Az immunrendszer a szervezetünk védelmi vonalát alkotja a különböző kórokozók, vírusok és baktériumok ellen. Az immunrendszer rendkívül összetett, számos komponensből áll, amelyek együttműködve biztosítják a testünk ellenálló képességét a fertőzésekkel szemben. Néhány ember azonban veleszületett immunhiányos állapotban szenved, ami azt jelenti, hogy az immunrendszerük valamilyen veleszületett hiba miatt nem működik megfelelően. A veleszületett immunhiányos állapot komoly egészségügyi problémákat okozhat, és speciális kezelést igényel.
Veleszületett immunhiányos állapottal kapcsolatos szolgáltatásaink az Immun Központnál
Mi is az a veleszületett immunhiányos állapot?
Mi a különbség a veleszületett immunhiányos állapot és a szerzett immunhiányos állapot között?
Mik a veleszületett immunhiányos állapot jellemző tünetei?
Milyen típusai léteznek a veleszületett immunhiányos állapotnak?
Milyen szövődményei lehetnek a veleszületett immunhiányos állapotnak?
Hogyan kezelhető a veleszületett immunhiányos állapot?
Mit lehet még tenni veleszületett immunhiányos állapot esetén?
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
Szakorvosi kivizsgálás
Immunológiai vizsgálatok
Gyorsdiagnosztika
Immunhiány kezelése
Kontroll vizsgálatok
A veleszületett immunhiányos állapot, másik nevén elsődleges immunhiányos állapot egy olyan genetikai rendellenesség, amely során az immunrendszer nem működik megfelelően. Az immunrendszer feladata a kórokozók felismerése és megsemmisítése. A veleszületett immunhiányos állapotban szenvedő emberek immunrendszerébe valamilyen hiba csúszott, ami miatt nem tudják hatékonyan megvédeni magukat a fertőzésektől. Ez azt jelenti, hogy a veleszületett immunhiányos állapotban élők gyakrabban betegszenek meg, kisebb csíraszámú fertőzés is elegendő nekik a betegség kialakulásához.
A veleszületett immunhiányos állapot számos formában előfordulhat, és különböző súlyosságú lehet. Bizonyos veleszületett immunhiányos állapotok genetikai variációi csak néhány immunrendszeri komponenst érintenek, míg mások teljes körű immunhiányhoz vezethetnek. A veleszületett immunhiányos állapotok genetikai változatossága miatt az egyének tünetei és szükséges kezelése is nagyban változhat.
A veleszületett immunhiányos állapot komoly egészségügyi problémákat okozhat, de megfelelő kezeléssel és gondozással a betegek teljes és egészséges életet élhetnek. Fontos, hogy az emberek tudatában legyenek a veleszületett immunhiányos állapottal, és keressenek segítséget, ha bármilyen tünetet észlelnek, hogy időben el lehessen kezdeni a veleszületett immunhiányos állapot kezelését. Számos kutatás folyik az orvostudományban, melyek eredményei segíthetik majd jobban megérteni és jobb kezelési lehetőséget nyújtani a veleszületett immunhiányos állapotokkal élő emberek számára.
A tüneteket alapján nehéz elsőre megállapítani, hogy az illető veleszületett immunhiányos állapotban vagy szerzett immunhiányos állapotban szenved-e. Mindkét betegség hasonló tünetekkel fordul elő, mindkét esetben az immunrendszer nem megfelelő, nem elégséges működése a kulcs, mely a betegségek gyakori fellángolásához és a könnyű megfertőződéshez vezet. A két betegség közti különbség, hogy a veleszületett immunhiányos állapotban genetikai okból eredő hiányosság áll fent és a tünetek leggyakrabban már születéstől, kiskortól jelentkeznek. Ezzel szemben szerzett immunhiányos állapotban az élet során egyéb betegségek, fertőzések, kezelések hatására sérül az immunrendszer. Szerzett immunhiányos állapot tehát akkor fordul elő, ha egy külső forrás gyengíti a szervezetet, és ezek vezetnek az immunhiányos betegség (pl: AIDS, leukémia, vírusos hepatitisz, myeloma multiplex) kialakulásához.
Ilyen gyengítő tényezők lehetnek:
Ha gyakran kapunk el különböző fertőzéseket, azt gondolhatjuk, hogy valami komolyabb betegség áll a háttérben. Dr. Kádár János immunológus, az Immunközpont orvosa szerint azonban kizárólag a gyakori betegeskedés alapján nem lehet erre következtetni, ám ha más tüneteink is jelentkeznek, az akár immunhiányos állapotot is jelezhet.
A veleszületett immunhiányos állapot tünetei és súlyosságuk változatos lehet, attól függően, hogy melyik része érintett a szervezet immunrendszerének, milyen típusú a betegség és egyéni különbségek is lehetnek. Az is változhat a veleszületett immunhiányos állapot különböző típusai között, hogy mikor jelentkeznek a tünetek. Néhány veleszületett immunhiányos állapot olyan enyhe lehet, hogy csak felnőttkorban jelentkeznek az első tünetei.
A veleszületett immunhiányos állapot tünetei közé tartozhatnak:
Több mint 300 veleszületett immunhiányos állapot létezik, de ez a szám a jövőben még nőhet, ahogyan a kutatók folyamatosan újabbakat azonosítanak. Nagyjából hat csoportot tudunk elkülöníteni az alapján, hogy az immunrendszer mely része érintett.
Ezen csoportokon belül is számtalan veleszületett immunhiányos állapot létezik, például a gyakoribb, következő kórképek:
A veleszületett immunhiányos állapot okozta szövődmények megjelenése, előfordulása is változik az immunhiány típusától függően. A veleszületett immunhiányos állapot gyakori szövődményei közé tartoznak:
A veleszületett immunhiányos állapotok kezelése általában komplex és egyénre szabott. A kezelés célja a fertőzések megelőzése és kezelése, valamint az immunrendszer támogatása, és az immunprobléma kiváltó okának kezelése. Ez magában foglalhatja az immunoglobulinok adását, antibiotikumok szedését, és ritkább esetekben csontvelő-transzplantációt vagy génterápiát. Egyes esetekben a veleszületett immunhiányos állapotokon túl súlyos betegségek, például autoimmun betegségek vagy daganat is súlytja az illetőt, amiket szintén kezelni kell.
Lehet kevesebb betegség a gyermekközösségekben? - Gyermekgyógyászati Központ
Mi okozhatja a nyirokcsomók megnagyobbodását? - Immun Központ
Tüdőgyulladás - minden, amit érdemes tudni - Tüdő Központ
Habituális vetélés – immunológiai okok a háttérben - Immun Központ
A veleszületett immunhiányos állapotot genetikai változások okozzák, így nincs mód a megelőzésükre. A fenti bekezdésben leírt orvosi kezelésen kívül számos megelőző lépést lehet tenni a fertőzések megelőzése érdekében:
A kánikula mindannyiunk szervezetét megviseli, de az autoimmun betegek különösen kiszolgáltatottak lehetnek ezekben a hetekben. Dr. Kádár János, az Immunközpont immunológusa három olyan immunológiai kórképről beszél, amelyek súlyosbodhatnak a nyári hónapokban.
A psoriasis a krónikus autoimmun betegségek közé tartozik, ami több mint 125 millió embert érint világszerte, vagyis a teljes népesség nagyjából 3 százalékát. Az arcon, a nyakon és a test más, jól látható részein megjelenő ezüstfehér pikkelyekkel borított, vaskos hámló foltok nem fertőznek, mégis súlyos negatív pszichológiai hatással vannak az érintettekre – mondja dr. Kádár János belgyógyász, immunológus, infektológus, az Immunközpont orvosa.