi orvosi beavatkozás azonban nemcsak ezért, hanem az ízületeken kívüli, az egész szervezetet érintő szövődmények megelőzése vagy késleltetése miatt is lényeges.

Téma szakértője

  • Dr. Kádár János

  • Szakterületek:
    • belgyógyász, immunológus, infektológus
  • Specialitások:
    • Szisztémás autoimmun betegségek (SLE-lupus, Sjögren, stb.)
    • Habituális vetélések immunológiai okai
    • Ismeretlen eredetű láz
    • Kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit
    • magyar és angol nyelvű ellátás / consultation in English available

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Nő! /Doktor Úr!
A Párom lábszárán először csak barna pigment foltok jelentek meg, majd kb. 1/2 év múlva ezek a foltok inkább piros kiütésekre hasonlítanak már és szinte az egész lábszárát befedik. Valamint a vádliján egybefüggő lilás "bevérzésnek" tűnő folt is megjelent. Azt mondja nem fáj neki, és ezért nem is nagyon foglalkozik vele. Engem annál inkább aggaszt, hogy valami nagy baj lehet a háttérben. Ön szerint jogos e az aggodalmam, és ha igen első körben milyen orvoshoz kellene fordulni? Nagyon várom a válaszát.
Üdvözlettel

Dr. Kádár János
Dr. Kádár János
Kedves Szabó Gabriella,

Lehet tovább is vizsgálni, de minden bizonnyal nincs elég nagy baj ahhoz, hogy agresszív immunológiai beavatkozások történjenek. További "rásegítő" probálkozásokat azonban megbeszélhetünk.

Tisztelettel,

Kádár János dr.

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szakmai tapasztalat

Dr. Kádár Jánosnál jártam lupusszal. Kiváló orvos. Empatikus hozzáállása és szakmai tapasztalatai, tudása alapján határozottan ajánlom őt mindazoknak, akik ezzel betegséggel küzdenek.

További vélemények

Hírek

Fájdalmas csomók a lábszáron - mi okozhatja?

Fájdalmas csomók a lábszáron - mi okozhatja?

Az erythema nodosum a mélyben fekvő kiserek gyulladásához vezető késleltetett típusú túlérzékenységi reakció. Csomók formájában jelentkezik, elsősorban a sípcsonton feletti bőr területén. A betegség becslések szerint 100 000 emberből 1-5-öt érint. Dr. Kádár János, az Immunközpont belgyógyász, immunológus, infektológus szakembere szerint az erythema nodosumot a szervezet által idegennek tekintett antigének: fertőzések, gyógyszerek vagy akár téves felismerés miatt autoimmun gyulladásos állapotok egyaránt kiválthatják, azonban sokszor nem sikerül a pontos okot azonosítani.

Szem- és szájszárazság? Így enyhítheti a Sjögren-szindróma tüneteit

Szem- és szájszárazság? Így enyhítheti a Sjögren-szindróma tüneteit

A Sjögren-szindróma az egyik leggyakoribb autoimmun betegség, ami elsősorban a 30-65 év közötti hölgyeket érinti, és az életminőséget jelentősen befolyásoló tünetekkel bír. Dr. Kádár Jánost, az Immunközpont belgyógyász, immunológus, infektológus szakemberét kérdeztük arról, mire érdemes figyelniük a pácienseknek a hétköznapok során.

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel:

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK