Az immunrendszerünk egy láthatatlan, bonyolult védelmi rendszer, mely megfelelő működése elengedhetetlen az élethez. Az immunrendszer életünk végéig dolgozik, védi szervezetünket a különböző fertőzésekkel és betegségekkel szemben. Az immunrendszer működése tehát kulcsfontosságú az egészségünk fenntartásához, zavarai vagy gyengülése súlyos egészségügyi problémákat okozhat. Az immunrendszer gyengülése a szerzett immunhiányos állapot (acquired immunodeficiency) egyik fő jellemzője. A következő cikkben összefoglaltuk a szerzett immunhiányos állapotot, annak okait, tüneteit és kezelési lehetőségeit.
Szerzett immunhiányos állapottal kapcsolatos szolgáltatásaink az Immun Központnál
Mi az a szerzett immunhiányos állapot?
Mi a különbség a veleszületett immunhiányos állapot és a szerzett immunhiányos állapot között?
Milyen okok állnak a szerzett immunhiányos állapot kialakulásának hátterében?
Mik a szerzett immunhiányos állapot jellemző tünetei?
Hogyan kezelhető a szerzett immunhiányos állapot?
Mit lehet még tenni szerzett immunhiányos állapotban az immunrendszer erősítése érdekében?
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
Szakorvosi kivizsgálás
Immunológiai vizsgálatok
Gyorsdiagnosztika
Immunhiány kezelése
Kontroll vizsgálatok
A szerzett immunhiányos állapot vagy más néven a másodlagos immunhiányos állapot olyan állapotot jelent, amelyben az immunrendszer képtelen hatékonyan védekezni a fertőzésekkel és a kórokozókkal szemben. A szerzett immunhiányos állapotban az immunrendszer részben vagy egészben érintett a betegség által, így a szervezet könnyű célpontja lesz számos egyéb betegségnek és fertőzésnek. A szerzett immunhiányos állapot a fertőzések egyik fő oka a felnőtteknél. A szerzett immunhiányos állapot lehet ideiglenes vagy tartós, és számos oka lehet. Szerzett immunhiányos állapot tehát akkor fordul elő, ha egy külső forrás gyengíti a szervezetet, és ezek vezetnek az immunhiányos betegség (pl: AIDS, leukémia, vírusos hepatitisz, myeloma multiplex) kialakulásához.
Ilyen gyengítő tényezők lehetnek:
Az egyik legismertebb szerzett immunhiányos állapot a HIV-fertőzés (Humán Immundeficiencia Vírus), amely az AIDS (Autoimmun Immundeficiencia Szindróma) betegség kialakulásához vezethet. Az alopecia areata jellegzetes tünete a hajas fejbőrön, vagy a szőrzeten, különféle nagyságú, kör alakú foltokban jelentkező kopaszság. Az idejében megkezdett kezeléssel a hajvesztés folyamata lelassítható, és az új hajszálak növekedését is serkenteni lehet.Kapcsolódó cikkünk
Autoimmun betegséget jelezhet, ha foltokban hullik a haja
A tüneteket alapján nehéz elsőre megállapítani, hogy az illető veleszületett immunhiányos állapotban vagy szerzett immunhiányos állapotban szenved-e. Mindkét betegség hasonló tünetekkel fordul elő, mindkét esetben az immunrendszer nem megfelelő, nem elégséges működése a kulcs, mely a betegségek gyakori fellángolásához és a könnyű megfertőződéshez vezet. A két betegség közti különbség, hogy a veleszületett immunhiányos állapotban genetikai okból eredő hiányosság áll fent és a tünetek leggyakrabban már születéstől, kiskortól jelentkeznek. Ezzel szemben szerzett immunhiányos állapotban az élet során egyéb betegségek, fertőzések, kezelések hatására sérül az immunrendszer, és már nem tud megfelelőképpen védekezni.
Több, mint 300 veleszületett immunhiányos állapot létezik, többek között a közönséges változó immunhiány (CVID), súlyos kombinált immundefektus (SCID) és a krónikus granulomatosus betegség (CGD). A szerzett immunhiányos állapot gyakoribb, mint a veleszületett immunhiányos állapot. A legtöbb esetben az elsődleges rendellenességek kezelése segíthet a szerzett immunhiányos állapot kezelésében.
A szerzett immunhiányos állapot számos különböző ok miatt kialakulhat. Ezek között főként környezeti tényezők szerepelnek. A szerzett immunhiányos állapot kiváltó oka azt is meghatározza, hogy az immunrendszer mely része válik gyengévé, mely része károsodik. Így a szerzett immunhiányos állapotokat a kiváltó okok alapján is csoportosíthatjuk.
A szerzett immunhiányos állapot néhány gyakori oka közé tartozik:
A szerzett immunhiányos állapot tünetei változóak lehetnek, és a súlyosságuk is eltérő lehet a betegség okától függően. A tünetek jelentkezhetnek akutan, lehetnek rövid ideig tartóak vagy krónikusak és hosszú időn keresztül jelentkező tünetek. A tünetek súlyossága az immunrendszer állapotától függ, és fontos, hogy a kezelést időben megkezdjük a szövődmények elkerülése érdekében.
A szerzett immunhiányos állapot néhány jellemtő tünete:
A szerzett immunhiányos állapotban gyakran fordulnak elő fertőzések, így a szerzett immunhiányos állapot jellemző tünetei maguk a fertőzések tünetei, például a következők:
Ismételten visszatérő fertőző betegségek- mi lehet a háttérben? - Trombózis Központ
Az immunrendszer betegségei - Immun Központ
Nemi betegségek (HIV) - Urológiai Központ
Gyakori fertőzések immunhiányos betegséget jelezhetnek - Immun Központ
A szerzett immunhiányos állapot kezeléshez először meg kell találni a kiváltó okot, azt a tényezőt, ami gyengíti az immunrendszert. Ha a HIV a felelős, antiretrovirális terápia lehet szükséges. Ez a kezelés célja a vírus szaporodásának gátlása és az immunrendszer támogatása. Emellett fontos az egészséges életmód fenntartása, például a megfelelő táplálkozás, a stressz csökkentése és a megfelelő alvás.
Ha a szerzett immunhiányos állapot oka gyógyszer vagy valamilyen autoimmun betegség, az orvos a gyógyszeres kezelést módosíthatja vagy alternatív terápiát javasolhat.
Nem mindegy azonban, hogy mióta áll fent a szerzett immunhiányos állapot. A kezelés a korai felismerést követően elkezdve a leginkább hatékony a szerzett immunhiányos állapot esetében. Megfelelő kezeléssel és gondoskodással a szerzett immunhiányos állapottal élő betegek sok esetben aktív és egészséges életet élhetnek. Fontos, hogy az érintettek rendszeresen konzultáljanak orvosukkal és kövessék az ajánlott kezelési tervet a szövődmények elkerülése érdekében.
A szerzett immunhiányos állapot egyéb lehetséges kezelési módjai:
Az immunrendszer erősítése és a fertőzések elkerülése kiemelten fontos a szerzett immunhiányos állapotban élőknek. Az immunrendszer erősítése érdekében a fenti terápián kívül a következő lépések is segíthetnek:
A kánikula mindannyiunk szervezetét megviseli, de az autoimmun betegek különösen kiszolgáltatottak lehetnek ezekben a hetekben. Dr. Kádár János, az Immunközpont immunológusa három olyan immunológiai kórképről beszél, amelyek súlyosbodhatnak a nyári hónapokban.
A psoriasis a krónikus autoimmun betegségek közé tartozik, ami több mint 125 millió embert érint világszerte, vagyis a teljes népesség nagyjából 3 százalékát. Az arcon, a nyakon és a test más, jól látható részein megjelenő ezüstfehér pikkelyekkel borított, vaskos hámló foltok nem fertőznek, mégis súlyos negatív pszichológiai hatással vannak az érintettekre – mondja dr. Kádár János belgyógyász, immunológus, infektológus, az Immunközpont orvosa.