Lyme-kór vagy sokízületi gyulladás?

Lyme-kór vagy sokízületi gyulladás?

Dr. Kádár János Módosítva: 2022.06.14 08:58

A sokízületi gyulladás tünetei hasonlítanak a Lyme-kór kapcsán kialakuló ízületi panaszokra. A pontos diagnózis fontos, hogy megfelelő kezelést kapjunk. Arról, hogy hogyan lehet megkülönböztetni egymástól a két betegséget, dr. Kádár János immunológust, az Immunközpont főorvosát kérdeztük.

Kullancscsípés vagy autoimmun betegség?

Kullaancscsípés tünetei.A Lyme-kór a Borrelia burgdorferi nevű baktériummal fertőzött kullancsok csípésével terjed. Sokan a kullancscsípést nem veszik észre és a jellegzetes kokárdaszerű bőrtünetek sem mindenkinél jelentkeznek, ezért az egyéb panaszok – láz, fejfájás, izomfájdalom - jelentkezése kapcsán nem is gondolnak arra, hogy tüneteik kullancscsípéssel lehetnek összefüggésben.

 

Ha az orvos a Lyme-kórt a legkorábbi stádiumban tudja diagnosztizálni, akkor antibiotikumokat írhat fel a fertőzés kezelésére, ami gyakran megakadályozhatja a késői stádiumú ízületi gyulladás kialakulását. Ha viszont a Lyme-fertőzés nem kerül idejében felismerésre és elmarad az ilyenkor szükséges kezelés, akkor a betegség elhúzódó panaszokat okozhat.

 

Hetek, hónapok múlva idegrendszeri, szív- és érrendszert érintő elváltozások és ízületi fájdalmak, gyulladások és duzzanat jelentkezhet. Az ízületi panaszokról ilyen esetben nehéz megállapítani, hogy autoimmun eredetű betegség vagy a Lyme-kór tüneteként jelentkeznek.

 

Lyme-kór és RA: ebben különböznek a tünetek

A sokízületi gyulladás, másnéven rheumatoid arthritis (RA) és a késői stádiumú Lyme-kór egyaránt okozhat ízületi gyulladást. Mindkét betegségre jellemző tünetek lehetnek a fáradtság, fejfájás, ízületi fájdalom és ízületi duzzanat.

 

Különbség azonban a két betegség között, hogy a rheumatoid arthritis általában a kéz- és a lábujjaknál okoz fájdalmat, duzzanatot, merevséget, és egyformán érinti az ízületeket a test mindkét oldalán. A Lyme-kór kapcsán kialakuló ízületi gyulladás ezzel szemben ritkán szimmetrikus, és jellemzően az egyik térdben jelentkezik.

 

Kivizsgálással megállapítható, mi okozza a tüneteket

Kullancscsípés és autoimmun betegség miatt is fájhatnak az ízületek.Ha a tünetei alapján úgy véli, hogy Lyme-kór vagy RA is állhat a háttérben, orvoshoz kell fordulnia. A beteg kórtörténetének és tüneteinek megismerésével és vérvizsgálat elvégzésével meg lehet állapítani, hogy Lyme-kór vagy RA okozza-e a panaszokat. Ezeken kívül az orvos képalkotó vagy ultrahangos vizsgálatokat rendelhet el az ízületi károsodás korai jeleinek azonosítására.

 

Eltérő kezelésre van szükség

A Lyme-kór általában kezeléssel megszűnik, bár ez néha évekig is eltarthat. A betegség kezelési lehetőségei attól függenek, hogy egy személy mikor kapja meg a diagnózist. Ha ez a korai stádiumban elmarad és később ízületi gyulladás alakul ki, akkor az orvos hosszabb antibiotikum-kúrával kezelheti a tüneteket. A Lyme-kór miatt kialakult ízületi gyulladás általában reagál a kezelésre, és idővel rendszerint megszűnik. Egyéntől függően azonban előfordulhatnak később ismétlődő Lyme-ízületi gyulladások is.

 

A sokízületi gyulladás ezzel szemben krónikus betegség, melynek kezeléséhez az immunrendszer működését elnyomó készítmények szedésére van szükség. A hatékony kezeléssel meg lehet fékezni a betegség súlyosbodását és minimalizálni lehet a szervezet károsodását, ám meggyógyítani nem lehet, az autoimmun betegségek gyógymódja jelenleg nem ismert. A korai diagnózis fontos, mert a hosszú ideje fennálló ízületi gyulladás deformálja az ízületeket és ez az elváltozás már nem visszafordítható. A mielőbbi orvosi beavatkozás azonban nemcsak ezért, hanem az ízületeken kívüli, az egész szervezetet érintő szövődmények megelőzése vagy késleltetése miatt is lényeges.

Téma szakértője

  • Dr. Kádár János

  • Szakterületek:
    • belgyógyász, immunológus, infektológus
  • Specialitások:
    • Szisztémás autoimmun betegségek (SLE-lupus, Sjögren, stb.)
    • Habituális vetélések immunológiai okai
    • Ismeretlen eredetű láz
    • Kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit
    • magyar és angol nyelvű ellátás / consultation in English available

Orvos válaszol

Tisztelt Főorvos Úr!
3 éve van fejbőr problémám, pontosan körülírt területen nincs hajam, teljes a kopaszodás, ahol nem nő vissza a haj. Néhány szál maradt ezen a területen. Sajnos lassan, de tovább terjed ez a hajhiányos hely. Kezelték már antibiotikummal,szteroidos krémmel+injekcióval, illetve immunrendszer gyengítő gyógyszerrel. Diagnózisom bizonytalan, vévizsgálat sem készült arról hogy immunrendszer beteg lennék. Kérem a tanácsát, mit tegyek, jó lenne egy laborvizsgálatokkal megerősített diagnózis, nem csak a találgatások és felesleges gyógyszerszedések.
Válaszát és tanácsát előre is köszönöm.
Szabó Edina

Dr. Kádár János
Dr. Kádár János
Kedves Szabó Edina,

a tanácsom: személyes konzultáció, amennyiben komolyan gondolja a kérdés feltevését. Levélben nem lehet ilyen dolgokat rendezni, de a legnagyobb készséggel állok a rendelkezésre, vagy bármelyik kollegámat megkeresheti.

Tisztelettel,

Kádár János dr.

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Udvarias

Kellemes, nyugodt légkör fogadott. Segítőkészek a nővérkek. A doktor úr udvarias, figyelmes, pontos.

További vélemények

Hírek

Torokgyulladás vagy csókbetegség kínozza?

Torokgyulladás vagy csókbetegség kínozza?

Az őszi-téli vírusszezonban már-már természetes, hogy a torokfájás egyre gyakrabban talál meg bennünket. Ez a tünet azonban számos betegségben előfordulhat, beleértve a fertőző mononukleózist és a Streptococcus fertőzés okozta torokgyulladást. De honnan tudhatjuk, melyik betegség gyűrt le bennünket? Amint, arra dr. Kádár János, az Immunközpont belgyógyász, immunológus, infektológus szakorvosa rámutatott, a két kórkép elkülönítése gyakran még a szakembereknek is fejtörést okoz.  

3 autoimmun betegség, ami nyáron rosszabbodhat

3 autoimmun betegség, ami nyáron rosszabbodhat

A kánikula mindannyiunk szervezetét megviseli, de az autoimmun betegek különösen kiszolgáltatottak lehetnek ezekben a hetekben. Dr. Kádár János, az Immunközpont immunológusa három olyan immunológiai kórképről beszél, amelyek súlyosbodhatnak a nyári hónapokban.

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel:

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK